Jak wygląda praca na stanowisku Lidera Działu Planowania Produkcji ICC?

From |

Poznajcie Kamilę i Katarzynę – osoby, które od sierpnia awansowały na nowe stanowisko Lidera Działu Planowania Produkcji ICC. W firmie PxCW zdobywają doświadczenie już od kilku lat. Aby dowiedzieć się, jakie zadania obie Panie realizują na nowym stanowisku, przed jakimi stanęły wyzwaniami i co lubią robić w wolnym czasie – zapraszamy do przeczytania poniższego wywiadu.

Patrycja: Na początku chciałabym Was zapytać, czym w ogóle zajmuję się Dział Planowania w naszej firmie?

Kamila: Dział Planowania czuwa nad terminową realizacją zleceń klienta. Zajmujemy się również zaopatrzeniem obszarów w komponenty niezbędne do produkcji oraz zdalnym sterowaniem poziomem zapasów wyrobów gotowych w firmie-matce w Blombergu.

To my jesteśmy odpowiedzialne za ustalenie jaki ma być stan minimalny na magazynie wyrobów gotowych w PxC, a także jaka ilość danego artykułu ma się w nim znajdować. Kolejnym obszarem odpowiedzialności jest nadzór nad zapasami komponentów u nas w zakładzie. Sprawdzamy, jakie powinny być stany minimalne na poszczególnych indeksach, biorąc pod uwagę wiele czynników. Oczywiście tworzymy także codziennie plany produkcyjne uwzględniając takie aspekty, które pozwolą w najbardziej optymalny sposób wykorzystać zdolności produkcyjne.

Kasia: Należy podkreślić, że każdy dysponent posiada szeroką wiedzę na temat warsztatu, dla którego planuje produkcję. Jest zaangażowany w jego problemy i aktywnie uczestniczy w pracach optymalizacyjnych. Musimy również odpowiednio sterować planem produkcyjnym przy wszelkich relokacjach artykułów – czy to pomiędzy warsztatami, czy pomiędzy spółkami.

Kamila: Dysponent odpowiada też za kontakt z klientem. Klienci często kontaktują się z nami i pytają o możliwości przyspieszeń poszczególnych artykułów oraz o brakujące komponenty. Chciałabym podkreślić, że stanowisko dysponenta to nie sama praca systemowa. To stanowisko cechuje bardzo duży kontakt z ludźmi – kontaktujemy się z dostawcami, pracownikami produkcji, kierownictwem, kooperantami…

Kamila: Współpracujemy również z pracownikami obiegów materiałów. Według mnie stanowisko pracownika obiegu materiałowych jest bardzo ważne. Lider został odciążony z części pracy systemowej, ma więcej czasu na zarządzanie produkcją i swoim zespołem. Myślę, że przyniosło to wiele pozytywnych rezultatów.

Kasia: Monitorujemy wiele różnych wskaźników. Na Dziale Planowanie spoczywa ogromna odpowiedzialność, a praca naszego zespołu jest naprawdę bardzo ważna dla funkcjonowania całej firmy. Mamy świadomość, że nasza praca przekłada się na wyniki firmy. Jak widać zadania Działu Planowania są bardzo zróżnicowane.

Patrycja: Czym aktualnie zajmujecie się na stanowisku Lidera w Dziale Planowania?

Kasia: Zaczynałam pracę w firmie na stanowisku Specjalista ds. Logistyki Produkcji. Był czas, gdy zajmowałam się również planowaniem na obszarze produkcji wstępnej. Objęcie stanowiska Lidera wiąże się przede wszystkim z większą odpowiedzialnością. Zostałyśmy przełożonymi grupy osób, a dokładniej – swoich koleżanek. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkiego można się nauczyć – również umiejętności zarządzania zespołem – jednak właśnie to zadanie jest dla nas najtrudniejsze.

Kamila: Ja również zaczynałam prace jako Specjalista ds. Logistyki Produkcji. Prace, którymi teraz zajmuję się na co dzień różnią się od tego, co realizowałam wcześniej. Przed nami nowe wyzwania, nowe problemy do rozwiązania. Koleżanki z zespołu fajnie nas przyjęły na nowych stanowiskach, więc myślę, że z ich pomocą podołamy nowym zadaniom.

Kasia: Z biegiem czasu coraz lepiej odnajdujemy się w tej nowej roli. Widzimy, że dziewczyny z zespołu częściej zwracają się do nas z problemami. Cieszy nas to i mamy nadzieję, że w ten sposób udało nam się chociaż trochę odciążyć w codziennej pracy Kierownika Działu.

Patrycja: Jakie wyzwania wiążą się z nowym stanowiskiem?

Kamila: Samo objęcie stanowiska jest sporym wyzwaniem – świadomość, że jestem odpowiedzialna za ludzi, za ich rozwój i dobrą współpracę.

Kasia: Codziennym wyzwaniem jest również rozwiązywanie bieżących problemów. Wcześniej żyłyśmy bardziej problemami swoich warsztatów, a teraz mamy szerszą perspektywę. Zdarza się, że musimy podejmować decyzje, które muszą być konsultowane z kierownictwem PxCW bądź PxC. Kontaktujemy się z ludźmi w PxC na każdym szczeblu- począwszy od magazynierów na magazynie komponentów wyrobów gotowych przez specjalistów, po kierownictwo. Czasami również kierownictwo Działu Planowania PxC przyjeżdża do nas i osobiście przekazuje ważniejsze kwestie i kierunki działań na najbliższy okres.

Kamila: Część odpowiedzialności spoczywa teraz na nas. Samo mianowanie na stanowisko nie daje pewności spełnienia się w tej roli. Dopiero z czasem, powoli zyskujemy pewność siebie i odwagę na podjęcie samodzielnych decyzji.

Kasia: Bardzo w tym wszystkim wspiera nas nasza przełożona. Nie boimy się podjąć niektórych decyzji wiedząc, że mamy ją gdzieś obok. Daje nam odpowiednią przestrzeń do przejęcia niektórych odpowiedzialności.

Patrycja: A jak spędzacie czas wolny?

Kamila: Większość wolnego czasu poświęcam swoim dzieciom. W wolnej chwili bardzo lubię pływać, a więc basen i dobra książka to jest coś co lubię. Zwłaszcza lubię kryminały autorstwa Marcina Wrońskiego.

Kasia: Mam wiele zainteresowań. Pasjonuję się muzyką – słucham jej praktycznie w każdej wolnej chwili. Jeżdżę często na koncerty, a większość letnich weekendów spędzam na festiwalach muzycznych.  Myślę, że taką wrażliwość muzyczną przejęłam w dzieciństwie, kiedy to pobierałam lekcje gry na pianinie. Uwielbiam także podróżować – odkrywać ciekawe miejsca, poznawać różne kultury, nowych ludzi… Preferuję aktywny tryb życia – od pięciu lat trenuję cross fit, a od dwóch lat praktykuję również jogę. Biegam, jeżdżę na rowerze.  Uwielbiam zwierzęta – spędzam chętnie czas z moim psem, który jest bardzo wymagającym osobnikiem 😉

Życzymy powodzenia i samych sukcesów na nowym stanowisku!

Dziękuję za rozmowę.

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.