Dlaczego Dział Budowy Maszyn jest wyjątkowy?

From |

Dział Budowy Maszyn funkcjonuje w naszej firmie od 2005 roku. To, jak się rozwinął przez te 13 lat, robi wrażenie! Przez ostatni rok załoga powiększyła się dwukrotnie, a obszar produkcyjny czterokrotnie!

Poniżej 10  faktów dlaczego nasz dział Budowy Maszyn jest jedyny w swoim rodzaju!

Co to właściwie oznacza? Zaczynamy od naszej nieograniczonej wyobraźni a następnie wymyślamy jak pomysł przekuć w konkretną koncepcję. Praca więc wymaga kreatywności, ale także umiejętności rozwiązywania problemów i pracy zespołowej.

W dziale budowy maszyn rozwijane i wdrażane są nowe technologie w procesach produkcyjnych. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań automatyki przemysłowej i robotyki powoduje, że tworzone przez nas maszyny muszą być niezwykle precyzyjne.

Przykład? W celu realizacji elastycznych i wydajnych systemów podawania i montażu stosowane są szybkie manipulatory i roboty, również te współpracujące z ludźmi. Dla realizacji funkcji precyzyjnej kontroli jakości produkowanych artykułów wykorzystywane są zaawansowane systemy wizyjne. Tolerancja, z jaką montowane i kontrolowane są poszczególne komponenty, jest niekiedy 10 razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa!

Nasza pierwsza maszyna powstała w 2008 roku i pracuje do dziś.  Łącznie zbudowaliśmy już kilkadziesiąt różnych automatów i półautomatów.

Zarówno projekt każdej maszyny, jak i wykonanie tworzymy od podstaw. To sprawia, że nasze maszyny są niepowtarzalne. W dodatku efekty pracy są widoczne i można je zobaczyć na naszych działach produkcyjnych.

Jedną z takich perełek jest Yumi – robot, który może współpracować z człowiekiem bez dodatkowych zabezpieczeń. To czwarty tego typu robot w Polsce, a jako pierwsi wykorzystaliśmy go na produkcji!

W naszej firmie wykorzystywany jest także Tripod – maszyna, której przyspieszenie wynosi 113 m/s^2, co odpowiada przeciążeniu rzędu 12 g (1 g to siła grawitacji). Dla przykładu wahadłowiec Apollo 16 podczas wejścia w atmosferę miał 7.19 g, a 12 g odpowiada maksymalnemu przyspieszeniu podczas skrętu w myśliwcu odrzutowym.

Więcej o tym, jak powstają nasze maszyny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=NXxkF9iyRUc

Phoenix Contact Wielkopolska jest częścią międzynarodowej grupy Phoenix Contact. Nasi pracownicy z działu Budowy Maszyn  współpracują na co dzień z Działem Budowy Maszyn w Blombergu. Praca jednak nie wymaga częstych podróży i delegacji.

W dziale Budowy Maszyn spotkamy osoby pracujące na stanowiskach:

 • Administrator Projektów,
 • Menedżer Projektów,
 • Specjalista ds. zaopatrzenia,
 • Specjalista ds. Bezpieczeństwa Maszyn,
 • Konstruktor,
 • Konstruktor – elektryk,
 • Programista Automatyk,
 • Elektromechanik,
 • Starszy elektromechanik.

Praca jest bardzo różnorodna, a dodatkowo dzięki zespołowej realizacji projektów maszyn i urządzeń, nasi pracownicy mogą rozwijać się w obrębie wielu dziedzin, również tych, które nie wynikają bezpośrednio z piastowanego stanowiska.

W strukturze działu oprócz działu Zarządzania Projektami i Zaopatrzenia, Konstrukcji Maszyn i Konstrukcji Oprzyrządowań znajduje się również Grupa Serwisowa, której zadaniem jest wsparcie działów produkcyjnych w naprawach, remontach i modernizacjach maszyn i urządzeń pracujących na produkcji. Jest to praca pełna wyzwań. Dlaczego?

Obszar działań Grupy Serwisowej obejmuje wszystkie działy produkcyjne, ale też działy wspierające, takie jak Narzędziownia i Dział Metali. Dodatkowo Grupa Serwisowa wspiera spółki działające w kooperacji z Naszą Firmą, np. SIP Karpicko. Jest to w sumie około 150 automatów montażowych i setki oprzyrządowań. Z grupy zagadnień technicznych, którymi zajmuje się Service Team wymienić można: systemy wizyjne, komputery przemysłowe, sterowniki PLC, roboty przemysłowe, rozproszone systemy sterowania, systemy nadzorujące proces produkcyjny (np. Hydra, BDE), procesy zgrzewania i zalewania.

Poniżej garść informacji, dzięki którym poznasz nas bliżej 🙂

 • Najdłuższy staż pracy w dziale ma…. Elwis i Robert – programiści-automatycy
 • Mózg operacji to… Darek Kierownik działu Konstrukcji Maszyn
 • Najbardziej zapatrzeni w maszynę są…. Dawid (Specjalista ds. zaopatrzenia), Adam (Elektromechanik) Tomek (Konstruktor) i Bartek (Programista-automatyk ST)
 • Tytanami konstrukcji są Konstruktorzy Piotr i Andrzej.
 • Zawsze wszystko wie… Konstruktor Piotr
 • Szef wszystkich szefów to… Damian Kierownik Działu Budowy Maszyn (Komentarz Kierownika: „Przepraszam, ale to Pan Krzysztof Jarzyna ze Szczecina jest szefem wszystkich szefów” :)
 • Imprezę zawsze rozkręca… Dawid i Dj Falus
 • Najlepszy pseudonim w dziale to… Dj Falus, Keczupik, Rozwiertak, Czibamba lub Pulpecik, Padre, Gucio
 • Działowy znachor to… ekipa od herbatek u konstruktorów – Bzdzigost z Lechi
 • 3D masterzy to… konstruktorzy Mariusz, Krzysztof i Szymon
 • Najkrócej w naszej firmie jest… Paweł, który pracuje w dziale od grudnia 2018.

Powierzchnia warsztatu po relokacji w 2018 roku zwiększyła się czterokrotnie i zajmuje obecnie 656 m2, co umożliwia jednoczesną pracę kilku zespołów budujących maszyny i urządzenia. Dzięki większej powierzchni oraz nowoczesnemu wyposażeniu warsztatu, uruchamianie nowych urządzeń przebiega sprawniej.

Od początku istnienia naszego działu zakończono łącznie 2417 projektów, których poziom zaawansowania technologicznego rośnie z roku na rok. Przed nami jednak nadal wiele wyzwań i rozwijających projektów!

Oto kilka z nich:

 • Maszyna PT 2,5 3L – automat montażowy z integracją dwóch linii wykrawających belki prądowe. Belki prądowe nie są podawane z podajników wibracyjnych lecz są bezpośrednio wykrawanie na wykrojniku z taśmy i podawane do stacji montującej.
  Maszyna kontrolna do rodziny artykułów PT – maszyna, która zawiera 8 zaawansowanych systemów wizyjnych oraz kontroluje szeroki asortyment ok. 350 różnych artykułów. pierwszy raz zastosujemy system transportu międzyoperacyjnego firmy TAKTOMAT.
  Półautomat kontrolny dla rodziny artykułów SP-THR – wyposażony w dwa zaawansowane systemy wizyjne. Pierwszy z nich kontroluje poprawność pozycji wszystkich pionów w artykule, natomiast drugi kontroluje prawidłową pozycję pusherów. Kontrolowane artykuły są przekładane za pośrednictwem robota typu SCARA. Proces jest zakończony odkładaniem skontrolowanych artykułów do maszyny blistrującej.
  Maszyna montażowa PTFIX 1,5 – maszyna na etapie montażu oparta o pierwszy raz zastosowany system transportu międzyoperacyjnego (typ LTM  firmy AFAG).
  Urządzenie do kontroli prawidłowych wymiarów półfabrykatu  – wykorzystanie profilometru skanującego i kontrolującego kształt zewnętrzny zespolonych komponentów (sprężyna i kontakt) Dokładność pomiarów: +/- 0.02.

I uznaliśmy, że nią warto podzielić się w kolejnym artykule!

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.