Ochrona przeciwprzepięciowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych

From |

Samochody elektryczne w ostatnich latach szturmują rynek pojazdów użytkowych. W ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej zarejestrowano około 100 tysięcy tego typu pojazdów. Relatywnie niski zasięg wynikający z niedoskonałości obecnie produkowanych baterii wymusza na użytkowniku, częste ich doładowywanie, co niejednokrotnie wiąże się z niemal ciągłym podłączeniem samochodu do sieci zasilającej.

słupek ładowania pojazdów elektrycznych wyposażony w rozwiązania do elektromobilnościPhoenix Contact

Słaba bateria?? To dopiero początek ewentualnych kłopotów

Co zrobić w przypadku, kiedy podczas ładowania naszego pojazdu w obwodzie zasilania pojawi się groźne przepięcie lub inny stan nieustalony? Czy w tej sytuacji nasz samochód przetrwa „próbę ogniową” ? Czy raczej z góry musimy się liczyć z kosztowną naprawą, której niejednokrotnie nie obejmuje gwarancja producenta? Działanie tzw „siły wyższej”, jest klauzulą, na którą często powołują się dilerzy i firmy ubezpieczeniowe w przypadku likwidacji szkód wywołanych działaniem przepięć atmosferycznych.

Obwody zasilania oraz układy energoelektroniczne pojazdów elektrycznych charakteryzują się odpornością udarową na poziomie klasy II  2,5kV. Jednakże pamiętajmy, że wyładowanie piorunowe w pobliżu punktu zasilania może wygenerować, impuls o kilkadziesiąt razy wyższej wartości niż poziom wytrzymałości udarowej samego pojazdu.

Ekspozycja na zagrożenia prądem piorunowym

Najrozsądniejszym sposobem  zminimalizowania ryzyka jest instalacja odpowiednio skoordynowanych środków ochrony przeciwprzepięciowej. Aby dokonać analizy ekspozycji poszczególnych stacji ładowania na działanie bezpośrednie oraz pośrednie prądu pioruna. W tym celu stosuję się koncepcję ochrony strefowej (LPZ):

Chroniony obiekt podzielony jest na strefy ochrony odgromowej (LPZ –Lighting Protection Zone),

LPZ 0A– urządzenia zainstalowane w strefie narażone są na bezpośrednie działanie prądu pioruna,

LPZ 0B–urządzenia zainstalowane w tej strefie nie są narażone na bezpośrednie działanie prądu pioruna, ale są narażone na nietłumione pole elektromagnetyczne (LEMP).

LPZ 1 –urządzenia zainstalowane w tej strefie nie są narażone na bezpośrednie działanie prądu pioruna, pole elektromagnetyczne jest ograniczane przez konstrukcję budynku i LPS, a wartość przepięć określa zainstalowany ogranicznik przepięć.

Pozostałe obszary wewnątrz obiektu (np. LPZ 2, 3) mają za zadanie ograniczyć negatywne skutki oddziaływania prądów piorunowych oraz wpływu pola elektromagnetycznego. Wymagania odnoszące się do strefowej ochrony przepięciowej kategoryzują obszary pod kątem poziomu wytrzymałości udarowej instalowanych wewnątrz nich urządzeń elektronicznych i elektrycznych.

W poszczególnej z wyznaczonych stref należy zamontować ograniczniki przepięć właściwej klasy oraz konkretnym stopniu ochrony tak, aby jego parametry w pełni odpowiadały poziomom stref w których się znajduje (patrz tabela poniżej).

Ochrona przed przepięciami w pigułce

 Połączenie odgromnika/ogranicznika przepięć, typ 1+2 - FLT-SEC-T1+T2-3S-350/25-FM - 2905470 Do stosowania w strefie ochrony odgromowej LPZ 0A i LPZ 0B

Wtykowy moduł odgromnika z ogranicznikiem przepięć, zgodny z typem 1+2/klasa I+II, do 3-fazowych sieci zasilających z oddzielnym przewodem PE i N (L1, L2, L3, PE, N). Do stosowania we wszystkich strefach zgodnie z normą IEC 62305-4.

  nowość Ograniczniki przepięć typu 2 - VAL-SEC-T2-3S-350/40-FM - 2909635 Do stosowania w strefie ochrony odgromowej LPZ 1

Wtykowe urządzenie zabezpieczające typu 2 / klasa II, do 3-fazowych sieci zasilania z oddzielnym przewodem N i PE (system 5-przewodowy: L1, L2, L3, N, PE), z zestykiem komunikacji zdalnej. Do punktu zasilania systemu o podwyższonej zdolności odprowadzania wg VDE 0100-534:2016-10.

 Urządzenie z ochroną przed przepięciami typ 3 - PLT-SEC-T3-3S-230-FM - 2905230 Do stosowania w strefie ochrony odgromowej LPZ 2, 3

Wtykany ochronnik urządzeń, typ 3 / klasa III, do 3-fazowych sieci zasilania z osobnymi N i PE (system 5-przewod.: L1, L2, L3, N, PE), z wbudowanym bezpiecznikiem zabezpieczającym przed prądem udarowym i stykiem komunikacji zdalnej.

Urządzenie z ochroną przed przepięciami typ 3 – PLT-SEC-T3-3S-230-FM – 2905230

Zachęcamy do dzielenia się z nami, Waszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jeśli temat Wam się spodobał lub Waszym zdaniem inny obszar warty jest poruszenia lub doprecyzowania zachęcam do wpisywania uwag w komentarzach.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.