Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze zasilaczy – nie pozwól wybierać działowi zakupów

From |

Odwiedzając różne zakłady produkcyjne w całej Polsce, często w szafach automatyki w ważnych aplikacjach można spotkać zasilacze i moduły UPS o niskich parametrach. Ma to wpływ na ciągłość pracy maszyn i urządzeń szczególnie w trudnych warunkach przemysłowych, gdzie często występuje wysoka temperatura, przepięcia czy zapylenie.

Jeżeli jesteś użytkownikiem końcowym powinieneś mieć świadomość różnic pomiędzy z pozoru bardzo podobnymi rozwiązaniami. Warto wiedzieć jak wybrać rozwiązania najlepsze dla użytkownika końcowego a nie jedynie posiadające niską cenę zakupu (dobre dla działu zakupów czy firmy której zlecono wykonanie maszyny). W przypadku produktów jak zasilacze czy moduły UPS niższa cena zakupu, zwykle oznacza produkt o słabszych parametrach, nierzadko dużo słabszych. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń od wielu różnych producentów, jednak niewielu z nich jest wyspecjalizowanych w produkcji zasilaczy czy modułów UPS, w szczególności o wysokich parametrach.

Na początku spójrz na poniższą tabelę, która pokazuje jak wygląda rynek zasilaczy i jakie ma to konsekwencje dla użytkownika końcowego.

Jako użytkownik końcowy nie możesz pozwalać działowi zakupów na wybór urządzeń najtańszych, bez sprawdzenia parametrów, które mają wpływ na koszt użytkowania.

W innym wypadku za oszczędność w momencie zakupu zapłacisz podwójnie w późniejszym czasie, gdyż parametry z pozoru podobnych rozwiązań mogą znacząco się różnić.

Poniżej przykład porównania dwóch prostych zasilaczy różnych producentów, wyglądających na tą samą „półkę”:

Poniżej parametry na jakie warto zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepsze rozwiązanie szczególnie, gdy jesteś użytkownikiem końcowym i zależy Ci na bezpieczeństwie ciągłości zasilania, oszczędności i wygodzie użytkowania.

Mean Time Before Failure (MTBF) oraz Lifetime MTBF – wartość wyznaczana matematycznie lub w drodze badań laboratoryjnych, która określa prawdopodobieństwo losowej awarii urządzenia.

Lifetime (żywotność) – ta jest definiowana przez żywotność najsłabszego elementu w zasilaczach (kondensator elektrolityczny), po upływie tego czasu możliwe są gorsze właściwości elektryczne.

Co istotne należy zwrócić uwagę przy jakich temperaturach zostały osiągnięte. W szafach automatyki temperatura często może być wyższa niż 25 ℃, wyższa temperatura to niższa żywotność i czas niezawodnej pracy.

Poniżej przykład parametrów dla jednego z zasilaczy serii QUINT POWER:

Jeżeli w dokumentacji nie podano tych parametrów przy temperaturach wyższych niż 25 ℃, zwykle oznacza to, że nie są one wysokie. Co ciekawe warto czasem doczytać czy przypadkiem podane czasy nie są osiągnięte przy 80% lub jedynie połowie obciążenia.

Sprawność – kolejnym parametr ważny dla użytkownika końcowego, przy dzisiejszych cenach energii niewielką oszczędność podczas zakupu urządzenia możemy stosunkowo szybko oddać w rachunkach do zakładu energetycznego.

Prąd rozruchu – niska wartość prądu rozruchowego często oznacza krótsze przestoje, mniejsze ryzyko/obciążenie dla podłączonych odbiorów i komponentów zasilacza. Parametr ważny szczególnie, gdy w jednym miejscu w tym samym czasie uruchamiamy wiele urządzeń.

Power supply QUINT POWER with 40 A (youtube.com)

Dodatkowe możliwości i parametry, które należy brać pod uwagę w najważniejszych aplikacjach:

Zabezpieczenie przed zwarciem, jak zasilacz zareaguje na zwarcie na jego wyjściu, czy w przypadku błędu wewnętrznego (mogącego być spowodowanym np. wpadnięciem do obudowy metalowych części).

Zwykłe zasilacze po krótkim wyłączeniu będą próbować „wstawać” co prowadzi do niekorzystnych dla elektroniki/sterowników przebiegów typu:

Bardziej zaawansowane modele powinny mieć wbudowane zabezpieczenie przed nadnapięciem OVP (Over Voltage Protection) oraz np. potrafić bezpiecznie wyłączyć wyjście do czasu usunięcia czy ręcznego uruchomienia:

Możliwość przeciążenia wyjścia – Dzisiejsze „najmocniejsze” zasilacze często posiadają możliwość przeciążenia stałego i/lub chwilowego, dla możliwości uruchomienia większych obciążeń bez przewymiarowania. Dodatkowo mogą posiadać możliwość wyzwolenia wyłączników nadprądowych zabezpieczających poszczególne odbiory. Warto wiedzieć, że stosując zwykłe zasilacze oraz standardowe wyłączniki nadprądowe po stronie odbiorów 24 V DC nie poradzą one sobie z ich wyzwoleniem, więcej na ten temat można zobaczyć na nagraniu:
QUINT POWER power supplies: Powerful (youtube.com)

Komunikacja (podgląd i kontrola parametrów) – w ostatnich latach by móc maksymalnie wykorzystać możliwości jakie dają najnowsze rozwiązania w tym zasilacze, moduły redundancji czy UPS do najważniejszych aplikacji warto wybierać rozwiązania posiadające pełną sygnalizację standów pracy i/lub komunikację pozwalającą kontrolować najważniejsze parametry. By poznać przykładowe możliwości zapraszamy do poprzednich wpisów i nagrania:

­­­­Jak zwiększyć niezawodność zasilania układów automatyki stosując zestawy zasilania z możliwościami komunikacyjnymi | Poland (phoenixcontact.com)

Pierwsze na świecie zasilacze z wbudowanymi wyłącznikami elektronicznymi | Poland (phoenixcontact.com)

Zasilacze serii QUINT DC-UPS (youtube.com)

Jak najłatwiej użytkownicy końcowi mogą ustrzec się przed zakupem/otrzymaniem niższej jakości urządzeń?

Wpisanie do dokumentacji i wymagań dla działu zakupów oraz firm, które budują i dostarczają maszyny, parametrów, które wpływają na koszt dla użytkownika końcowego wymienionych powyżej. Firmy projektowo-wdrożeniowe zwykle kierują się ceną tak samo jak dział zakupów w firmach produkcyjnych.

Jak najłatwiej zwiększyć żywotność sprzętu elektronicznego w szafach automatyki?

Bardzo częstym błędem widocznym w szafach automatyki jest brak ograniczników przepięć typu 2 w układzie połączeń 3+1 (np. VAL-SEC-T2-3S-350-FM). Brak ograniczników przepięć jest częstym powodem skracania życia sprzętu i jego niepotrzebnie częsta wymiana. Do wymagań dla dostawców maszyn i urządzeń należy dopisać konieczności montowania ograniczników przepięć typu 2. Dla osób zainteresowanych podnoszeniem ciągłości zasilania swoich maszyn i urządzeń, zapraszamy do zapisania się na dedykowany newsletter: Niezawodność zasilania | Phoenix Contact.

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.