Jak rozróżnić obwody w rozdzielnicach budynkowych

From |

Wraz z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi automatyzacji budynków, wzrasta również liczba zainstalowanych czujników i elementów wykonawczych – a tym samym wysiłek wymagany do dystrybucji lub zbierania potencjału.

Dobre praktyki instalatorskie i coraz więcej standardów międzynarodowych (np. DIN 18015-2) wymaga, aby RCD (wyłącznik różnicowoprądowy, potocznie różnicówka – RCD od residual current device) był przypisany do obwodów w taki sposób, aby wyłączenie RCD nie prowadziło do awarii wszystkich obwodów.

W nowoczesnych budynkach mieszkalnych instalowanych jest coraz więcej RCD

Wyzwanie: wykonanie wielu połączeń przewodu neutralnego w bloku rozdzielacza instalacyjnego za RCD, a także rozprowadzenie potencjału dla licznych czujników i elementów wykonawczych w systemie sterowania budynkiem w sposób zajmujący jak najmniej miejsca i pozwalający zaoszczędzić czas.

Rozwiązanie: szybkie w montażu, przejrzyste i oszczędzające miejsce bloki rozdzielcze PTFIX, które znacznie ułatwiają dystrybucję energii elektrycznej.

Bloki rozdzielcze PTFIX

Spełniają wymagania normy PN-EN 60998-1:2006  (Osprzęt połączeniowy do obwodów niskiego napięcia do użytku domowego i podobnego). Bloki rozdzielcze PTFIX są dostępne w 4 wariantach, każdy z wewnętrznie połączonymi dwoma, 6, 12 lub 18  połączeniami – z dodatkowym przyłączem zasilającym lub bez. Dostępne są bloki dystrybucyjne na linki do 10 mm² oraz przewody drutowe nawet do 16 mm².

Aby zapewnić przejrzystość instalacji, bloki PTFIX są dostępne w 11 różnych kolorach – np. brązowym, niebieskim lub zielono-żółtym. W ten sposób kolory przewodów wyprowadzonej instalacji odpowiadają dopasowanym kolorystycznie połączeniom rozdzielacza. Dzięki czemu zarówno podczas instalacji jak i w przypadku jej serwisowania można w przejrzysty i jednoznaczny sposób odnaleźć szukany obwód.

Dobre praktyki instalatorskie ale tez coraz więcej standardów międzynarodowych wymaga aby w czasie eksploatacji instalacji przeprowadzać regularne pomiary.

Regularne pomiary to nie tylko dobra praktyka instalatorska, ale też wymóg międzynarodowych standardów

Dla przewodów mniejszych niż 10 mm² musi istnieć możliwość pomiaru rezystancji izolacji wszystkich obwodów prądowych względem ziemi, bez odłączania przewodu neutralnego z zacisku. Bloki PTFIX posiadają dodatkowe gniazda testowe, w których taki pomiar może być wykonany.

Istnieją różne możliwości mocowania bloków rozdzielczych PTFIX dobrany w zależności od warunków instalacji lub miejsca w rozdzielnicy. Możliwy jest zarówno instalacja pozioma, jak i pionowa na standardowych szynach montażowych. Stopy montażowe można wygodnie i elastycznie nasunąć na specjalnie skonstruowaną powierzchnię podstawy bloków PTFIX, gdzie są one blokowane. Dzięki temu użytkownik może wykonać instalację dokładnie według swoich pomysłów przestrzennych. Pomocne jest również, możliwe mechaniczne połączenie bloków ze sobą w kierunku wzdłużnym za pomocą mostków. W przypadku PTFIX możliwy jest także montaż powierzchniowy za pomocą przykręcania kołnierza i klejenia na płaskiej powierzchni.

Sposoby montażu PTFIX

Oprócz kolorowych bloków rozdzielczych PTFIX przejrzystość instalacji można również zapewnić poprzez jednoznaczne i trwałe oznaczniki zainstalowane zarówno na przewodach, aparatach, złączkach i blokach rozdzielczych. Idealnie w tym przypadku sprawdzi się przenośna drukarka THERMOMARK GO z możliwością drukowania oznaczników bezpośrednio ze smartfonu, tabletu lub projektu z komputera.

Podsumowanie: PTFIX ułatwia i oszczędza czas przy rozprowadzaniu przewodów neutralnych, PE i potencjałowych w instalacjach budynkowych.

Technologia bezpośredniego podłączania typu push-in umożliwia beznarzędziowe podłączanie przewodów sztywnych i elastycznych wyposażonych w końcówki kablowe. Do tego dochodzą różne możliwości montażu i różnorodność kolorów.

PTFIX to oszczędność czasu, miejsca i pieniędzy. A jednocześnie może przynieść trochę zabawy przy doborze kolorów lub rozwinąć wyobraźnie jak w przypadku aplikacji niektórych naszych klientów.

Więcej zdjęć wykorzystania PTFIX przez zadowolonych klientów znajdziesz w galerii fanpage’a

Więcej informacji na temat rozwiązań dla instalatorów i producentów rozdzielnic budynkowych znajdziesz na naszej stronie www.

Autor: Dariusz Chiliński – Kierownik Zespołu PM – Menedżer Obszaru Biznesu
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.