Ethernet na jednej parze przewodów? Nowy standard przed nami!

From |

Dynamiczny rozwój przemysłowy wymaga coraz wydajniejszych sieci transmisji danych. Wyzwania stawiane przez Industry 4.0 czy Industrial IoT silnie pchają producentów komponentów w przyszłość. Sieci Ethernet, mające swój początek w latach 80-tych XX wieku nadal są niezastąpione. Dobrze znane od lat, niezawodnie działające z protokołem TCP/IP, z mnóstwem aplikacji dookoła nas. Czy można spodziewać się czegoś więcej w tym obszarze? Okazuje się, że tak.

Transmisja na przewodach miedzianych ciągle jest popularna. Co jakiś czas słyszymy o coraz większych prędkościach transmisji czy coraz większych odległościach możliwych do osiągnięcia przy użyciu skrętki kablowej. I choć rozwój Single Pair Ethernet zapoczątkował przemysł motoryzacyjny, który stając w obliczu systemów autonomicznych poszukiwał wydajnych transmisyjne, ale równocześnie lekkich i zajmujących mało miejsca magistral łączących niezbędne podzespoły, to jak widać, nie tylko on oczekiwał tych innowacji.

Wykorzystywane w infrastrukturze komunikacyjnej dwie lub cztery pary to spore marnotrawstwo jak na dzisiejsze czasy. Dlatego wiodący specjaliści z branży interfejsów sieciowych, tacy jak Phoenix Contact, Weidmuller, Reichle & De-Massari, Belden czy Fluke Networks opracowali nowe rozwiązanie interfejsu przyłączeniowego – Single Pair Ethernet. Wspólna praca tych firm zaowocowała stworzeniem wzajemnie kompatybilnego systemu. Przy wykorzystaniu jednej pary ekranowanych przewodów, można osiągnąć transmisję o prędkości do 1 Gbps i zasięgi do 1 km, co idealnie wpisuje się w potrzeby aplikacji przemysłowych, sieci wewnątrzbudynkowych czy nawet międzyobiektowych.

Dokładne parametry definiujące nie tylko parametry elektryczne, ale przede wszystkim mechanikę nowego przyłącza określają normy IEC, mowa tu konkretnie o dwóch: IEC  63171-2 (dla wymaganego stopnia ochrony środowiskowej IP20 w szafach lub czystych budynkach):

Pionowa orientacja gniazda pozwala na wygodne zmieszczenie wielu przyłączy na jak najmniejszej powierzchni. Idealne rozwiązanie dla routerów czy switchy sieciowych, które mogą stać się jeszcze bardziej kompaktowe

…oraz IEC 63171-5 (dla IP67 w środowisku przemysłowym):

Tam gdzie wymagana jest szczelność połączenia, zastosowanie znajdą złącza SPE w formacie M8 lub M12. Czołowe przyłącze nadal pozostaje kompatybilne z wtykiem o szczelności IP20 – istotna zaleta z punktu widzenia testowania tworzonej aplikacji.

Skupiono się na maksymalizacji korzyści dla nowych użytkowników. Na przykład, dzięki pionowemu ustawieniu pojedynczego przyłącza, na stosunkowo niewielkiej powierzchni można wyprowadzić obok siebie wiele portów, które nadal będą wygodnie dostępne. Otwiera to zupełnie nowe możliwości producentom infrastruktury okablowania sieciowego, a przede wszystkim wykonawcom sieci – w tych samych gabarytach szafy będą w stanie wielokrotnie zwiększyć ilość dostępnych gniazd, lub znacząco zredukować zajmowaną przestrzeń!

Dla rozwiązań przemysłowych, lub aplikacji pracujących na zewnątrz (np systemy monitoringu wizyjnego) dostępne będzie szczelne, kompaktowe przyłącze M8. Dodatkowo nowy standard zapewnia jednoczesne zasilanie urządzenia mocą do 60W, i to po tej samej parze, po której prowadzona jest transmisja danych (PoDL – Power over Data Line).

Konstrukcja zarówno czujników oraz urządzeń wykonawczych, używanych w przemyśle jak i aplikacjach np. automatyki budynków, przechodzi w zupełnie nowy wymiar. Dzięki mniej skomplikowanemu ich okablowaniu, budowanie nowych systemów może być jeszcze szybsze i łatwiejsze.

Niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że Ethernet nie wymaga dodatkowych bramek czy interfejsów dopasowujących różne protokoły – urządzenia będzie można wpinać praktycznie wprost do istniejącej sieci w danej lokalizacji. Rozważając to od strony potencjalnych kosztów i szybkości uruchamiania systemu – jest to spory ukłon w stronę użytkownika końcowego.

Wiele firm budując swoją infrastrukturę sieciową nie oszczędzało na okablowaniu. Jeśli użyli do ich budowy kabli o konstrukcji S/FTP lub SF/FTP, gdzie każda para jest indywidualnie ekranowana, w banalny sposób w wielu miejscach będą mogli zwiększyć pojemność sieci, gdyż każdy pojedynczy kabel będzie w stanie obsłużyć cztery niezależne gniazda Ethernet.

Zobaczcie co mówią na ten temat wiodące światowe firmy z branży przemysłowej:

Please accept statistics, marketing cookies to watch this video.

Współpraca tak znanych marek, w rezultacie której powstał nowy standard pozwala oczekiwać, że system ten będzie miał praktyczną rację bytu. Można spodziewać się pojawienia na rynku nie tylko pojedynczych komponentów (gniazda i wtyki) ale także kompatybilnych systemowych elementów infrastruktury oraz odpowiedniego sprzętu pomiarowego do przetestowania zbudowanej sieci przed jej uruchomieniem.

Oczywiście potrzebne są urządzenia wyposażone w porty Ethernet w nowym standardzie, ale producenci układów cyfrowych już opracowują odpowiednie chipy. Warto więc rozważyć to przy projektowaniu na przyszłość urządzeń pracujących w sieci Ethernet – być może już czas pomyśleć o uwzględnieniu tego nowego standardu?

Dalsze informacje na temat planowanych rozwiązań Phoenix Contact w zakresie SPE znajdziecie TUTAJ.

Jeśli interesują Was nowe standardy w komunikacji przemysłowej, zapraszamy TUTAJ.

Autor:Piotr Andrzejewski
Menadżer Segmentu Przyłączy do Urządzeń
gsm: +48 604 06 35 71
email:pandrzejewski@phoenixcontact.pl

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.