Konwersja elektroenergetycznych protokołów komunikacyjnych, czyli poliglota pilnie poszukiwany

From |

słup energetycznyTytuł może brzmi nieco przewrotnie, jednak przy bliższym spojrzeniu na problem z jakim borykają się zabezpieczeniowcy oraz osoby odpowiedzialne za system DCS nie wydaje się on już tak błahy.

Rozwój w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji jaki obserwujemy na przełomie kilku już dekad doprowadził do opracowania kilku protokołów komunikacyjnych, które stały się standardem stosowanym w elektroenergetyce. Zależnie od położenia geograficznego w energetyce kluczowymi „językami komunikacji” urządzeń stacyjnych są energetyce IEC 60870-5-103, IEC 60870-5-104, DNP 3.0 (w przypadku polski). W Europie natomiast prym wiedzie IEC 60870-5-101.

Szeroka gama obecnych na rynku tego typu rozwiązań pociąga za sobą wiele problemów, takich jak brak kompatybilności pomiędzy urządzeniami . Pewnym rozwiązaniem tego problemu w przypadku modernizowanych lub nowo powstających stacji jest opracowanie standardu IEC 61850. Rozwiązanie to zrywa z konwencja przyjmowana do tej pory, która wymuszała stosowanie różnego rodzaju magistrali i koncentratorów danych. Zmiana dotychczasowej terminologii oraz logiki obejmującej komunikacje i ostateczne odchodzi od pojęcia master – slave i wprowadza klient- serwer.

Dotychczasowa topologia oraz model przesyłu danych opierał się na podziale komunikacji na kilka poziomów. Pierwszy z nich polegał na zbieraniu informacji z zabezpieczeń lub sterowników zainstalowanych w każdym z pól. Następnie urządzenia wyższego rzędu takie jak koncentratory danych, w konfiguracji master-slave odpytują urządzenia IED, z którymi są połączone. Komunikacja w tym układzie najczęściej odbywa się z wykorzystaniem protokołów szeregowych IEC 60870-5-103, DNP lub Modbus. Na poziomie dyspozycji danych system pobiera informacje z koncentratorów umieszczonych na stacji i przesyła do centrum dyspozycji w oparciu o IEC 60870-5-101 lub IEC 60870-5-104.

przykład architektury akwizycji danych na stacji elektroenergetycznej oraz centrum dyspozycji mocy z wykorzystaniem protokołów IEC 60870

Przykład architektury akwizycji danych na stacji elektroenergetycznej oraz centrum dyspozycji mocy z wykorzystaniem protokołów IEC 60870

Resygate – rozwiązaniem problemu

Konwerter protokołów - RESYGATE 1000 - 2400128Mając na względzie potrzeby klientów, którzy w swych aplikacjach wykorzystują tego typu standardy, firma Phoenix Contact przygotowała konwerter protokołów RESYGATE 1000, który pozwala na konwersje szeregowe i/lub oparte na TCP protokoły telesterujące na protokoły normatywne IEC 60870-5-104 i IEC 60870-5-101 Balanced. Resygate jest konwerterem protokołów o uniwersalnym zastosowaniu i dostawcą danych z sieciowym przyłączem procesowym. Dodatkowo można go stosować jako konwerter protokołów lub podstację do izolowanych sieciowych połączeń technicznych dwóch układów sterowania.

Właściwości konwertera protokołów

 • Konwerter protokołów do 500 zmiennych procesowych.
 • 3 porty szeregowe
 • Konwersja protokołów IEC 60870-5-104, IEC 60870-5-101, Modbus/RTU, Modbus/TCP, na IEC 60870-5-104 lub IEC 60870-5-101
 • Podłączanie stacji za pośrednictwem protokołu GPRS lub UMTS
 • Możliwość podłączenia maksymalnie 18 szeregowych urządzeń terminujących (w zależności od protokołu)
 • Proste konfigurowanie stacji rozproszonych dzięki zainstalowanemu fabrycznie oprogramowaniu z automatyczną kontrolą prawidłowości
 • Efektywniejsze wykorzystanie zakresów adresów IP dzięki tworzeniu podsieci
 • Odporność na awarie dzięki czterokrotnej redundancji oprogramowania (jeden konwerter, cztery różne układy sterowania)

Wprowadzenie standardu IEC 61850 umożliwi integrację akwizycji danych od poziomu procesu do poziomu dyspozycji. Szerokie możliwości komunikacji jakie otwiera przed użytkownikiem standard IEC 61850 również dla zróżnicowanych systemach opartych o różne technologie komunikacji .

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

2 thoughts on “Konwersja elektroenergetycznych protokołów komunikacyjnych, czyli poliglota pilnie poszukiwany

 1. phoenixcontactpolska Post author

  Panie Adamie, przekazałam prośbę o kontakt. Proszę spodziewać się wkrótce maila. Pozdrawiam. Agnieszka Kuba

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *