Ochrona przed przepięciami budynków mieszkalnych z automatyką budynkową

From |

Dlaczego mając ogranicznik przepięć przy wejściu do budynku uszkodzenie cennego sprzętu elektronicznego jest nadal bardzo prawdopodobne?

Przepięcia to nagły i chwilowy wzrost napięcia, który może uszkodzić lub zniszczyć urządzenia elektryczne. Skoki napięcia mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak uderzenia pioruna, awarie urządzeń, przełączanie dużych obciążeń (silniki, falowniki, spawarki, styczniki). Skoki napięcia mają wpływ na czas życia urządzeń elektrycznych, w szczególności z elektroniką która jest wrażliwa na skoki napięcia. Należy też wiedzieć że uderzenie pioruna nie musi być bezpośrednie, nawet odległe wyładowania często powodują uszkodzenie sprzętu elektronicznego i takie właśnie zdarzenie było inspiracją do powstania dzisiejszego wpisu.

Konsekwencje skoków napięcia mogą obejmować drobne niedogodności, takie jak migotanie świateł lub resetowanie urządzeń, aż do poważnych zdarzeń i strat takich jak:

  • palenie się płytek drukowanych, brak dostępności np. klimatyzacji czy pompy ciepła,
  • utratę danych zgromadzonych na domowych dyskach, zdjęcia, pliki wideo,
  • uszkodzenia sterowników, co prowadzić do awarii systemu grzewczego, rolet czy oświetlenia,
  • przepięcia powodują pożary.

Dodatkowo nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie domu, często nie jest ono w stanie pokryć wszystkich strat i przywrócić utraconych danych. Rozliczenie szkód oraz wymiana uszkodzonych urządzeń zajmują również wiele czasu i generują stres.

By chronić swój dom i cenne urządzenia przed przepięciami, należy zamontować w instalacji elektrycznej ograniczniki przepięć (SPD). Służą one do odprowadzania przepięcia do uziemienia i ograniczania wysokości napięcia docierającego do urządzeń. Ograniczniki przepięć ograniczają ryzyko uszkodzenia spowodowane skokami napięcia i wydłużają żywotność urządzeń. Należy pamiętać że nawet najlepsze ograniczniki przepięć i zamontowane w prawidłowy sposób nie redukują ryzyka do zera.

Co więcej posiadanie wysokiej jakości ogranicznika przepięć zamontowanego prawidłowo przy wejściu do budynku nie jest wystarczające by ochronić cenny sprzęt elektroniczny.

By chronić nasze cenne urządzenia jak pompy ciepła, sprzęt audio oraz dane/zdjęcia/nagrania zgromadzone na dyskach twardych ograniczniki przepięć powinny być zamontowane prawidłowo, o czym więcej napisaliśmy w innych wpisach na blogu oraz w poradniku: Poprawna instalacja ogranicznika przepięć, Ogranicznik przepięć i bezpiecznik czyli para idealnie dobrana, Jak prawidłowo podłączyć zacisk PEN w ograniczniku przepięć? Jak skutecznie zmarnować pieniądze wydane na ochronę przed przepięciami? Część 1, Jak skutecznie zmarnować pieniądze na ochronę przed przepięciami. Część 2.

Należy pamiętać że ograniczniki przepięć działają dobrze ale do 10m, niektóre badania m.in. pokazane w czasopiśmie INPE pokazują że już 5m może być zbyt dużo dla niektórych urządzeń.  

Ochrona przewodów zasilających przed przepięciami powinna być stopniowa. Ograniczniki przepięć typu T2 i/lub T3 powinny być zamontowane tak blisko cennego sprzętu który chcielibyśmy ochronić jak to możliwe. Warto wiedzieć że ograniczniki przepięć nie muszą mieć formy do zamontowania na szynie DIN, ale mogą też przyjąć formę np. kostki którą to umieszcza się w puszce elektrycznej.

BLT-T3-230-A – Urządzenie z ochroną przed przepięciami typ 3 – 1038841 | Phoenix Contact

Dla osób bliżej zainteresowanych tematyką ochrony przed przepięciami zapraszamy do przeczytania starszych wpisów z wartościowymi artykułami ▶ Ochrona przed przepięciami.

Autor:Radosław Gruszka – Menadżer Produktuemail: rgruszka@phoenixcontact.pl
gsm: +48 532 95 03 39
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.