Jak w małej szafie AKP ochronić skutecznie wielką ilość obwodów sygnałowych?

From |

Autor: Mieczysław Ludwików, Senior Product Manager

Dążenie do miniaturyzacji znajduje swoje odbicie również w świecie automatyki wszelakich procesów.

termitrab complete najwęższe ograniczniki przepięćCoraz mniejsze aparaty, coraz wrażliwsze, bo wypełnione elektroniką nagle zderzają się z zagrożeniem wynikającym z wszechobecnych przepięć czy też incydentalnych wyładowań piorunowych.

Dla obiektów chronionych w klasach najwyższych norma PN-EN 62305 przewiduje zagrożenie prądami piorunowymi nawet do 2kA 10/350. Przy niewielkiej ilości obwodów sygnałowych oznacza to konieczność stosowania rozwiązań o najwyższej zdolności odprowadzania takich prądów niezależnie od rodzaju chronionego interfejsu.

Problem pojawia się wtedy, gdy obiekt jest wypełniony obwodami sygnałowymi, które zbiegają się w jednej szafie sterującej. Często bywa, że aby ochronić takie obwody ze względu na gabaryty ograniczników należy dostawić kolejną szafę.

Czytaj więcej

Kombinowane, kombinacja, kombinowanie… czyli o aparacie zgodnym z normą PN-EN 61643-11

From |

Autor: Mieczysław Ludwików, Senior Product Manager

Zanim wyjaśnię czym jest kombinowany ogranicznik przepięć, zacznę od samej definicji “kombinowania”:

Kombinować wg SJP www.sjp.pl

1. zestawiać elementy w spójną całość; łączyć, zespalać, jednoczyć;
2. potocznie: sprytnie przeprowadzać jakieś plany, prowadzić podejrzane, nieuczciwe interesy; kręcić, mieszać, motać;
3. potocznie: szukać rozwiązania jakiegoś problemu, zastanawiać się nad czymś; główkować, rozmyślać;
4. potocznie: robić coś, poprawiać, zmieniać, zwykle w sposób nieudolny lub niezupełnie uczciwy; grzebać, majstrować, manipulować;
5. potocznie o kobiecie i mężczyźnie: nawiązywać intymne stosunki

Definicja źródłowa wg PN-EN 61643-11 SPD typu kombinowanego

SPD, który zawiera zarówno elementy ucinające napięcie, jak i elementy ograniczające napięcie, może ucinać napięcie, ograniczać napięcie lub spełniać obie funkcje, w zależności od charakterystyk doprowadzonego napięcia.

Sama norma w praktyce ogranicza się jedynie do tej definicji i nie opisuje żadnych specyficznych prób dla „Klasy Kombinowanej” Producent ma dowolność w zawartości opisów przy większej ilości prób niż jedna.

Ważne jest to, że wszelkie certyfikowane ograniczniki, zgodnie z tą normą, SPD typu 1 są równocześnie badane jak SPD typu 2.

Czytaj dalej

Jak „torturowane” są zaciski Push-in zanim dopuszczone zostaną do produkcji seryjnej?

From |

Autor: Dariusz Chiliński – Menedżer Obszaru Biznesu IC

technologia push-in od phoenix contactNiezawodne połączenia to codzienne motto Phoenix Contact. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest jakość produktów. Nie ograniczamy się do kontroli jakości w gotowych produktach, lecz świadomie i odpowiedzialnie tworzymy ją na każdym etapie produkcji. Nie wiemy przecież gdzie trafią nasze zaciski, a chcemy być przygotowani na każdą możliwą okoliczność i miejsce zastosowania.

 

 

A trafiają one do trudnych warunków środowiskowych takich jak:

  • strefy zagrożone wybuchem
  • pojazdy szynowe (ciągle poddawane drganiom i wstrząsom)
  • w różne strefy klimatyczne gdzie temperatura otoczenia sięga minus lub plus 60oC.

Aby sprostać tym wymaganiom zaciski badane są nie tylko zgodnie z wytycznymi norm przemysłowych, ale również brane są pod uwagę wymagania norm i standardów z całego świata gwarantując stabilność i niezmienność parametrów połączenia. Najwyższą jakość produktów potwierdzają liczne badania prowadzone w we własnym akredytowanym laboratorium oraz w zewnętrznych laboratoriach branżowych. Czytaj dalej

Dozwolone układy połączeń ograniczników przepięć dla układu sieci TN-S i ich zalety dla użytkownika

From |

Autor: Mieczysław Ludwików, Senior Product Manager

Bywa, że nie zastanawiając się nad wieloma różnymi opcjami, pomijamy nieświadomie coś, co jest dla nas korzystne. Przykładem są dwa układy połączeń ograniczników, gdzie nieświadomie akceptujemy gorszą jakość ochrony.

Taki cichym bohaterem jest niedoceniany układ 3+1.

Układ połączeń ograniczników 3+1, którego rodowód wywodzi się z układu sieci TT

3 Warystory od L do wspólnego N 1 Iskiernik pomiędzy N oraz PE

3 Warystory od L do wspólnego N
1 Iskiernik pomiędzy N oraz PE

Samo połączenie ograniczników może zawierać w sobie trzy elementy ograniczające albo ucinające przepięcia albo wręcz kombinowane włączone pomiędzy trzy fazy a przewód neutralny i iskiernik separujący przewód neutralny od ochronnego. A ponieważ istnieje wiele niejasności w obszarze ochrony przed przepięciami, obecność tego właśnie iskiernika, którego funkcją tutaj jest separacja i ochrona tylko jednej izolacji, każe niektórym nazywać niepoprawnie układ 3+1 układem kombinowanym. To jest zwyczajny błąd.

 

 

Czytaj dalej

Trzy sposoby na: stacja ładowania prądem przemiennym cz.3/3

From |

Autor: Adam Kralewski, Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego

Nadszedł czas na ostatnią 3 część sposobów na stację ładowania pojazdów elektrycznych. W ostatnim odcinku przygotowaliśmy platformę pod wersje zaawansowaną. Przedstawimy jak wersję standard przekonfigurować do wersji „advance”. Jednak, aby to zrobić niezbędne są pewne założenia, które obecnie poczynimy i dotyczyć będą one sposobu korzystania oraz rozliczeń za ładowanie.

  • darmowy dostęp dla pewnej grupy użytkowników wyposażonych w karty RFID ( pracownicy firmy użytkujący pojazdy elektryczne).
  • płatny poprzez usługę SMS, gdzie użytkownik otrzymuje zwrotną wiadomość z kodem, po wprowadzeniu, którego z panelu dotykowego otrzymuje możliwość ładowania pojazdu elektrycznego.

Spełnienie powyższych wytycznych wymaga doposażenia stacji wykonanej w wersji standard (prezentowana w poście 2/3) w sterownik GSM, webowy panel dotykowy oraz czytnik kart RFID.
Czytaj dalej

Trzy sposoby na: stacja ładowania prądem przemiennym cz.2/3

From |

Autor: Adam Kralewski, Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego

Czas na 2 część naszej trylogii dotyczącej różnych wariantów stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Tym razem skupię się na wersji standard: opcji bardziej rozbudowanej w stosunku do poprzednio prezentowanej, która stanowi idealne rozwiązanie dla małych firm lub obiektów użyteczności publicznej, w celu nieodpłatnego udostępniania go pracownikom, klientom czy interesantom. Podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji bazujemy na jednostce kontrolnej EVCC 2902802, która jest platformą dla wszystkich omawianych wersji stacji AC.

schemat budowy słupka ładowania pojazdów elektrycznych

Czytaj dalej

Trzy sposoby na: stacja ładowania prądem przemiennym cz.1/3

From |

Autor: Adam Kralewski, Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego

Dziś przedstawię Wam jeden z trzech wariantów stacji ładowania w oparciu o kontroler EVCC firmy Phoenix Contact. Sterownik ten stanowi „serce” układu i odpowiada za komunikację z pojazdem oraz monitorowanie parametrów ładowania. Opracowany zgodnie z normą IEC 61851-1 gwarantuje wysoką kompatybilność i bezpieczną pracę ze wszystkimi obecnie produkowanymi samochodami elektrycznymi.

Przydomowa stacja do ładowania pojazdów elektrycznych

Wersja ta dedykowana jest do ładowarek domowych montowanych na ścianie w garażu lub zewnętrznych elementach budynku. Zasilanie z domowej instalacji elektrycznej pozwala na zredukowanie, niektórych komponentów takich jak licznik energii, czy ograniczniki przepięć (montaż stacji ładowania w LPZ 2,3). Mniejsza ilość urządzeń wpływa na koszt oraz prostotę montażu i samego użytkowania. Proces ładowania w tym przypadku może zostać przerwany automatycznie przez samochód lub przez użytkownika w wyniku przyciśnięcia przycisku.
Czytaj więcej

Ochrona przeciwprzepięciowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych

From |

Autor: Adam Kralewski, Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego

Samochody elektryczne w ostatnich latach szturmują rynek pojazdów użytkowych. W ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej zarejestrowano około 100 tysięcy tego typu pojazdów. Relatywnie niski zasięg wynikający z niedoskonałości obecnie produkowanych baterii wymusza na użytkowniku, częste ich doładowywanie, co niejednokrotnie wiąże się z niemal ciągłym podłączeniem samochodu do sieci zasilającej.

słupek ładowania pojazdów elektrycznych wyposażony w rozwiązania do elektromobilnościPhoenix Contact

Słaba bateria?? To dopiero początek ewentualnych kłopotów

Co zrobić w przypadku, kiedy podczas ładowania naszego pojazdu w obwodzie zasilania pojawi się groźne przepięcie lub inny stan nieustalony? Czy w tej sytuacji nasz samochód przetrwa „próbę ogniową” ? Czy raczej z góry musimy się liczyć z kosztowną naprawą, której niejednokrotnie nie obejmuje gwarancja producenta? Działanie tzw „siły wyższej”, jest klauzulą, na którą często powołują się dilerzy i firmy ubezpieczeniowe w przypadku likwidacji szkód wywołanych działaniem przepięć atmosferycznych.

Czytaj więcej

Przepis na dwustanowiskowy słupek do ładowania pojazdów elektrycznych

From |

Autor: Piotr Andrzejewski, DC & IFC Product Manager

prezes phoenix contact polska - maciej merek, słupek ładowania pojazdów elektrycznych

Prezes Phoenix Contact Maciej Merek – pierwsze testy słupka

Weź garść złączek. Dodaj kiść kabli. Rozpakuj pudełka z urządzeniami, wrzuć wszystko w obudowę i zamieszaj….

Nie, nie – oczywiście to nie tak. Aby przygotować słupek do ładowania potrzeba wiedzy z innej dziedziny. Co nie znaczy, że osoba posiadająca wiedzę elektrotechniczną nie poradzi sobie z takim zadaniem. A więc – jeszcze raz, po kolei – co będzie potrzebne.

Czytaj dalej