Komputer kiedyś i dziś, czyli geneza gatunku

From |

komputery w przemyśleKorzystając na co dzień z dobrodziejstw jakie daje nam internet oraz komputer, nie jesteśmy świadomi jak długą drogę przeszły zanim dotarły pod przysłowiowe strzechy. Poruszając temat maszyn liczących, którymi bez wątpienia są komputery nie sposób jest pominąć rozwiązania, które są ich dziedzictwem.

Antyczny Steve Jobs

Starożytni Rzymianie i Grecy od 400 r.p.n.e do rozliczeń używali liczydeł zwanych Abakusami. Protoplasta współczesnego kalkulatora w znacznym stopniu ułatwiał operacje rachunkowe wykonywane przez ówczesnych kupców. Rozwinięciem koncepcji starożytnych była konstrukcja opracowana przez B. Pascala realizująca podstawowe dwie funkcje arytmetyczne (dodawanie i odejmowanie). Zespół kół zębatych w zależności od wybranej funkcji oraz liczby wykonywał obrót który odpowiadał cyfrom od 0…9 dla każdej z pozycji jednostek, dziesiątek i setek. W 1679 maszyna licząca Pascala została udoskonalona przez G.W. Leibnitza, od tej pory możliwe było wykonywanie czterech podstawowych działań arytmetycznych.

Kroki milowe w rozwoju komputerów

1808 – J.M. Jacquard, opracował oraz pierwszy zastosował karty perforowane do zapisu wzoru dla krosna tkackiego. Do tej pory urządzenia tkackie sterowane tego typu kartami określa się mianem „Żakardów”. Karta z wytłoczonymi otworami jest mechanicznym praprzodkiem obecnego oprogramowania.

1820-40 – Ch. Babbage’a opracował mechaniczną maszynę analizującą.

1939-42 – J.V.Atanasoff i C.Berry opracowali koncepcje oraz prototyp komputera opartego o przekaźniki i lampy elektronowe.

1943 – Colossus, projekt zrealizowany przez brytyjskich inżynierów. Jego głównym zadaniem była deszyfracja niemieckich depesz radiowych.

1942-44 – Mark I – Komputer ważący bagatela 40 ton pozwalał obliczać 23-cyfrowe ciągi liczb w czasie 6 sekund

1943-46 – Eniac- Oparty wyłącznie o elementy elektroniczne komputer (18 000 lamp elektronowych), którego pamięć pozwalała na zapamiętanie 2 liczb. Eniac dokonywał obliczeń wykorzystując system dziesiętny. Moc obliczeniowa pozwalała na wykonanie pięciu tysięcy operacji dla dziesięciocyfrowych ciągów liczb. Wyniki uzyskane za pomocą tego komputera posłużyły między innymi podczas projektowania broni jądrowej.

1946-52 – Edvac Pierwszy komputer wykorzystujący strukturę von Neumana polegająca na rozdzieleniu pamięci operacyjnej od pamięci danych oraz układu przetwarzania.

1951 – Univac komputer do zastosowań komercyjnych. Jako pierwszy był w stanie przetwarzać dane liczbowe oraz tekst.

Komputer UNIVAC 9200. Na zdjęciu: Ernst Noelle i Ursula Lampmann

Komputer UNIVAC 9200. Na zdjęciu: Ernst Noelle i Ursula Lampmann

Lata 60 i 70 XX wieku – upowszechnienie się komputerów w resortach obronnych oraz finansowych . W Polsce J. Karpiński opracowuje komputer K-202.

1976-1977 – S. Wozniak i S. Jobs prezentują Apple I i Apple II. Powstaje pierwszy arkusz kalkulacyjny Visicalc.

1981 – IBM wprowadza standard dla komputerów PC. Firma Microsoft wprowadza system operacyjny MS-DOS.

1982 – Microsoft prezentuje pierwszy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (Windows 1.0)

1984 – Apple wprowadza udogodnienia do graficznego środowiska systemu operacyjnego.

Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia bez tego elektronicznego gadżetu. Niesamowity skok technologiczny jaki dokonał się w tej dziedzinie na przełomie ostatnich lat sprawił, że komputery znalazły swoje zastosowanie również w środowisku przemysłowym stając się nieocenioną pomocą w rozwoju przemysłu w wersji 4.0.

Komputer współczesny wół roboczy

Ten tytuł nie jest napisany na wyrost, obecne komputery stosowane w przemyśle to prawdziwi obliczeniowi siłacze, którzy swoją mocą oraz parametrami przewyższają konstrukcje stosowane w kontroli lotów programu Apollo. Tak więc ta kosmiczna niemalże technologia pomaga w nadzorowaniu najróżniejszych procesów oraz ciągów technologicznych. Ponadto konstrukcje stosowane w przemyśle muszą być w znacznym stopniu odporne na niesprzyjające warunki w jakich przyszło im pracować.

designline - koputer przemysłowy phoenix contactDlatego też firma Phoenix Contact opracowała serię komputerów przemysłowych Designline.

Jako jednostka, może pracować w naprawdę trudnych warunkach zarówno zewnętrznych, wystawiona bezpośrednio na działanie czynników atmosferycznych.

 

designline - komputer przemysłowy phoenix contact

Pozwalają mu na to: metalowa i wytrzymała obudowa, wielopunktowy dotykowy ekran pojemnościowy, całkowicie bezwentylatorowa konstrukcja, dopuszczalne temperatury pracy (-20 … 55 st C) oraz stopień ochrony IP65. Każdy element jest doskonale zabezpieczony przed w/w czynnikami, ale jednocześnie bardzo łatwy w demontażu np. kiedy chcemy wymienić dysk twardy lub pamięć RAM – po prostu odkręcamy klapkę zabezpieczającą i wysuwamy go.

Co komputerowi w cyfrowej duszy gra?

Pytanie jest dość przewrotne jednak istotne z funkcjonalnego punktu widzenia.

komputer przemysłowy phoenix contactListę bogatego wyposażenia rozpoczyna Procesor Intel®Core™ i7-4650U 3.30 GHz. Jeśli dodamy do tego inne parametry, które możemy sami skonfigurować wg własnych potrzeb, takich jak: wielkość ekranu, dysku oraz pamięci RAM, rodzaj systemu operacyjnego – to otrzymujemy ładne oraz w pełni funkcjonale urządzenie „skrojone na miarę naszych potrzeb”.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

One thought on “Komputer kiedyś i dziś, czyli geneza gatunku

  1. Jolanta

    Fajne zrobiony skrót historyczny uwzględniający najważniejsze wydarzenia. Macie racje teraz faktycznie ciężko jest żyć bez komputera albo telefonu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.