Jak usprawnić połączenie szafy sterowniczej z obiektami znajdującymi się poza nią

From |

O szafach sterowniczych pisałem przy okazji omawiania systemu I/O Smart Elements, który umożliwia zarówno odpowiednie zaplanowanie szafy, jak i jej modyfikowanie, kiedy zmienią się wymagania sterowanego obiektu.

Ale w szafie sterowniczej mamy również całą gamę komponentów sieciowych, łatwych w montażu, dzięki którym można usprawnić komunikację ze sterowanym obiektem oraz zaplanować ewentualne zmiany. No to po kolei…

Ethernet jest podstawą komunikacji przemysłowej

Zauważalnym trendem w aplikacjach przemysłowych jest coraz rzadsze stosowanie magistrali obiektowych na rzecz sieci Ethernet. Śmiało można powiedzieć, ze Ethernet jest obecnie podstawą komunikacji przemysłowej.

Ważne! Już na etapie planowania i wstępnego montażu, należy przewidzieć, który element trafi do szafy i jak będzie połączony z obiektem znajdującym się poza nią.

Panele krosownicze – właściwy wybór

Panele krosowcznie to pasywne komponenty, które można wykorzystać np. by zespolić ze sobą skrętkę i instalację z przewodów jednożyłowych. W automatyce panele te pełnią rolę interfejsu funkcjonującego między wewnętrznym okablowaniem szafy sterowniczej a tymi urządzeniami sieciowymi, które znajdują się poza tą nią. Dzięki temu rozwiązaniu można stworzyć instalację, w której jeszcze podczas konfiguracji systemu definiuje się linię z okablowania obiektowego w szafie sterowniczej. Linia ta jest następnie podłączana na miejscu.

  • Każdy element, jaki ma trafić do szafy sterowniczej jest wstępnie montowany jeszcze na etapie produkcji. Oznacza to, że trzeba trasować jedynie linie okablowania obiektowego w momencie kiedy ma miejsce włączanie systemu u klienta końcowego.
  • Nie ma też potrzeby, by instalator otwierał jakiekolwiek kanały kablowe, ponieważ panele krosownicze są zlokalizowane w dolnych partiach szafy sterowniczej, w pobliżu wejścia na kable (oczywiście przy zastosowaniu wstępnie zmontowanych linii krosowych, zaimplementowano wewnętrzne okablowanie szafy sterowniczej). Procedura ta pozwala podłączyć kabel Ethernet do panelu krosowego bez konieczności instalacji złącza RJ45, która wiąże się ze stosowaniem skomplikowanych narzędzi.

Szybki i łatwy montaż

Sposób instalacji – wszystko zależy od tego, na jaką wersję się zdecydujemy. Okablowanie szafy sterowniczej może być podłączane do zacisków śrubowych albo Push-in bądź IDC.

  1. Opcja „Push-in” jest bardziej komfortowa niż popularna technologia połączeń śrubowych.
  2. IDC umożliwia najszybszą instalację, ponieważ wykorzystuje technologię z przesunięciem izolacji. To sprawia, że nie ma potrzeby czasochłonnego usuwania izolacji z każdego przewodu, tylko umieszcza się je w gniazdach i zamyka palcem blok zacisków. Po otwarciu pokrywy na jej spodzie można sprawdzić kod koloru – z jego pomocą można podłączyć przewody z zachowaniem norm TIA 568A, TIA 568B oraz zgodnie ze standardami Profinet.

Zintegrowana ochrona przed przepięciami

Podłączenie ekranu bez użycia narzędzi

Co z ochroną? Interfejsy Ethernet pracują z niskimi poziomami sygnału przy wysokich częstotliwościach. W związku z tym są bardziej narażone na awarie, także te, które skutkują zniszczeniem cennych elementów sieci.

System monitorowania prądu

Wybrane modele mają zintegrowaną ochronę przeciwprzepięciową i są niezwykle czułe na napięcia udarowe. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że panelach krosowniczych dodatkowo wykorzystuje się opatentowany system monitorowania prądu (np. dość niebezpieczny przepływ prądu wyrównawczego przez ekranowanie kabla). Specjalna dioda LED wykrywa i mierzy pojawiające się w instalacji prądy wyrównawcze oraz prądy sprzężone – gdy tylko prąd ekranu kabla przekroczy wartości 30 mA, dioda zacznie się świecić.

Sprawdź ofertę patch paneli

Jak poradzić siebie z sytuacją, kiedy urządzenia obiektowe, kamery monitoringu, modemy, routery, musimy zasilić, ale poprowadzenie dodatkowego kabla jest trudne lub wręcz niemożliwe?

Rozwiązanie: panele krosownicze, które umożliwiają przesyłanie danych i zasilanie urządzeń obiektowych za pomocą tylko jednego kabla czyli iniektory PoE. Podobnie jak panele krosownicze mają różne rodzaje przyłączy, co znacznie ułatwia montaż kabla obiektowego. Do wyboru: przyłącze IDC, Push-in lub przyłącze śrubowe. Dostępne są również wersje z dwoma złączami RJ45.

Sprawdź ofertę iniektorów PoE

Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – Automatyka

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.