Ewolucja rozwiązań z zakresu połączeń dla obiektów elektroenergetycznych na podstawie 100 lat doświadczeń Phoenix Contact

From |

Wszyscy wiemy, że nawet najlepsza aplikacja nie będzie działać bez zapewnienia odpowiednio pewnych i trwałych połączeń pomiędzy jej elementami.

Firma Phoenix Contact już na początku swojego istnienia, czyli od roku 1923 zdawała sobie z tego sprawę i opracowywała rozwiązanie, które do dzisiaj jest ogólnie przyjętym standardem w połączeniach dla profesjonalnych odbiorców ceniących jakość i niezawodność.

Już w roku 1928 na potrzeby zakładu energetycznego RWE Nadrenii – Westfalii, Phoenix Contact opracowała śrubowe złącza zaciskowe z możliwością ustawiania w linii do montażu na szynach DIN, była to prawdziwa rewolucja umożliwiająca tworzenie swoich własnych bloków zasilających, co przyczyniło się do ograniczenia potrzebnego miejsca na połączenia. Od tego momentu idea modułowych złącz zaciskowych wymyślonych przez Firmę Phoenix Contact stała się standardem stosowanym do dziś (Rys. 1).

Rys. 1. Pierwsze na świecie modułowe złącze na szynę

Ponieważ innowacje są wpisane w DNA Phoenix Contact dlatego produkty były stale rozwijane i unowocześniane czego efektem był rok 1956 i wprowadzenie na rynek pierwszej wersji systemu Clipline Complete, czyli złącz przelotowych i rozłączalnych z systemem akcesoriów umożliwiających dopasowanie rozwiązania do potrzeb aplikacji Klienta.

Kolejnym przełomem dla historii rozwiązań łączeniowych były lata 70te i rozwiniecie oferty o technologię ST „Spring Push-in” dla modułowych złącz szynowych. Firma Phoenix Contact stworzyła pierwszą modułową listwę zaciskową zaprojektowaną tak, aby zapewnić instalatorom szybką, łatwą i bezpieczną metodę podłączania przewodów (Rys. 2).

Rys. 2. System złącz ST – Spring Push-in

Koniec lat 80-tych to opracowanie złącz QTC (szybkozłącza nożowe) które dodano do oferty Clipline Complete, taki sposób połączenia pozwalał na zaoszczędzenie 60% czasu potrzebnego na okablowanie bez konieczności stosowania końcówek kablowych (Rys. 3).

Rys 3. Złącza nożowe QTC.

Rok 2009 to rok, w którym przedstawiliśmy nowe złącze sprężynowe PT (Push In) pierwsze złącze na świecie ze wskaźnikiem stanu poprawnego połączenia, na pierwszy rzut oka można je rozpoznać po charakterystycznym przycisku. Złącza PT nie tylko przesunęły poprzeczkę w zakresie szybkości bezpiecznego przyłączenia przewodów, ale także umożliwiły usuwanie przewodów bez specjalnych narzędzi (Rys. 4).

Rys. 4. Złącza PT (Push-In)

Kolejna innowacja to wprowadzenie do oferty rozwiązań Push X, dzięki której można jeszcze szybciej bez wysiłku podłączyć przewody o przekroju od 0,5 do 4 mm². Technologia czołowa Push-X umożliwia oprzewodowanie bez użycia narzędzi, zarówno drutów, jak i linek z tulejką lub bez tulejki (Rys. 5).

Rys. 5. Technologia Push X

Rozwiązania Phoenix Contact są znane i ze względu na ich jakość stosowne w infrastrukturze krytycznej. Na przykład złącza typu URTK kilkadziesiąt lat po ich wprowadzeniu do dzisiaj bezawaryjnie pracują w Elektrowniach oraz na Stacjach Elektroenergetycznych najwyższych napięć. Rys 6.

Oferta złącz specjalizowanych dla energetyki jest stale rozszerzana o nowe rozwiązania i dzisiaj obejmuje rodzi UTME, PTME, PTVME oraz inne.

Rys 6. Trwałe rozwiązania z serii URTK

Oczywiście rozwiązania dla energetyki to nie tylko złącza przelotowe i rozłączalne, to również dedykowane bloki krosowe czy systemy dla szybkiego i niezawodnego testowania zabezpieczeń.

Takim rozwiązaniem jest System FAME. Jest to innowacyjnym systemem kontrolno-pomiarowy dla wszystkich zadań kontrolnych i pomiarowych dla systemów łączeniowych średniego jak i wysokiego napięcia w urządzeniach zabezpieczających sieci elektroenergetyczne, takich jak: transformatory, generatory i silniki, wyposażony w połączenia push-in lub połączenia śrubowe. Skomplikowane operacje łączeniowe mogą być wykonane w ramach jednej procedury kontrolno-pomiarowej. Opatentowany obrotowy uchwyt bezpieczeństwa zapewnia dokładne interwały sygnałów z wykorzystaniem minimalnego wysiłku (tekst na pasku bocznym).

Wielu użytkowników instaluje system FAME bezpośrednio na drzwiach rozdzielnicy. Oznacza to, że drzwi nie muszą być otwarte podczas przeprowadzania badania, poprawia to dostępność i ułatwia wykonania badania – nawet przez podwykonawców. Badanie przy użyciu FAME może być wykonywane nawet jeśli systemy nie są włączone. W takich przypadkach, podczas wykonywania badania zapasowe urządzenie zabezpieczające zostaje podłączone z wykorzystaniem wtyku pomiarowego FAME; urządzenie zapasowe zapewnia stały poziom bezpieczeństwa sieci. Nawet jeśli urządzenie zabezpieczające zawiedzie, badanie może być kontynuowane. Do czasu wymiany wadliwego urządzenia, tymczasowy zamiennik może być szybko i łatwo podłączony poprzez system FAME.

Ponieważ jest to system modułowy może być dostosowany do bieżących potrzeb, poprzez zmianę konfiguracji i dopasowanie go dla każdego układu obwodów. Użytkownik, wykorzystując narzędzia programowe konfiguruje system, który następnie jest montowany i dostarczany przez Phoenix Contact. Dostępne są również standardowe konfiguracje zgodnie ze specyfikacjami VDE i FNN (Rys. 7).

Rys 7. System kontrolno-pomiarowy Fame

Obecnie jako jedyni na świecie oferujemy złącza szynowe we wszystkich dostępnych technikach połączeń, które łączy ta sama gama akcesoriów co zapewnia wysoką elastyczność przy projektowaniu listew ze złączkami. System złączek szynowych obejmuje ujednolicone mostki, oznaczniki i akcesoria do testowania i pomiarów (Rys. 8).

Rys. 8. System Clipline Complete – wszystkie techniki połączeń i te same akcesoria
Autor:Grzegorz Polarz – Menedżer ds. Przemysłu – Energetykaemail: gpolarz@phoenixcontact.pl
GSM: +48 604 57 55 51
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.