Nowe możliwości w oszyciu szaf, dzięki złączkom PTV i PTVFIX z bocznym podłączeniem przewodów

From |

Osoby montujące szafy sterownicze czy rozdzielnice, często borykają się z przejrzystością instalacji i odpowiednim ułożeniem przewodów. Wśród rozwiązań Phoenix Contact znajdziesz wiele takich, które ułatwiają pracę monterom i są czytelne dla użytkowników.

Wprowadziliśmy m.in. podłączanie przewodów z boków złączy za pomocą sprężynowych zacisków Push-in.

Złączki szynowe serii PTV

Złączki PTV zastosowane w aplikacji dla energetyki

W złączach PTV wykorzystujemy sprawdzoną metodę sprężynowego podłączania przewodów Push-in z bocznym wejściem przewodów. Dzięki temu mamy przejrzysty układ w szafie i wszystkie oznaczniki na kablach są czytelne. Równocześnie złącza te pozwalają na szybki montaż (demontaż) bez użycia narzędzi oraz nie ma potrzeby zginania przewodów.

Korzyści stosowania PTV

Łatwy montaż i czytelne opisy złączek PTV
 • Łatwy montaż i odczyt oznaczników przewodów i punktów zaciskowych
 • Przejrzyste oprzewodowanie bez zginania przewodów
 • Szybkie i bezobsługowe przyłączanie przewodów dzięki metodzie bezpośredniego montażu Push-in bez użycia narzędzi i za pomocą jednej ręki
 • Proste wypinanie przewodu za pomocą przycisku bez specjalnych narzędzi
 • Jakość połączenia niezależna od momentu dokręcenia dzięki stykowi sprężynowemu
 • Wprowadzanie przewodów z boku umożliwia modernizacje istniejących instalacji po złączkach z zaciskami śrubowymi dzięki tym samym podejściom przewodów do zacisków z boku złączek. 
 • Stosowanie akcesoriów CLIPLINE complete

Technologia Push-in

Złączka PTV w technologii Push-in

Układ sprężynowy wewnątrz złącza. Pozwala na podłączenie bez użycia narzędzi druty i przewody zarobione tuleją od przekroju 0,5 mm2.

Przy użyciu pomarańczowych przycisków można wprowadzić linki bez tulei, nawet o przekroju 0,14 mm2.

W każdym przypadku sprężyna stykowa zapewnia maksymalną siłę połączenia i wyciągania przewodu oraz szczelne połączenie odporne na wibracje.

Dzięki wykonaniu styku z wysokiej klasy stopu miedzi z odpowiednią powłoką uzyskaliśmy minimalną rezystancję przejścia i maksymalne przewodzenie prądu.

Złączki przelotowe i wieloprzewodowe

W ramach gamy złączy PTV oferujemy złącza przelotowe i wieloprzewodowe. Charakteryzują się kompaktową budową, łatwością kompletacji, montażu i oznakowania. Dzięki odczepom pomiarowym lub otworom pomiarowym, w prosty sposób można je sprawdzić, co sprawia, że są najbardziej uniwersalnymi elementami techniki połączeniowej.

Złączki dwupoziomowe

Więcej możliwości połączeń w złączkach dwupoziomowych

Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość ułożenia równolegle dwóch potencjałów. Dzięki podwójnym otworom funkcyjnym i gamie mostków, złączki dwupoziomowe można mostkować pionowo i poziomo, co daje większe możliwości w połączeniu wspólnych punktów.

Dodatkowo poziomy względem siebie są przesunięte, co upraszcza dostęp do zacisków i oznaczników każdego z poziomów.

Złączki bezpiecznikowe

Szybka wymiana bezpieczników

Złączki PTV maja rozwiązanie w których można użyć bezpieczników typu G5x20. Złączki są wyposażone w obrotową dźwignię, która zapewnia szybką i komfortową wymianę bezpieczników. Wskaźniki optyczne pozwalają na szybką identyfikację uszkodzonych bezpieczników niezależnie od kierunku prądu. Dzięki bocznemu przyłączu przewodu dźwigienki złączek bezpiecznikowych otwiera się łatwo do końca nawet przy podłączonym przewodzie.

Złączki odłącznikowe i złączki z odłącznikiem nożowym

Sprawdzą się w miejscach z ograniczoną przestrzenią

Kolejnym rozwiązaniem są złączki odłącznikowe, które dzięki bocznym przyłączom przewodu, zapewniają przejrzyste rozdzielenie potencjałów. Przydatne zwłaszcza przy ograniczonej ilości miejsca w szafie.

Noże w złączkach z odłącznikiem nożowym można otworzyć lub zamknąć przy użyciu standardowego wkrętaka. Blokady w skrajnych pozycjach pozwalają na jednoznaczne oznaczenie stanu łącznika. Wszystkie złączki PTV posiadają przerwę, w której można zamontować bez użycia narzędzi różne wtyki funkcyjne.

Złączki rozłączalne pomiarowe

Kolejny typ w tej grupie to PTVME 6/S. Są  to złączki rozłączalne pomiarowe z bocznym przyłączem Push-in. Są one przeznaczone do wszystkich aplikacji pomiarowych i oprzewodowania obwodów wtórnych przekładników i sygnałów w rozdzielnicach. Złączki te mają napięcie znamionowe 1000 V i prąd znamionowy 30 A, dzięki czemu wyróżniają się wyższą odpornością na przebicie przy zachowaniu rozbudowanych właściwości pomiarowych dzięki akcesoriom serii COMPLETE line.

Bloki rozdzielcze PTVFIX do rozdzielania obciążeń prądowych lub sygnałowych

Bloki rozdzielcze są gotowe do użycia i można je dowolnie rozbudować. Kompaktowe bloki umożliwiają elastyczne i ekonomiczne rozdzielanie prądu obciążenia lub sygnałów.

Podobnie jak PTV, mają podłączenie przewodów z boków, co w ich przypadku pozwala zamontować je w niższych i płaskich obudowach i puszkach instalacyjnych. Ponadto mają wiele sposobów montażu: na szynach DIN pionowo lub poziomo, możliwe jest mocowanie bezpośrednio na płycie montażowej za pomocą śrub lub przyklejenie.

Bloki PTVFIX to najnowsze bloki rozdzielcze w serii FIX z bocznym podłączeniem przewodów.

Bloki rozdzielcze PTVFIX są dostępne jako bloki rozdzielcze i zbiorcze o przekroju 2,5 mm² z 2, 6, 12 i 18 punktami zaciskowymi. Są one dostępne w pięciu standardowych kolorach (można zamówić inne wersje kolorystyczne. Dzięki temu bloki PTVFIX umożliwiają również kolorowe i jednoznaczne przypisanie punktu zaciskowego i przewodu.

Korzyści ze stosowania PTVFIX

 • Szybka instalacja dzięki gotowym do podłączenia blokom rozdzielczym ze zintegrowanym mostkiem
 • Szybkie i bezobsługowe przyłączanie przewodów dzięki metodzie bezpośredniego montażu Push-in bez użycia narzędzi i za pomocą jednej ręki
 • Duża oszczędność miejsca dzięki minimalnym rozmiarom
 • Elastyczne możliwości montażu dzięki różnym adapterom montażowym oraz specjalnym wersjom przyklejanym
 • Intuicyjna i bezpieczna instalacja dzięki przypisaniu do siebie przewodu i punktu zaciskowego za pomocą jednego z dostępnych kolorów
 • Standardowe akcesoria – bloki można rozbudowywać, testować i znakować przy użyciu akcesoriów CLIPLINE complete
 • Nadają się do montażu w małych przestrzeniach montażowych

Monobloki PTVFIX

Monobloki PTVFIX są rozszerzeniem serii PTVFIX z jedną funkcją przelotową. Bloki posiadają dwa punkty przyłączeniowe, przez co umożliwiają stworzenie systemu rozdziału potencjału na niewielkiej przestrzeni. Mogą być używane również jako połączenie wiszące.

Multibloki PTVFIX

Multibloki PTVFIX to kolejne rozszerzenie oferty, które pozwala przewodzić więcej niż jeden potencjał. W przeciwieństwie do innych bloków rozdzielczych multibloki nie mają wbudowanego mostka. Oznacza to, że w blokach tych podłączony jest jeden potencjał na dwa punkty zaciskowe. Ze względu na tę cechę bloki te nadają się szczególnie do instalacji budowlanych. Kompaktowy blok umożliwia szybkie i łatwe łączenie fazy, przewodu neutralnego i przewodu ochronnego. Bloki są dostępne na razie w przekroju znamionowym do 2,5 mm².

Dodatkowa korzyść ze stosowania Monobloków i Multibloków PTVFIX

 • Wysoka modułowość dzięki możliwości łatwego łączenia na wpust i pióro

O złączkach PTV pisaliśmy wcześniej na blogu LINK


Autor: Mariusz Giertych – Menedżer Produktu – połączenia przemysłowe

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.