Fotowoltaika, zagrożenia dla falownika. Jak je ograniczyć?

From |

panele fotowoltaiczneDostęp do środków spowodował oraz rosnąca świadomość proekologiczna wywarły wpływ na wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. W praktyce wiele osób zamierza uczestniczyć w takiej czy innej formie w instalowaniu paneli. Często jednak brak staranności wykonania pociąga za sobą negatywne skutki, ponieważ inwestycja nie zwraca się w założonym okresie kilkudziesięciu lat. Mało tego zdarzenia w trakcie eksploatacji wymagają dalszych nakładów finansowych w tej inwestycji.

Aby nieświadomie nie pogarszać warunków pracy falownika, warto wrócić do lekcji fizyki i bacznie przyjrzeć się sposobowi układania przewodów łączących poszczególne panele. Ma to istotny wpływ na wielkość zagrożenia z jakim przychodzi się zmierzyć falownikowi.

schemacik

UL = Mb ∆i/ ∆ t

Mb=µ0 (a*b)/2πc

 

 

 

Mb = sprzężenie wzajemne

UL = napięcie na wejściu falownika

∆i/∆ t= pochodna prądu po czasie

µ0 = przenikalność magnetyczna środowiska

a, b, c = wymiary pętli

Wniosek: im większe pola „pętli” tym napięcie UL bardziej niszczące

Przypadek 1, gdzie indukowany poziom przepięć zgodnie ze znanymi wzorami z fizyki jest najwyższy. Jest to sytuacja najbardziej niekorzystna dla pracy falownika.

rysunek1

Przypadek 2 pokazuje poprawny, lecz nie najlepszy sposób.

rysunek2

Przypadek 3 to wykonanie optymalne, czyli najlepsze z możliwych. Powstałe pole powierzchni zamknięte przewodami jest znikomo małe. Dodatkowo warto pamiętać, że przy niewielkich rozmiarach instalacji należy stosować odpowiednie ograniczniki typ 2 przed falownikiem.

rysunek3

Przykładem takiego wnętrzowego ogranicznika jest wykonanie: VAL-MS…DC-PV… w wersji 600V lub 1000V .

W aplikacjach których rozpiętość jest większa, a wystarcza miejscowe podłączenie samego ogranicznika ciekawym rozwiązaniem mogą być kolejne wykonania ograniczników przepięć z rodziny VAL-MB.., które oferują rozwiązania zdolne do odprowadzania znacznych prądów piorunowych.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

2 thoughts on “Fotowoltaika, zagrożenia dla falownika. Jak je ograniczyć?

  1. cena_pradu

    Podstawy podstaw. Po 12 latach nauki w szkole każdy powinien to wiedzieć. Niestety szkoła w dzisiejszych czasach już się kształci tylko wychowuje społeczeństwo… A nauki ścisłe zeszły na drugi plan tworząc z młodych gliniane konstrukcje.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *