Aplikacja, która upraszcza proces komunikacji z urządzeniami Modbus dostępna na PLCnext Store

From |

PLCnext Technology to nowoczesna i elastyczna platforma sterowania, która umożliwia łatwe tworzenie, rozwijanie i integrację systemów automatyki przemysłowej.

Platforma składa się z kilku elementów, które razem tworzą kompletny system do sterowania i automatyzacji:

 1. Sterowniki PLC – to podstawowe elementy systemu, które odpowiadają za sterowanie i monitorowanie procesów przemysłowych.
 2. Oprogramowanie PLCnext Engineer – narzędzie programistyczne, które umożliwia tworzenie, rozwijanie i konfigurowanie aplikacji, oferuje szeroki zakres funkcji, w tym wsparcie dla różnych języków programowania, takich jak C++, Python, czy programowanie wizualne.
 3. Społeczność – skupia inżynierów, automatyków i programistów wspierając użytkowników pracy na platformie PLCnext.
 4. Sklep PLCnext Store – platforma online, na której można pobierać i udostępniać gotowe aplikacje, biblioteki i narzędzia dla PLCnext Technology.

Wszystkie te elementy razem tworzą kompletny system PLCnext Technology, który oferuje elastyczność, wydajność i łatwość integracji różnych technologii i narzędzi programistycznych w jednym systemie.

Dziś skupimy się właśnie na sklepie – czyli PLCnext Store.

Oszczędność czasu i kosztów tworzenia aplikacji – PLCnext Store

Na PLCnext Store znajduje się wiele aplikacji, modułów, bibliotek i funkcji, które można z łatwością instalować i wdrażać na platformie PLCnext. Wszystkie rozwiązania dostępne w sklepie są w pełni kompatybilne z platformą PLCnext i zostały weryfikowane przez ekspertów firmy Phoenix Contact, co zapewnia ich wysoką jakość i niezawodność.

Dodatkowo PLCnext Store oferuje wiele narzędzi i usług, które ułatwiają zarządzanie i utrzymanie oprogramowania zainstalowanego na platformie PLCnext, w tym narzędzia do monitorowania wydajności systemu, automatycznego aktualizowania oprogramowania, a także wsparcie techniczne dla użytkowników.

PLCnext Store jest nie tylko miejscem, gdzie można znaleźć gotowe rozwiązania, ale także platformą umożliwiającą rozwijanie i publikowanie własnych aplikacji i rozwiązań związanych z platformą PLCnext.

Szybka i prosta komunikacja z urządzeniami Modbus

Jedną z ciekawszych, gotowych aplikacji przygotowali specjaliści z firmy Enervigo z Mielca. O współpracy przy systemie zarządzania energią od Enervigo pisaliśmy już wcześniej -> Inteligentne zarządzanie energią – aplikacja ENERVIGO z wykorzystaniem sterownika PLCnext.

Dostępna w PLCnext store aplikacja MB_Multiple_Client jest do pobrania bezpłatnie i upraszcza / skraca proces komunikacji z urządzeniami Modbus: PLCnext Store | MB_Multiple_Client

Aplikacja MB_Multiple_Client

Wyzwania komunikacji w sieci Modbus

Modbus jest szeroko stosowanym protokołem w automatyce przemysłowej i służy do komunikacji między urządzeniami, takimi jak czujniki, sterowniki i siłowniki. Problem, który pojawia się w związku z odczytem urządzeń przez Modbus jest często związany ze złożonością protokołu i różnymi konfiguracjami, które należy poprawnie skonfigurować, aby komunikacja przebiegła pomyślnie.

Jednym z głównych problemów jest skonfigurowanie prawidłowych ustawień komunikacji, takich jak szybkość transmisji, parzystość, bity danych i bity stopu. Te ustawienia muszą być poprawnie skonfigurowane zarówno w urządzeniu Modbus master, jak i slave, aby zapewnić pomyślną komunikację. Jeśli są one nieprawidłowe lub niedopasowane, komunikacja nie powiedzie się, a dane nie będą przesyłane poprawnie.

Inny problem, z którym często spotykamy się podczas pracy z Modbus, dotyczy adresowania urządzeń. Każde urządzenie w sieci Modbus musi mieć unikalny adres, a prawidłowe skonfigurowanie tych adresów jest niezbędne, aby mieć pewność, że dane są odczytywane lub zapisywane we właściwym urządzeniu.

Rozwiązanie: aplikacja, która upraszcza proces komunikacji z urządzeniami Modbus

Aby pomóc złagodzić te problemy, opracowano różne narzędzia programowe i biblioteki upraszczające proces komunikacji z urządzeniami Modbus. Narzędzia te mogą automatycznie obsługiwać wiele szczegółów konfiguracji, ułatwiając użytkownikom szybkie rozpoczęcie pracy.

W aplikacji MB_Multiple_Client używamy bloków funkcyjnych biblioteki Modbus_TCP_9 do odczytu danych z wielu urządzeń podrzędnych Modbus TCP/IP. Biblioteka umożliwia odczyt danych z maksymalnie 5 adresów IP, przy czym każdy adres IP jest w stanie obsłużyć do 5 rejestrów startowych. Każdy rejestr startowy może odczytać do 124 rejestrów przy użyciu bloku FC3, który odczytuje rejestry podtrzymujące (4x).

Przykład działania:

Jeśli masz jeden adres IP, taki jak 192.168.0.1, możesz odczytać dane z maksymalnie pięciu rejestrów początkowych, takich jak 10, 20, 30, 40 i 50. Każdy rejestr początkowy może odczytać do 124 rejestrów, dzięki czemu można odczytać maksymalnie 620 rejestrów (124 x 5) z każdego adresu IP.

Dane wyjściowe z biblioteki to dwuwymiarowa tablica, gdzie każdy adres ma 100 rejestrów wyjściowych odczytanych z serwerów. Oznacza to, że jeśli odczytasz wszystkie 620 rejestrów z jednego adresu IP, otrzymasz sześć dwuwymiarowych tablic, z których każda zawiera 100 rejestrów wyjściowych.

Podłączenie bloczka

Podsumowując: biblioteka bloków funkcyjnych Modbus_TCP_9 umożliwia wydajne odczytywanie danych z wielu urządzeń podrzędnych Modbus TCP/IP, co czyni ją użytecznym narzędziem w automatyce przemysłowej i aplikacjach sterowania.

Czytaj więcej jak PLCnext Technology łączy świat IT ze światem OT


Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – Automatyka
Autor: Jakub Szklarczyk – Enervigo  

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

2 thoughts on “Aplikacja, która upraszcza proces komunikacji z urządzeniami Modbus dostępna na PLCnext Store

 1. Przemysław Kujawiak

  Witam, czy mógłbym poprosić o więcej materiału do poczytania/przejrzenia tak abym mógł się dowiedzieć więcej o Państwa aplikacji? Poproszę jedli jedt możliwość o podesłanie grafów/wizualizacji to z czego mógłbym skorzystać aby zgłębić wiedzę na temat Państwa rozwiązań.
  Dziękuję bardzo
  Pozdrawiam serdecznie

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.