Znamionowe maksymalne napięcie pracy ogranicznika przepięć

From |

Popularny ogranicznik typu 1 / 2 VAL-MS-T1/T2  335/12.5/3+1 budzi u niektórych wątpliwości, co do skuteczności jego działania z powodu niecodziennej wartości maksymalnego znamionowego napięcia pracy Uc. Wynosi ona dla tego ogranicznika 335V i mniej zorientowanym wydaje się, że nie sprawdzi się w układzie sieci zasilania TN-S 240/415 V AC.

Znamionowe napięcie pracy oznacza tylko tyle, że jego permanentne przekroczenie spowoduje szybkie uszkodzenie ogranicznika. Tutaj pewną informację zawiera UTOV mówiąca o czasie, po którym ogranicznik przejdzie w stan bezpieczny, gdy jest on poddany działaniu napięć powyżej Uc.

Ogranicznik powinien bezpiecznie pracować w zakresie od 0V do wartości Uc. Ta wartość w zasadzie nie ma związku z poziomem ochrony, który jest uzyskiwany przy określonej wartości In (8/20).

Tak więc we współczesnych sieciach zasilania 230-400VAC, gdzie mogą pojawić się wyższe napięcia, choćby z powodu bliskości do lokalnego transformatora czy licznej obecności instalacji fotowoltaicznych wspomniany powyżej SPD zdecydowanie się nadaje do pracy. Warto mieć z tyłu głowy fakt, że to co jest naprawdę istotne, to wartość uzyskiwanego poziomu ochrony na jego zaciskach wynosząca Up. Dla tego ogranicznika ta wartość to 1,2kV przy In 12,5kA 8/20.

Pokazana wartość poziomu ochrony Up niech nie zwiedzie miłośników długich przewodów! Skuteczność ochrony odległego ogranicznika, (od około 10 metrów po przewodach) jest iluzoryczna i należy zastosować kolejny ograniczniki np. typu 2 VAL-MS 230/3+1.

autor:Mieczysław Ludwików – Konsultant ds. ochrony przed przepięciamie-mail: mludwikow@phoenixcontact.pl
mobile:+48 604 575 448
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.