xplore New Automation Award – konkurs z tradycjami

From |

Autor: Agnieszka Kuba, Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej

xplore New Automation Award to konkurs kierowany do młodych automatyków – uczniów szkół średnich i studentów uczelni wyższych kierunku automatyka i robotyka oraz pokrewnych.

Na etapie zgłaszania pomysłów zadaniem uczestników jest opracowanie idei wykorzystania automatyki w wybranej kategorii. Wśród nadesłanych pracy jury wybiera te, które zostaną wdrożone przy wykorzystaniu produktów Phoenix Contact. Następnie na uroczystej gali, która odbywa się w Bad Pyrmont, wybierane są wygrane projekty w poszczególnych kategoriach. Ostatni krok to zaprezentowanie zwycięskich prac na największych targach przemysłowych na świecie: Hannover Messe.

Czytaj dalej

Sterownik zgodny z IEC 61850

From |

Autor: Paweł Łuszczak, Inżynier ds. Aplikacji w Energetyce

Podczas tegorocznych targów Hannover Messe miała miejsce premiera  sterownika dedykowanego do automatyzacji stacji elektroenergetycznych. Bazuje on na już wcześniej dostępnej platformie Axiocontrol AXC 1050. Możliwość komunikacji sterownika  wg. normy IEC 61850 jest teraz możliwe dzięki karcie SD z licencją.

Axiocontrol AXC 1050

Czytaj dalej

13 grzechów głównych podczas doboru, montażu i użytkowania ograniczników przepięć

From |

Autor: Adam Kralewski, Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego

Zagadnienie właściwego doboru oraz montażu ograniczników przepięć stanowi problem nawet dla doświadczonych elektryków. Rozważanie to sprowadza się do kilku zasadniczych elementów, poczynając od fazy projektowania, przez analizę zagrożeń związanych z wyładowaniami, a na instalacji i użytkowaniu skończywszy. Każda z wymienionych faz niesie niebezpieczeństwo błędnego skoordynowania środków ochronny.

Tak obszerne zagadnienie, jakim jest prawidłowy dobór środków SPD wymaga konkretnego doprecyzowania wielu punktów takich jak choćby, gdzie i kiedy stosować właściwe elementy ochronny przeciwprzepięciowej.

Dziś publikujemy 13 grzechów głównych podczas doboru, montażu i użytkowania ograniczników przepięć.

Czytaj dalej

Współpraca ogranicznika typu II z wyłącznikiem różnicowo-prądowym

From |

Autor: Adam Kralewski, Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego

Czas poprawić primaaprilisowy żart 🙂 Zaznaczyliśmy wam wszystkie błędy, które chochlik poprzekręcał z poście z 1 kwietnia.

Temat pozornie znany i nienastręczający wprawnemu elektrykowi zbyt wiele kłopotu, jednak czy na pewno? Czy każdy z nas wie jak prawidłowo je podłączyć tak, aby nie wywierały na siebie wzajemnie negatywnego wpływu? Dziś postaramy się wyjaśnić nieco mechanizm wzajemnego oddziaływania tych dwóch technicznych środków ochrony.

Specyfika wyłącznika RCD

schemat rcdWyłącznik różnicowo-prądowy, ze względu na swe właściwości, stosowany jest jako środek ochrony przeciwporażeniowej (1), przez samoczynne wyłączenie zasilania w przypadku wystąpienia niebezpiecznego napięcia dotykowego. Konstrukcja wyłącznika RCD opiera się w głównej mierze na przekładniku z cewką Ferrantiego (2). W czasie normalnej pracy, zgodnie z I prawem Kirchhoffa (3), wektorowa suma prądów płynących przez przekładnik wynosi zero. W tym czasie w cewce uzwojenia wtórnego wyłącznika nie indukuje siła elektromotoryczna (4) SEM, tym samym zwora utrzymuje styki główne w pozycji zamkniętej.

Jeżeli w chronionym układzie zacznie płynąć prąd upływnościowy przewodem PE (5) lub bezpośrednio do ziemi, wówczas wektorowa suma prądów przepływających przez przekładnik będzie różna od zera. Tym samym zostanie wyindukowana SEM co wywoła przepływ prądu przez cewkę przekaźnika otwierającego styki robocze wyłącznika.

Ze względu na wartość prądu znamionowego  IΔn wyłączniki różnicowoprądowe dzielą się na:

  • wysokoczułe, których znamionowy prąd różnicowy = IΔn ≤ 30 mA,
  • średnioczułe, których znamionowy prąd różnicowy = 30 mA < I Δn ≤ 500 mA,
  • niskoczułe, których znamionowy prąd różnicowy = IΔn > od 500 mA.

Jaka jest relacja między prądem upływowym wykrywanym przez wyłącznik różnicowo-prądowy, a pracą ogranicznika przepięć klasy II, a w szczególności jego usytuowanie w obwodzie?

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie musimy bliżej przyjrzeć się budowie podstawowego elementu roboczego, z którego zbudowany jest SPD klasy II, a mianowicie warystora (6). Jest to element, którego wartość rezystancji maleje gwałtownie wraz ze wzrostem napięcia. Przy przekroczeniu tzw. napięcia progowego prąd narasta logarytmicznie, a wartość rezystancji (7) maleje. Czas, jaki potrzebny jest, aby warystor przeszedł z poziomu wysokiej rezystancji do wartości niskich jest niezwykle krótki i wynosi 20ns. Nanostruktura samego elementu elektronicznego, a w dużej mierze ziarnistość, sprawia, że warystor posiada swoją pojemność wyrażaną w pF, lecz uzależnioną od napięcia i wielkości elementu. Ponadto zjawiska starzeniowe i towarzysząca im upływność jaka charakteryzuje warystory  wymusza montaż ograniczników przepięć w nie wyposażone przed wyłącznikami różnicowo-prądowymi w celu eliminacji samoczynnego ich pobudzania.

Możliwa jest rezygnacja ze stosowania środków SPD w układzie 4+0, które charakteryzują się znacznie większym prądem upływnościowym  i zastępowanie ich układami 3+1. Jednak i w tym przypadku zalecany jest montaż przed wyłącznikami RCD.

Innym sposobem uniknięcia błędów montażowych  jest zastosowanie hybrydowego ogranicznika przepięć ze zintegrowanym wyłącznikiem różnicowo-prądowym VAL-CP-RCD-3S/40/0.03 – 2882802.

Konkurs Prima Aprilis – znajdź błędy w poście “Współpraca ogranicznika typu II z wyłącznikiem różnicowo-prądowym”

From |

Drodzy czytelnicy!

Przygotowaliśmy dla Was kolejny post, ale tym razem wkradł się chochlik primaaprilisowy i narobił błędów w tekście!

Postanowiliśmy więc sprawdzić Waszą wiedzę i oto jest:

KONKURS dla prawdziwego inżyniera!

Zasady są proste:

  1. Przeczytaj post poniżej: Współpraca ogranicznika typu II z wyłącznikiem różnicowo-prądowym
  2. Znajdź błędy (podpowiedź: jest ich 7)
  3. W komentarzu wpisz prawidłowy tekst

wygraj wyjazd na targi hannover messe z phoenix contact

Pierwsza osoba która znajdzie wszystkie błędy wygrywa wyjazd na Targi Hannover Messe!

*Nagroda obejmuje koszt przelotu i pobytu w dniach 24-28 kwietnia 2017 na Targach Hannover Messe.

Konkurs trwa do godz. 23:59, 1 kwietnia 2017

Ogłoszenie wyników już 3 kwietnia 2017!

UWAGA! Wasze komentarze do czasu ogłoszenia wyników postaną ukryte.

Czytaj regulamin


Czytaj post konkursowy

Termotrasfer, UV-LED a może laser?

From |

Autor: Tomasz Baj, Menedżer ds. aplikacji narzędzia i systemy opisywania

Co łączy te technologie? Wszystkie trzy znajdziesz w naszych drukarkach! Systemy oznaczania od Phoenix Contact wykorzystują, trzy nowoczesne technologie druku i w zależności od tego na jakim materiale drukujemy, w jakich aplikacjach działamy, i w jakich ilościach drukujemy w naszej ofercie znajdzie odpowiedni system znakowania.

Czytaj dalej

Parametryzacja systemu Axioline F w standardzie IEC 61850

From |

Autor: Paweł Łuszczak, Inżynier ds. Aplikacji w Energetyce

Standard IEC61850 od momentu powstania w 2004 roku staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem stosowanym w aplikacjach systemów elektroenergetycznych. Do podstawowych zalet standardu należą: redukcja oprzewodowania, kompatybilność urządzeń, komunikacja oparta na szybkim Ethernecie, łatwość rozbudowy, niskie koszty użytkowania oraz poprawa jakości punktów zasilających.

System Phoenix Contact Axioline F I/O dla IEC61850 został zaprojektowany właśnie dla aplikacji w sektorze elektroenergetycznym

System Phoenix Contact Axioline F I/O dla IEC61850

Dedykowane moduły systemu zostały zaprojektowane zgodnie z IEC61850-3. Dzięki temu sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach środowiskowych tam gdzie wymagana jest wysoka niezawodność. Jednostką centralną systemu jest  złącze magistralne AXL F BK SAS, które jest łącznikiem z pozostałymi modułami I/O. Szeroki asortyment modułów obejmuje funkcje cyfrowe, analogowe oraz specjalne moduły temperaturowe.

Złącze magistralne AXL F BK SAS oferuje komunikację zarówno za pomocą pakietów MMS z Systemem Sterowania i Nadzoru (SSiN) jak i szybką komunikację GOOSE do wymiany informacji z innymi urządzeniami IED.

Łatwy dostęp do produktu umożliwia interfejs WWW, przez co cała parametryzacja pod kątem IEC61850 (bez dodatkowego oprogramowania) odbywa w sposób wyjątkowo szybki i intuicyjny.

Czytaj dalej

Technologia SKEDD – czy to się przyjmie?

From |

Autor: Piotr Andrzejewski, DC & IFC Product Manager

Jak dziś podłączamy przewody w urządzeniach elektronicznych do PCB? Albo złączem wtykowym, albo bezpośrednio do terminali przyłączeniowych, pojedynczymi żyłami. Pierwsze rozwiązanie ma taką zaletę, że łatwo jest cały kabel przyłączyć/odłączyć w razie potrzeby. Drugie rozwiązanie jest tańsze – nie ma gniazda, ale za to trzeba za każdym razem operować wszystkimi żyłami kabla indywidualnie. Czy jest coś pomiędzy? Tak. Złącze krawędziowe nasadzane na brzeg laminatu. Elementy stykowe łączą się z goldpadami płytki. Rozwiązanie dość fajne, bo nawet nie potrzeba nic  lutować. Ograniczeniem tu jednak jest możliwe położenie przyłącza (na krawędzi). A co jeśli potrzebowalibyśmy go gdzieś na środku laminatu?

Czytaj dalej

Bezpiecznik w obwodach z ogranicznikami przepięć

From |

Autor: Mieczysław Ludwików, Senior Product Manager

Dziś powalczę z wciąż niestety popularną, ale błędną opinią, że bezpiecznik przepala się zawsze przy przepływie prądów piorunowych czy wyładowczych w każdym przypadku.

Po pierwsze:  ogranicznik nie może widzieć od strony źródła zasilania bezpiecznika większego niż dopuszczalny dla niego

Każdy dostawca podaje maksymalna wartość dla każdego wyrobu z osobna!

Gdzie możemy sprawdzić taką informację?

Czytaj dalej

Radioline: alternatywa dla standardowej komunikacji przewodowej

From |

Autor: Kamil Wachowicz, Product Manager – CIS & I/O

Wyobraźmy sobie kilka sytuacji:

  1. Istniejąca fabryka, która z roku, na rok zwiększa produkcję, a co za tym idzie musi „dołożyć” kolejne maszyny produkcyjne.
  2. Elektrownia, w której trzeba doprowadzić nowe kable sygnałowe np. z systemu nawęglania, który został zmodernizowany, a jest oddalony o 1,5 km
  3. Kamieniołom – miejsce, gdzie miejsce wydobycia ciągle się zmienia, a ułożone powierzchniowo kable trzeba stale przekładać, a dodatkowo są narażone na zniszczenie np. w wyniku eksplozji.

zastosowenie stystemu komunikacji bezprzewodowej radioloneCo łączy wszystkie te obiekty? Jaki wspólny mianownik możemy dla nich znaleźć?

Odpowiedź nasuwa się sama: we wszystkich tych instalacjach problemem jest system okablowania.

 

Czytaj dalej