Jak łatwo i bezpiecznie łączyć kamery w jeden zewnętrzny system wizyjny?

From |

Zastosowanie kamer w przestrzeni publicznej jest obecnie „wszechobecne”. Bardzo często, przebywając w miejscach ogólnodostępnych, nie dostrzegamy ich obecności, co nie znaczy, że ich nie ma. Błyskawiczny rozwój możliwości analizy obrazu za pomocą coraz bardziej doskonałych systemów informatycznych, wykorzystujących niejednokrotnie algorytmy sztucznej inteligencji, sprawiają, że obraz z kamer może zostać wykorzystany do całkiem nowych, do dziś jeszcze nieznanych celów.

Podłączanie kamer

Standardowym rozwiązaniem obiektowego podłączania kamer jest zastosowanie puszki montażowej. Czasami taka puszka umożliwia montaż kamery na obudowie, czyli jedna puszka przeznaczona jest do podłączenia tylko jednej kamery. Takie puszki jako produkt, nie posiadają dodatkowego wyposażenia tj. zasilacza, switcha, ochrony przeciwprzepięciowej itp. W większości przypadków podłączenie kamer odbywa się za pomocą zwykłych puszek hermetycznych montowanych na słupach bądź na ścianie.

Jeśli aplikacja wymaga podłączenia do skrzynki więcej niż jednej kamery – do skrzynki montowane są dodatkowo zasilacz, switch, patch panele, krosownica, ochrona przed przepięciami i kable sygnałowe. Montaż tych elementów w większości przypadków odbywa się ręcznie i zajmuje sporo czasu – co w przypadku średnich i dużych systemów wizyjnych – generuje dodatkowo spore koszty. Nie bez znaczenia jest fakt, że ilość widocznych kabli w takiej skrzynce jest spora i mogą one być narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Usprawnienie procesu instalacji, ograniczenie ilości okablowania i ograniczenie nakładów finansowych

Smart Camera Box

Jednym z ciekawszych rozwiązań na rynku są gotowe, przygotowane skrzynki, które mają na pokładzie wszystkie potrzebne komponenty do integracji systemów wizyjnych, czyli Smart Camera Box. Obudowa z bardzo wytrzymałego tworzywa o stopniu ochrony IP65/IP67 zapewnia pracę w warunkach zewnętrznych, a zastosowane urządzenia mogą pracować w temperaturach od -40 st C do +70 st C. Całość zasilamy napięciem 100 / 240 V AC.

Smart Camera Box możemy zamontować zarówno na słupie, jak i na ścianie. W zestawie jest uniwersalny adapter montażowy do obu tych przypadków. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem, możemy zastosować metalowy zatrzask z kłódką do zamykania.

Wyposażenie skrzynki SCB (Smart Camera Box)

  • zasilacz 24 V DC, który zapewni niezbędną moc dla wszystkich urządzeń
  • gigabitowy switch PoE do zasilania 2 lub 4 kamer z mocą do 90W na każdy port
  • switch ma redundancję dla zwiększenia bezpieczeństwa sieci, VLAN o raz filtrowanie Multicast
  • 2 dodatkowe łącza do serwera wideo (w zależności od wersji – światłowodowe SFP lub standardowy Ethernet)
  • zintegrowana ochrona przed przepięciami z wymiennymi wkładkami oraz sygnalizacją zdalną

Można skorzystać z interfejsu WEB żeby podłączyć np. oprogramowanie do zarządzania siecią FL Network Manager.

Jak wspomniałem – dostępne są wersje na 2 lub 4 kamery z jednej SCB, do łączenia po miedzi (Ethernet) oraz po światłowodzie. Dzięki temu możemy naprawdę szybko i łatwo zainstalować nasz system wizyjny, a w przyszłości dowolnie go rozbudować. W środku mamy nawet przygotowane miejsce (szyna DIN) na dołożenie dowolnych urządzeń np. router GSM, czy dodatkową ochronę kamer.

Więcej na temat rozwiązań do wideomonitorngu przeczytasz tu

Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – Automatyka

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.