PLCnext Store – pobieraj i udostępniaj aplikacje do automatyki przemysłowej

From |

Podczas tegorocznych targów SPS IPC Drives, które odbyły się w dniach 27–29 listopada w  Norymberdze, zaprezentowaliśmy  PLCnext Store.  Nie było to jednak typowe targowe przedstawienie nowej koncepcji –od momentu prezentacji PLCnext Store jest dostępny w sieci pod adresem www.plcnextstore.com i każdy może z niego korzystać.

PLCnext Store: istotny element platformy PLCnext Technology

Programiści PLC mogą tam znaleźć biblioteki rozszerzające możliwości sterowników w technologii PLCnext oraz –­­­ a nawet przede wszystkim ­– Apki. Koncepcja Apki jest największą nowością wprowadzoną  do świata programowania sterowników PLC przez PLCnext Store.

Apka: pakietem oprogramowania przeznaczonego do uruchomienia na sterowniku z rodziny PLCnext Technology

Apki mogą należeć do kilku kategorii, najbardziej podstawowa to tzw. solution app. To gotowe pakiety oferujące obsługę typowych i – w wielu przypadkach – powtarzalnych w automatyce aplikacji, takich jak kontrola oświetlenia czy przepompownia.

plcnext store: gotowe aplikacje przemysłowe na sterowniki plc

Apki tego typu nie wymagają żadnego programowania. Po zainstalowaniu na sterowniku wystarczy prosta konfiguracja za pomocą przeglądarki internetowej oraz podłączenie wejść i wyjść PLC zgodnie z dokumentacją. Oprócz Apek z tej kategorii w najbliższym czasie pojawią się również inne. Między innymi będą to:

  • Apki działające w oparciu o serwisy chmurowe,
  • Apki modułowe, pozwalające na skonfigurowanie i uruchomienie ich dla specyficznej dla danej aplikacji konfiguracji sprzętowej,
  • Apki rozszerzające możliwości sterownika PLCnext Technology o nowe możliwości takie jak środowisko runtime Codesys albo interpreter Pythona.

Apki, które zostały udostępnione na start PLCnext Store zostały przygotowane i przetestowane przez Phoenix Contact

Jednak istotną cechą naszego rozwiązania jest fakt, że każdy może zostać twórcą Apek i sprzedawać je lub udostępniać za darmo przez PLCnext Store. Na obecnym etapie współpracujemy z wieloma firmami z branży, które są w trakcie przygotowywania Apek przeznaczonych między innymi do szybkiej obsługi urządzeń lub rozwiązań ich produkcji.

Każdy, kto chciałbym zostać twórcą Apek może się skontaktować z nami poprzez dedykowaną podstronę PLCnext Store

Po przejściu wstępnej weryfikacji można zacząć tworzenie własnych Apek. Dodatkowo w przyszłym roku zostanie uruchomiony program certyfikacji i promowania dla najlepszych dostępnych Apek.

Jak korzystać z PLCnext Store i ile to kosztuje?

Wszystkie dostępne obecnie Apki są darmowe i można z nich korzystać bez żadnych ograniczeń. Płatne rozwiązania dostarczone przez Phoenix Contact i partnerów zostaną udostępnione w PLCnext Store podczas przyszłorocznych targów Hannover Messe, które odbędą się na początku kwietnia.

Do korzystania z PLCnext Store wystarczy posiadanie darmowego konta w chmurze Phoenix Contact – PROFICLOUD. Takie konto można również utworzyć z poziomu strony www.plcnextstore.com.

Posiadając konto można pobierać Apki na sterowniki PLCnext Technology, które zostały przypisane do naszego konta. Oprócz tego z PLCnext Store można również ściągać klasyczne biblioteki programistyczne na nasz komputer i korzystać z nich podczas programowania sterowników w oprogramowaniu PLCnext Engineer.

Autor: Konrad Sobczyk– Młodszy Specjalista ds. Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.