Komunikacja pojazdów elektrycznych z EVSE – cz.1 Przewód sterujący CP

From |

Bardzo często w pracy działu wsparcia technicznego spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi komunikacji  samochodu elektrycznego z infrastrukturą ładującą.

ładowanie samochdu elektrycznego

Czy komunikacja pojazd – stacja ładowania przebiega jak w złączach CHAdeMO, czyli z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego CAN?

Otóż w przypadku złączy i gniazd typu 1, 2 oraz GB/T,  zgodnych z normami IEC 62196, SAE J1772 oraz GB/T 20234.3-2015 wymiana danych z infrastrukturą ładującą odbywa się za pośrednictwem dwóch przewodów CP i PP.

CP – Przewód sterujący (Control Pilot)

Odpowiada za wzajemną komunikację pojazdu z infrastrukturą ładującą Ta ostatnia inicjuje ładowanie tylko wtedy, gdy pojawią właściwy status:

  • pojazd podłączony  OK
  • uziemienie pojazdu  OK

Sekwencja sygnału PWM przesłana za pośrednictwem złącza CP określa dopuszczalną wartość prądu ładowania. Pojazd wskazuje aktualny status za pośrednictwem napięcia Va (napięcie mierzone przez układ kontrolny stacji ładowania). Dopuszczalna wartości prądu ładowania przypisana konkretnej szerokość impulsu sygnału PWM oraz wartości napięcia odpowiadająca konkretnym statusom pojazdu zostały zdefiniowane w normie IEC 61581-1.

Schemat przewodu sterującego CP

Schemat przewodu sterującego CP

Sekwencja sygnału sterującego w przewodzie CP

Sekwencja sygnału sterującego w przewodzie CP

A – Status określa, że pojazd elektryczny nie jest podłączony do stacji ładowania wówczas napięcie referencyjne pomiędzy przewodem CP a „masą” wynosi 12 V

B1 –Napięcie na przewodzie CP jest wynikiem szeregowego połączenia rezystora R1 w kontrolerze ładowania, diody D oraz rezystora R2 w pojeździe. Co odpowiada spadkowi napięcia do poziomu  9V. Taki stan określa, że pojazd został podłączony do punku ładowania. Wówczas inicjowane jest przełączenie styku S1 a sygnał PWM o określonej szerokości informuje układ ładowania pojazdu o dopuszczalnym prądzie.

B2 – Proces ładowania można zostać przerwany przez EVSE lub przez pojazd. Stacja ładowania wyłącza sygnał PWM i sygnalizuje koniec procesu. Ładowanie jest zatrzymane, niezależnie od statusu w jakim znajduje się pojazd. Proces również może zostać zakończony przez układ kontrolujący zasilanie bezpośrednio w samochodzie.

C – Jeżeli pojazd wykryje odpowiednią sekwencję sygnału PWM, co spowoduje obniżenie napięcia do poziomu 6 V Kontroler ładowania zapoczątkuje proces ładowania.

Więcej rozwiązaniach do rozwiązaniach do stacji ładowania LINK

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *