Inteligentne zarządzanie energią – aplikacja ENERVIGO z wykorzystaniem sterownika PLCnext

From |

Cyfryzacja i globalizacja niosą ze sobą nowe wymagania dla automatyki przemysłowej. Dopasowany dokładnie projekt otwartego systemu automatyki jest równie ważny, jak elastyczna i modułowa rozbudowa. PLCnext Technology jako ekosystem idealnie wkomponowało się w Przemysł 4.0 i spełnia wszystkie wymagania nowoczesnej automatyki przemysłowej.

W skład ekosystemu PLCnext Technology wchodzą:

  • hardware – bogate portfolio sterowników PLC + systemy wejść / wyjść
  • software – darmowe oprogramowanie PLCnext Engineer
  • PLCnext Store – sklep z gotowymi apkami tj. programamy, biblioteki
  • Globalna społeczność – gdzie możemy wymienić się informacjami, uzyskać fachową pomoc, czy skorzystać z darmowych e-learningów i/lub tutoriali

Inteligentny System Zarządzania Energią – oszczędność kosztów do 30%

Od lewej: Jarosław Filipiak, Menedżer ds. Przemysłu – Automatyzacja Procesów Produkcji Phoenix Contact, Piotr Andrusiewicz, Prezes Zarządu w Enervigo

Firma ENERVIGO z Mielca jest zespołem wysoko wykwalifikowanych inżynierów, wyspecjalizowanych w obszarze wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Posiadają własny dział konstrukcyjny oraz infrastrukturę produkcyjną, dzięki czemu zapewniają inwestorom kompleksową realizację projektów tzw. „pod klucz”. W swoich projektach związanych z układami kogeneracyjnymi do pracy ciągłej, umożliwia kontrolę i optymalizację kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej w przedsiębiorstwach.

Sterownik PLCnext spełnia wymagania aplikacji

Wykonanie tego zadania wiąże się z odpowiednim sterowaniem źródłami wytwórczymi i magazynami energii. W 2019 po raz pierwszy zastosowano układ sterowania oparty o PLCnext Technology.

Powodów było kilka, ale najważniejsze to:

  • Możliwość programowania w językach wysokiego poziomu (C++ i Phyton)
  • Implementacja zaawansowanych funkcji
  • Obsługa wielu protokołów komunikacyjnych
  • Bogate portfolio modułów I/O
  • Praca w czasie rzeczywistym
  • Możliwość korzystania ze wsparcia technicznego Phoenix Contact

W aplikacji zrealizowanej przez Enervigo podstawową funkcją, jaką spełnia sterownik PLCnext jest zbieranie danych obiektowych, przetwarzanie, normalizacja i wysyłanie ich do systemów nadrzędnych. Dzięki możliwości programowania w językach wysokiego poziomu, udało się zaimplementować wiele zaawansowanych funkcji potrzebnych do przetwarzania zebranych informacji.

Układy kogeneracyjne z wykorzystaniem sterownika PLCnext

Please accept statistics, marketing cookies to watch this video.

Chyba najlepszą rekomendacją modelowej współpracy pomiędzy Phoenix Contact, a Enervigo jest fakt, że w 2021 firmy podpisały umowę partnerską, a kolejne, wspólne projekty są w trakcie realizacji.

Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – Automatyka

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.