Kondycjonowanie sygnałów analogowych w przemyśle procesowym: bezpieczeństwo i niezawodność w strefach zagrożonych wybuchem

From |

Kondycjonery sygnału są niezwykle istotnym elementem łączącym poziom obiektu z poziomem sterowania i zasadniczo spełniają cztery funkcje:

  • wzmacnianie – np. w aplikacjach, gdzie odległości między urządzeniami obiektowymi i systemem sterowania są duże,
  • konwersja – kiedy standard sygnału urządzenia obiektowego jest inny od standardu kart we/wy sterownika,
  • filtrowanie – kiedy linie sygnałowe narażone są na zakłócenia indukowane przez prądy płynące w sąsiednich przewodach lub generowane przez sygnały wysokiej częstotliwości (np. od przemienników częstotliwości),
  • separacja galwaniczna – gdy potencjały uziemienia urządzeń obiektowych i systemu sterowania są różne.

W aplikacjach, w których występują strefy zagrożenia wybuchem kondycjonery dodatkowo spełniają ważną rolę barier oddzielających obwody iskrobezpieczne i nieiskrobezpieczne zapewniając jednocześnie wymagany poziom bezpieczeństwa.

O niezawodności zasilania w procesach ciągłych pisał też Daniel Dolny LINK

NOWOŚĆ: Kompaktowe kondycjonery sygnału MINI Analog Pro Ex i

W kwietniu 2023 Phoenix Contact zaprezentował nową grupę kondycjonerów sygnałów z rodziny MINI Analog Pro przeznaczonych do współpracy z obwodami iskrobezpiecznymi.

Co sprawia, że urządzenia te pozwolą nam zaoszczędzić cenne miejsce w szafie sterowniczej i skrócić czas jej montażu, ułatwią diagnostykę i serwis oraz zapewnią niezawodną i bezpieczną transmisję sygnałów między czujnikami i urządzeniami wykonawczymi a systemem sterowania?

Unikalna, kompaktowa konstrukcja obudowy

Szerokość zaledwie 6,2 mm to oszczędność nawet do 65% miejsca w porównaniu do urządzeń o szerokości 17,5 mm. Charakterystyczny kształt choinki umożliwia wprowadzenie wszystkich przewodów od góry, co ułatwia okablowanie w ciasnych przestrzeniach. Z łatwością można ocenić, do którego zacisku podłączony jest przewód. MINI Analog Pro oferuje również dużą powierzchnię opisową i przejrzystą sygnalizację stanu urządzenia za pomocą diod LED, co znakomicie ułatwia diagnostykę.

Przyłącza wtykowe FASTCON®

Przyłącza systemu Fastcon® mogą być wyposażone w zaciski śrubowe lub zaciski w technologii Push-in. Mają trzy pozycje robocze:

  • styk wetknięty, obwód elektryczny załączony,
  • styk wypięty, obwód elektryczny rozłączony,
  • pozycja pośrednia – obwód elektryczny rozłączony, ale pozostaje połączenie mechaniczne.

Dodatkowo przyłącza wyposażone są w system kodowania, który eliminuje ryzyko błędu przy ponownym łączeniu rozłączonych wcześniej obwodów.

System łączników T-BUS

Montowany na standardowej szynie DIN system łączników T-BUS umożliwia w zależności od wybranego rozwiązanie grupowe zasilanie od 16 do 115 urządzeń MINI Analog Pro. Pozwala wymieniać pojedyncze moduły bez przerywania zasilania innych urządzeń. Nie wymaga stosowania specjalnych szyn, a linie zasilające i sygnałowe zabezpieczone są przed wpływem czynników zewnętrznych. Wykorzystanie modułu monitorującego umożliwia uzyskanie informacji o stanach awaryjnych takich jak przerwa lub zwarcie, zanik zasilania czy przekroczenie zakresu pomiarowego.

Pomiar prądu

Unikalne rozwiązanie pozwala na pomiar natężenia w pętli prądowej bez jej rozłączania, co skraca czas diagnostyki.

Szeroki zakres zastosowań

Kondycjonery sygnału i przetworniki pomiarowe MINI Analog Pro posiadają wiele międzynarodowych dopuszczeń Ex do stosowania we wszystkich strefach Ex i dla wszystkich grup substancji. Ponadto dopuszczenie górnicze, rozszerzony zakres temperatur pracy od -40°C do +70°C oraz udokumentowane spełnienie wymagań dotyczących pracy na wysokości do 5000 m umożliwiają zastosowanie w szczególnie wymagających środowiskach. Wszystkie kondycjonery sygnałowe Ex i z rodziny produktów MINI Analog Pro posiadają certyfikat SIL i stanowią doskonałe rozwiązanie dla wszystkich aplikacji do SIL 3 (1oo1). Więcej o SIL pisaliśmy na blogu LINK

Chcesz dowiedzieć się więcej o kondycjonerach Phoenix Contact, odwiedź naszą stronę:

Kondycjonery sygnału z SIL, PL i ochroną przeciwwybuchową | Phoenix Contact


Autor: Piotr Zaremba – Menedżer Produktu IF

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.