Adaptacja standardowych złącz i obudów do projektowanej aplikacji czy kosztowne tworzenie nowego produktu?

From |

Projektanci urządzeń elektronicznych starają się tworzyć nie tylko nowe urządzenia o wyjątkowej funkcjonalności, ale także dbają o ich nietuzinkowy wygląd. Jest to po części wymuszane przez działy marketingu firm, które doskonale wiedzą, że nie tylko funkcjonalność, czyli:

  • niezawodność
  • łatwość obsługi

ale także profesjonalny wygląd urządzenia pozwala je lepiej sprzedać 🙂

Wybór obudowy i złącz determinuje dostępność miejsca na PCB oraz określa maksymalne gabaryty komponentów użytych w dalszym procesie projektowym

Pominięcie tego etapu często skutkuje koniecznością wykonania własnej formy obudowy, co niestety wiąże się z ogromnymi kosztami lub pójściem na kompromis i uzyskaniem nie w pełni zadowalającego efektu końcowego.

Rozwiązanie: obudowa z możliwością modyfikacji i konfiguracji wg potrzeb

Możliwości kolorystyki obudów i złącz są praktycznie nieograniczone

Możliwości kolorystyki obudów i złącz są praktycznie nieograniczone

  • wybór kolorystyki
  • nadruk z logo, nazwą itp.
  • opis lub rysunki (w technologii tampodruku, sitodruku lub laserowo)
  • otworowanie pod wyświetlacz, klawiaturę czy diody LED

Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania jest maksymalne uproszczenie procesu logistycznego – zamawiasz gotowy element pod unikalnym numerem katalogowym, co ułatwia planowanie zakupów.

 

Przykład adaptacji standardowego produktu. Dzięki nadrukom i otworowaniu uzyskano indywidualny produkt końcowy

Przykład adaptacji standardowego produktu. Dzięki nadrukom i otworowaniu uzyskano indywidualny produkt końcowy

W przypadku przyłączy zasilania lub sygnałów także istotny jest sposób oznaczenia poszczególnych pól. Dane sekcje można rozróżnić kolorystycznie (np. oddzielnie wejścia i wyjścia). Ewentualne miejsce podłączenia zasilania bardzo łatwo jest wykonać jako pojedynczy blok w intuicyjnych kolorach: brązowym, niebieskim i żółto-zielonym. Poszczególne wejścia/wyjścia wygodnie jest opisać bezpośrednio na danym biegunie złącza – na pewno pozwoli to uniknąć pomyłek podczas instalacji, które mogą spowodować nawet uszkodzenie cennego urządzenia. W przypadku podłączeń rozłącznych (gniazdo-wtyk) oprócz opisów na danym elemencie czy wykonania danej pary w odmiennym od innej kolorze można zastosować inną metodę zakodowania elementów. Za pomocą łatwych w instalacji i niedrogich akcesoriów można uzyskać dodatkowe zabezpieczenie uniemożliwiające wetknięcie wtyku do niewłaściwego gniazda.

Ciekawą możliwością adaptacji standardowych elementów jest możliwość utworzenia nie tylko wariantów kolorystycznych złącza, ale także:

  • specjalnych opcji połączeń wewnętrznych – np. wewnętrznego zwarcia kolejnych biegunów.
  • zwiększanie rastru przyłącza poprzez proste przekładki. W przypadku ewentualnej konieczności zwiększenia dopuszczalnego przyłączanego napięcia można także zamówić terminale z pinami prowadzonymi naprzemiennie (w zygzak), co pozwala zastosować węższy blok złącz.
  • można przygotować kompletny blok terminali PTDA wyposażony w puste pole z przeźroczystą zaślepką. Pod takim polem można umieścić świecącą diodę w wersji SMD uzyskując dzięki temu np. wskaźnik obecności napięcia zintegrowany bezpośrednio z terminalem przyłączeniowym.

Przejdź do konfiguratora obudów do elektroniki i wybierz rozwiązanie

Jeśli to wszystko okaże się niewystarczające, a urządzenia nad którymi pracują konstruktorzy mają stać się produktami masowymi, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie indywidualnej obudowy i systemu przyłączy.

Przykład złącza wykonanego na specjalne zamówienie – klient zachowuje wyłączność zakupu

Przykład złącza wykonanego na specjalne zamówienie – klient zachowuje wyłączność zakupu

Często realizowanie takiego projektu we własnym zakresie bywa bardzo czasochłonne i generuje dodatkowe koszty. Warto wtedy rozważyć zawiązanie współpracy z solidnym partnerem, który posiada odpowiednie doświadczenie i park maszynowy, gwarantując tym sukces projektu.

Poprzez wspólną pracę od samego początku etapu konstruowania można stworzyć produkt, który idealnie pomieści całą elektronikę oraz zapewni wygodną obsługę z zachowaniem ciekawego wyglądu.

W dalszym etapie seryjnej produkcji, klient po prostu zamawia gotowy element, a odpowiedzialność za jego zgodność z dokumentacją oraz jakość wykonania leżą bezpośrednio na dostawcy.

Phoenix Contact to sprawdzony partner przy tworzeniu indywidualnych rozwiązań. Zaufali nam m.in. Energotest z obudowami ME-PLC, Hella – złącza do opraw lamp LED, Omron – obudowy ME.

Zapraszamy, już na początkowym etapie prac nad nowym projektem, do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą wybrać właściwą obudowę oraz system przyłączy

Paweł Zientarski

Menedżer ds. aplikacji. Złącza i obudowy do elektroniki

tel. +48 694 485 087
email: pzientarski@phoenixcontact.pl

Autor: Piotr Andrzejewski – DC&IFC Product Manager
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *