Obudowa do Raspberry Pi – przenieś swoją aplikację na wyższy poziom zaawansowania!

From |

Jednopłytkowe, miniaturowe komputery cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim hobbyści mogą niedrogo tworzyć ciekawe aplikacje, a developerzy rozwijać projekty na uniwersalnych podzespołach. Jednak co w przypadku, kiedy chcemy, aby np. sterownik zbudowany w oparciu o najbardziej popularne na rynku Raspberry Pi był solidnie zabezpieczony (gwarantując niezakłócone działanie) lub po prostu wyglądał profesjonalnie?

Czy możemy znaleźć dla niego obudowę do Raspberry Pi spełniającą podstawowe potrzeby, która przy okazji będzie w stanie ułatwić ewentualne rozbudowy systemu?

Raspberry Pi można zaadaptować do wielu ciekawych aplikacji domowego użytku.
Najprostsze niewymagające dodatkowych elementów rozwiązania (oparte praktycznie wyłącznie o odpowiedni software) to: domowe centrum rozrywki, serwer www lub serwer NAS. Do takich zastosowań nadają się najpowszechniej dostępne obudowy pozwalające zamknąć samą płytkę z komputerem.

Nowy trend w automatyce budynkowej:  minikomputery jako sterowniki

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, najczęściej dostępnemu za darmo w Internecie można stworzyć sterownik ogrzewania/wentylacji, system alarmowy, automatykę bramy, system kontroli dostępu, czy pomiar zużywanych mediów.

Zobaczcie choćby na forum www.nettemp.pl – ile ciekawych realizacji proponują pozytywnie zakręceni entuzjaści 🙂

ystem Nettemp może posłużyć np. do sterowania ogrzewaniem w domku jednorodzinnym

Oto przykładowa aplikacja : Wspomniany system Nettemp może posłużyć np. do sterowania ogrzewaniem w domku jednorodzinnym. Załączanie poszczególnych zaworów na rozdzielaczu CO, w zależności od temperatury danego pomieszczenia (termometry 1-wire), a nawet zakresu godzin w danym dniu tygodnia – to wszystko (a nawet więcej) można programować poprzez interfejs www.

Takie projekty wymagają już często dodatkowych układów elektronicznych, połączonych z komputerem. Aplikacje tego typu najczęściej zamyka się w oddzielnej szafce, wyposaża w pewne zasilanie, doprowadza przewody od czujników.

system sterowania automatyką budynkową

Cały stworzony system sterowania automatyką budynku można zamknąć w małej szafce rozdzielczej. Łatwość dalszej rozbudowy zapewni magistrala HBUS, a wąskie złączki szynowe z przyłączem Push-In gwarantują przejrzystość i kompaktowość instalacji.

Takie projekty wymagają już często dodatkowych układów elektronicznych, połączonych z komputerem. Aplikacje tego typu najczęściej zamyka się w oddzielnej szafce, wyposaża w pewne zasilanie, doprowadza przewody od czujników.

Aby wszystko wyglądało przejrzyście, pozwalało sprawnie całość nadzorować oraz ułatwiało dalszą rozbudowę, można wszystko umieścić na szynach DIN. Dostępne do tej pory obudowy skazywały użytkowników na sporo kompromisów. Najczęściej wymagały pionowego montażu płytki komputera (co w płytszych skrzynkach było utrudnione), albo nie gwarantowały możliwości łatwej rozbudowy.

Oto rozwiązanie: obudowy do Raspberry Pi, która powstała jako uzupełnienie systemu obudów instalacyjnych BC firmy Phoenix Contact

obudowa na szynę din dla raspberry pi

Łatwa rozbudowa systemu o kolejne moduły BC (o szerokości od 17,8mm do 161,6mm) jest prosta – dzięki bezobsługowej, 16-biegunowej magistrali montowanej pod obudowami.

Zachowując identyczny profil, łatwo dają się zestawiać z pozostałymi elementami serii BC pozwalając tym samym na swobodne rozbudowywanie projektu – łącznik magistralny HBUS umieszczony w dnie szyny ułatwia przesył sygnałów i zasilania do kolejnych modułów rozszerzeń. Sama obudowa zapewnia dodatkowe miejsce na płytki ze złączami i elementami elektronicznymi.

Ponadto, położenie płytki wewnątrz obudowy zapewnia możliwość efektywnej zabudowy wnętrza szafki – żadne gniazda nie potrzebują dostępu z boku gotowego modułu.
Montaż jak i demontaż obudowy jest prosty – przeprowadza się go bez narzędzi i śrubek ewentualne modyfikacje konstrukcji nie będą nastręczać problemu. Pasują do niej modele A+, B+ oraz B2.

Na koniec niespodzianka – konkurs! Do wygrania zestawy najnowszych obudów do Raspberry Pi

Do końca lipca czekamy Wasze maile z opisem aplikacji, nad którą pracujecie:

  • przeznaczenie
  • sposób rozwiązania
  • pomysły dalszej rozbudowy

Wśród autorów, komisja wyłoni trzy najciekawsze projekty, które zostaną nagrodzone bezpłatnymi zestawami nowych obudów. Zgłoszenia można wysyłać na adres artykul@phoenixcontact.pl.

Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.phoenixcontact.pl/konkurs

Autor: Piotr Andrzejewski – DC&IFC Product Manager
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

One thought on “Obudowa do Raspberry Pi – przenieś swoją aplikację na wyższy poziom zaawansowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.