Niezawodne połączenia dzięki wtykom magistrali D-SUB

From |

Inteligentne rozwiązania przyłączeniowe mają olbrzymi wpływ na koszt instalacji, konserwacji i utrzymania. Ważną rolę dla inteligentnych urządzeń odgrywają również komponenty pasywne. Możesz ułatwić sobie życie, używając dedykowanych, modułowych złączy oferujących całe spektrum przyłączeń do urządzeń i montażu obiektowego.

Naprawdę mamy czym się pochwalić.: Phoenix Contact jest prawdopodobnie największym na świecie producentem wszelkiego rodzaju złączy.

Dziś skupię się na rodzinie SUBCON, czyli wtykom magistrali D-SUB Jakie mamy korzyści dzięki zastosowaniu złączy D-SUB.

Skrócenie czasu instalacji i tym samym kosztów, ale przede wszystkim zwiększenie elastyczności komunikacji w czasie rzeczywistym

Wtyki D-SUB możemy podzielić na dwie kategorie:

  1. Wtyki umożliwiające połączenie z kodowanym złączem wtykowym M12
  2. Wtyki do podłączenia kabli magistralnych za pomocą złącza śrubowego

Te pierwsze (M12 Speedcon) obsługują PROFIBUS i CANopen. Mają różne wypusty kablowe, które w zależności od wymagań przyłączeniowych możemy wykorzystać (35°, 90° i 180°). Mała waga dzięki obudowie z tworzywa, zmniejsza siły drgań działające na urządzenia końcowe. Dodatkowo SUBCON’y M12 są wyjątkowo odporne na ciężkie warunki środowiskowe (sól, mgła, wilgoć itp.) oraz mogą pracować w zakresie temperatur od -30°C do 80°C.

SUBCONY M12 oraz kabel przyłączeniowy PROFIBUS

Druga grupa SUBCON’ów ma obudowę metalową (odporny odlew cynku) i bardzo elastyczny wybór połączeń do wyboru: śrubowe lub sprężynowe (zaciskowe) IDC. Uniwersalne wtyki mają 9,15 lub 25 pinów, dzięki czemu mogą być zastosowane do wszystkich używanych interfejsów takich jak RS-232 / RS-422 / RS-485, TTY i innych. Tego typu złącza wtykowe również znajdują zastosowanie w komunikacji PROFIBUS i CANopen, ale można też znaleźć wersje dedykowane do INTERBUS’a.

Wtyki SUBCON śrubowe i IDC / zastosowanie w sieciach PROFIBUS

Jeśli instalacja zbudowana jest z wielu połączonych wysp I/O, powinno się aktywować rezystor zakończeniowy w punkcie początkowym i końcowym systemu magistrali. Użycie go jest banalnie proste – wystarczy włączyć przełącznik i rezystor jest już aktywny.


Wtyki magistrali D-SUB to jedne z najpopularniejszych produktów do automatyki w naszej ofercie. Teraz wszystkie bestsellery automatyki dostępne są od ręki w sklepach autoryzowanych dystrybutorów Phoenix Contact.


Na końcu bonus – najłatwiejsze zakańczanie przewodów do magistrali Profibus w czasie krótszym niż 1 minuta.

Wystarczy użyć dedykowanego narzędzia PSM-STRIP-FC/PROFIB.

Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – Automatyka

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *