Bezpiecznie jak w chmurze

From |

szyfrowany dostępW dobie czwartej rewolucji przemysłowej, wraz ze wszystkimi jej dobrodziejstwami jakie płyną z rozwoju technologii w obszarze automatyki przemysłowej oraz transmisji danych. Stajemy twarzą w twarz z realnym zagrożeniem jakie czyha na tego typu struktury ze strony hackerów parających się szpiegostwem przemysłowym.

Do niedawna zagrożenia znane z filmów akcji, czy też powieści Toma Clancyego stają się faktem i niosą ze sobą poważne zagrożenie dla funkcjonowania różnych obszarów przemysłu. Wiele z rządów opłaca najzdolniejszych hackerów aby ci dokonywali infiltracji jednostek badawczych, zakładów produkcyjnych, biur inżynieryjnych. Celem jest pozyskanie wyników badań, danych projektowych, koncepcji i rozwiązań gotowych produktów. Często też zwyczajne utrudnianie produkcji lub niszczenie zasobów informatycznych do jakich otrzymają dostęp.

Najsłabsze ogniwo zawsze stanowi człowiek. Zdanie to powtarzane jak mantra, niejednokrotnie miało swoje potwierdzenie w historii, a jak wiemy historia lubi się powtarzać.

Świadomość użytkowników o zagrożeniach rośnie jednak wciąż znajdują się sposoby, aby przechytrzyć i zwieść naszą czujność.Proces służący osiągnięciu swoich celów poprzez manipulację, określany jest mianem inżynierii społecznej, a zjawisko i mechanizm jego działania jest znany od dawna. Jednak obecnie w dobie cyfryzacji znacznie przybrał na sile. Dlatego też każdy dostępny sposób, który zatrzyma lub choćby spowolni niepożądane działania osób trzecich jest obecnie na wagę złota.

W tej kwestii skutecznym sposobem ochronny może być zastosowanie systemów mGuard pracujących w obszarze chmury obliczeniowej.

mGuard w chmurze - schemat działania

Technologia enkryptowania powiązana z poziomem sprzętowym urządzeń mGuard została opracowana przez Phoenix Contact Cyber Security w 2012 roku. Wykorzystuje ona standardowe komponenty z rodziny mGuard, których część odpowiedzialna za szyfrowanie oraz deszyfrowanie danych umieszczona została w obszarze chmury obliczeniowej. To rozwiązanie zdejmuje z użytkownika obowiązek dbania o aktualne wersje oprogramowania. Klient dzięki chronionym połączeniom ma dostęp do swych zasobów z dowolnego miejsca w Europie.

mguard - schematObecnie technologia mGuard Secure Cloud realizowana jest wyłącznie na terenie starego kontynentu, jednak planowane jest jej rozszerzenie na inne kraje.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *