Patchcordy do urządzeń sieciowych – jak wybrać okablowanie do niezawodnej komunikacji

From |

Technologia Ethernet

W dzisiejszych czasach technologia Ethernet stała się nieodłącznym elementem komunikacji w świecie przemysłowym. Standard ten został opracowany w latach 70-tych XX wieku i stał się jednym z najbardziej powszechnych sposobów przesyłania danych. Dzięki swojej niezawodności, wydajności i łatwości w implementacji, Ethernet jest powszechnie stosowany w różnych dziedzinach przemysłu, takich jak automatyka, kontrola procesów, robotyka, systemy zabezpieczeń i wiele innych.

Mówiąc o komunikacji przemysłowej, w większości przypadków rozważamy sieci oparte o Ethernet. Praktycznie każde urządzenie sieciowe, od mniej lub bardziej zaawansowanych switchy, przez routery, czy WLAN – używa Ethernetu.
Nie do pominięcia są także pasywne elementy wspomnianej przemysłowej infrastruktury, takie jak panele krosownicze, gotowe okablowanie czy wtyki do samodzielnego montażu. To od ich odpowiednich parametrów oraz jakości wykonania zależy niezawodność działania kompletnej aplikacji.

Najczęściej spotykanymi urządzeniami do komunikacji ethernetowej są switche – zarówno switche niezarządzalne jak i switche zarządzalne umożliwiają przesyłanie danych, budowanie aplikacji rozproszonych i newralgicznych, a także obsługują szereg funkcji bezpieczeństwa. Switche mogą też zasilać tym samym kablem Ethernet urządzenia do 60W na jeden port (PoE).

Jeśli z różnych powodów niemożliwe jest połączenie kablem, można zastosować komunikację bezprzewodową:

WLAN 1010 i WLAN 2010

WLAN 1100 i WLAN 2100

Bluetooth EPA

Niezawodne okablowanie, także dla urządzeń pracujących w trudnych warunkach

Kablowe sieci Ethernet potrzebują do swojego funkcjonowania odpowiednich patchcordów. Wielu producentów oferuje je w różnych wariantach. W zależności od typu aplikacji (np. pod względem miejsca montażu) można wybierać pomiędzy różnymi dostępnymi wersjami. Przykładowo, dla prostszych instalacji wystarczające są skrętki 4-parowe z jednym ekranem. W przypadku dość mocno zakłócanego środowiska przemysłowego konieczne może być użycie kabla, gdzie dodatkowo każda para posiada własny ekran. To pozwala uchronić się nie tylko przed zakłóceniami pochodzącymi z zewnątrz, ale również wynikającymi z przesłuchów między parami w tym samym kablu. Warto zwrócić uwagę, że patchcord odpowiedniej jakości zagwarantuje wyeliminowanie wąskich gardeł w infrastrukturze sieciowej, zapewniając np. utrzymanie prędkości 10 Gbit/s przy kat. 6A.

Wysuwający się wtyk z gniazda? Jest rozwiązanie!

Często występującą „usterką” sieci jest wysuwający się wtyk z gniazda. Czasami wystarczy pojawienie się wibracji lub nieświadome poruszenie kablem podczas manipulowania w szafie z osprzętem. Takie ryzyko można wyeliminować stosując okablowanie z wtykami z odpowiedniej jakości zatrzaskiem ryglującym, który dodatkowo posiada ochronę przed wyłamaniem.

Złącza odporne na drgania

W przypadku urządzeń narażonych na ekstremalne drgania należy stosować wyłącznie złącza przeznaczone do przenoszenia takich obciążeń. W nich cały element wtykowy jak i sam rygiel wykonany jest z odpowiednimi tolerancjami wymiarowymi (eliminującymi zbędne luzy wtyku w gnieździe), a zastosowane tworzywo gwarantuje właściwą siłę utrzymującą go w odpowiedniej pozycji.

Patchcordy z kątowym wyprowadzeniem przewodu

W niektórych instalacjach konieczne jest wyprowadzenie kabla prostopadle do ścianki urządzenia – np. w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej przestrzeni na zapewnienie właściwego promienia gięcia kabla. Tu z pomocą przychodzą patchcordy z kątowym wyprowadzeniem przewodu, który może być skierowany z w górę, w dół, w lewo lub w prawo.

Więcej o niezakłóconej transmisji danych przeczytasz nas stronie Wszędzie te dane!

Przykładowe patchcordy z oferty Phoenix Contact:

NBC-R4OC/1,0-BC5/R4OC – Kabel połączeniowy – 1227560 | Phoenix Contact

NBC-R4OC/1,0-BC6A/R4OC – Kabel połączeniowy – 1227575 | Phoenix Contact
NBC-R4ACS/1,0-94F/R4ACS – Kabel połączeniowy – 1112909 | Phoenix Contact


Autor: Piotr Andrzejewski – Menadżer Segmentu Rynku DC
Autor: Kamil Wachowicz – Menadżer Obszaru Biznesu – Automatyka

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.