Modernizacja szafy sterowniczej z Axioline SMART ELEMENT

From |

Szafa sterownicza. Większość projektantów, automatyków i instalatorów miało lub ma z nimi do czynienia. Jeśli szafa nie zostanie odpowiednio przemyślana i dobrze zaprojektowana, to w trakcie montażu, ale też podczas późniejszej eksploatacji może dostarczyć nam wiele niepotrzebnych i stresujących sytuacji.

No dobrze – zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy i umieściliśmy naszą szafę w miejscu do tego przeznaczonym. Wszystko zmieściło się w środku – zasilacz, sterownik, moduły I/O, ochrona (ograniczniki przepięć) i dodatkowo router do komunikacji zdalnej. Nasza szafa zaczyna pracować tzn. steruje procesem produkcyjnym.

Ale co się stanie, jeśli zmuszeni będziemy zmodyfikować nasz proces produkcji? Co jeśli do istniejącej aplikacji / szafy musimy dołożyć lub zmienić jakieś sygnały, co wiąże się oczywiście z dodaniem kolejnych modułów I/O – czyli będziemy musieli zainstalować w szafie koleje urządzenia?

Modernizacja szafy sterowniczej – dokładamy moduły I/O

Czy istnieją rozwiązania systemowe, które ułatwią rozbudowę szafy sterowniczej?

Oto odpowiedź: nowa linia modułów I/O serii Axiolne Smart Element.

Już sama nazwa wiele mówi: SMART ELEMENT – coś małego, mądrego i uniwersalnego. I rzeczywiście mamy tu do czynienia z naprawdę małymi urządzeniami (62 x 15 mm), gdzie w pojedynczym module o tak niewielkich rozmiarach, można zmieścić do 16 sygnałów wejściowych lub wyjściowych.

Pojedynczy moduł wystarczy wpiąć w jedną z dwóch dostępnych baz tzw. Backplane (dostępnych na 4 lub 6 pojedynczych modułów). Obie bazy mają możliwość wpięcia się w „standardowy” system Axioline i komunikować się z nim za pomocą magistrali.

I właśnie stworzyliśmy zestaw BACKPLANE – MODUŁ SE, który wpięty w system Axioline I/O naszej szafy, może być w dowolny sposób zmieniany, modyfikowany i konfigurowany. Wystarczy za pomocą ręcznego mechanizmu blokady łatwo i szybko wyjąć pojedynczy moduł SE i włożyć w to miejsce inny.

A co z okablowaniem? To też możemy błyskawicznie łączyć i zmieniać – w końcu na pokładzie modułu SE jest system połączeń PUSH IN (dla niewtajemniczonych – łączenie odbywa się bez użycia narzędzi).

Jak „torturowane” są zaciski Push-in zanim dopuszczone zostaną do produkcji seryjnej?

I jeszcze jedna ciekawa funkcjonalność – szczególnie dla osób lubiących planować i przewidywać, że kiedyś aplikacja będzie wymagała modyfikacji. Otóż Backplane nie musi być zapełniony w 100%. Możemy zarezerwować w nim dowolną ilość gniazd, tymczasowo je zaślepiając specjalnymi modułami Slot Cover i w odpowiednim momencie zapełnić je modułami funkcyjnymi Axioline SE.

Warto wiedzieć!

Axioline Smart Element nadają się również do zastosowań bezpieczeństwa funkcjonalnego do bezpiecznego wyłączania maszyn.
Moduły I/O posiadają certyfikat TÜV i wykorzystują bezpieczny protokół komunikacji PROFIsafe. Dzięki temu spełniają najwyższe wymagania bezpieczeństwa do PL e i SIL 3.

Poznaj pełną funkcjonalność systemu Axioline Smart Element na www.phoenixcontact.pl

Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – Automatyka
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.