Efektywność prefabrykacji przewodów

From |

Zoptymalizowane procesy i skoordynowane rozwiązania systemowe dla większej wydajności w obróbce przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami. Począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej, wraz z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, po względy finansowe, takie jak rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego też coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Ze względu na samą liczbę i różnorodność wykonywanych ręcznie czynności, łańcuch procesów w budowie szaf sterowniczych oferuje znaczny potencjał wzrostu wydajności, zarówno w inżynierii, jak i produkcji. Bardziej wydajne i ekonomiczne sekwencje procesów można osiągnąć przy budowie szaf sterowniczych poprzez zastosowanie optymalnie skoordynowanych systemów.

Identyfikacja czasochłonnych etapów procesu

Ciągłość łańcucha procesowego – od prac inżynieryjnych po zmontowaną i okablowaną szafę sterowniczą – ma kluczowe znaczenie dla wydajności i konkurencyjności w budowie szaf sterowniczych. Istnieje znaczny niewykorzystany potencjał, szczególnie w zakresie przygotowania przewodów, identyfikacji i okablowania.

Te czasochłonne etapy procesu stanowią aż do dwóch trzecich całkowitego czasu pracy konstruktora szaf sterowniczych. Cykle produkcyjne obejmują dużą część ręcznych etapów pracy. W rezultacie najlepszym możliwym sposobem wykorzystania tego potencjału pod względem opłacalności i elastyczności jest zastosowanie optymalnie skoordynowanych narzędzi ręcznych i narzędzi automatycznych, a także ręcznych i zautomatyzowanych systemów znakowania.

Automatyzacja i łączenie podstawowych procesów

Nawet w przypadku małych i średnich serii, ręczne narzędzia do zaciskania można skutecznie zastąpić automatycznym, zwykle stacjonarnym rozwiązaniem. Automatyczne urządzenia tnące, takie jak Cutfox 10, mogą ciąć przewody precyzyjnie i z powtarzalną dokładnością przy dużej prędkości. W kolejnych procesach odizolowywania i zaciskania użytkownik zyskuje nie tylko oszczędność czasu, ale także łatwą i wygodną obsługę. Główną zaletą urządzeń stacjonarnych jest to, że obie ręce są „wolne”. Druga ręka przydaje się szczególnie w przypadku korzystania z urządzenia do zaciskania, takiego jak CF 500, przy składaniu przewodów z tulejką lub złączem, a następnie precyzyjnym pozycjonowaniu ich w matrycy. W tym przypadku cykl zaciskania uruchamiany jest za pomocą włącznika nożnego. Dzięki wymiennym matrycom dla różnych typów styków, te maszyny obróbcze zapewniają dużą elastyczność produkcji.

Innym sposobem optymalizacji produktywności jest połączenie indywidualnych możliwości usuwania izolacji i zaciskania. W zależności od warunków produkcji te urządzenia do ściągania izolacji i zaciskania, takie jak CF 1000 i CF 3000, mogą zapewnić oszczędność czasu i kosztów nawet o 70 procent. Wiązka zostaje wprowadzona do urządzenia i automatycznie uruchamia proces. Zdejmowanie izolacji, mocowanie tulejki i zaciskanie można wykonać w jednym kroku w ciągu kilku sekund.

Jeśli chodzi o identyfikację poszczególnych przewodów, a także właściwości fizyczne i dotykowe oznaczników, ważną rolę odgrywają również wymagania dotyczące odporności chemicznej. Same oznaczniki można znakować za pomocą konwencjonalnego druku termotransferowego, wszechstronnego druku UV LED lub bardzo trwałego bezpośredniego znakowania laserowego. Oznaczanie, ręczne oddzielanie oznaczników, a w końcu mocowanie ich na przewodach – to wszystko zajmuje dużo czasu. Jednakże i tutaj istnieje znaczny potencjał zwiększenia efektywności. System znakowania Thermomark E Series to pierwszy na świecie modułowy system automatyzujący i łączący drukowanie i nakładanie różnych materiałów oznaczeniowych w jednym etapie procesu. W rezultacie można zaoszczędzić około 60 procent czasu w identyfikacji przemysłowej.

Zautomatyzowany proces drukowania i aplikacji umożliwia intuicyjną obsługę i zapewnia niezmiennie wysoką jakość znakowania, co z kolei przekłada się na niezmiennie wysoką wydajność przez cały dzień pracy. Seria Thermomark E składa się z trzech aplikatorów, które zapewniają różne rozwiązania w zakresie znakowania do identyfikacji przewodów i kabli. Aplikatory podłączone są do standardowej drukarki termotransferowej na rolkach, która w innym przypadku służy do drukowania wszelkiego rodzaju materiałów oznaczeniowych w formacie rolkowym – np. do tworzenia etykiet do identyfikacji sprzętu. Dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowego urządzenia do wdrożenia tego rozwiązania do znakowania.

Wydajność i ergonomia

Pod względem skalowalności wysoki stopień wydajności i ergonomii można osiągnąć dzięki systemowi wspomagania pracowników. Oprogramowanie Clipx Wire Assist, prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces półautomatycznej produkcji przewodów. Jednocześnie poszczególne automatyczne narzędzia i urządzenia drukującej są sterowane bezpośrednio, a informacje niezbędne do dalszego przetwarzania i okablowania są wizualnie ulepszone i automatycznie wyświetlane na monitorze w łatwym do zrozumienia formacie.

System ten opiera się na stole warsztatowym o regulowanej wysokości. Funkcja regulacji wysokości to nie tylko jednorazowe dopasowanie do wzrostu pracownika i/lub wykonywanej czynności. Spełnia również inny kluczowy wymóg ergonomii: możliwość przełączania się między siedzeniem a staniem podczas pracy. System wspomagania pracownika jest zamontowany na czterech przemysłowych kółkach z hamulcami, dzięki czemu jest bardzo mobilny. Oznacza to, że można go zastosować tam, gdzie trzeba wykonać pracę, ograniczając lub nawet eliminując niepotrzebną logistykę.

Modułowa konstrukcja stołu warsztatowego daje użytkownikowi swobodę aranżacji stanowiska pracy według własnych upodobań. Automatyczne narzędzia i urządzenia do znakowania nie muszą być umieszczane na powierzchni blatu, ponieważ można je zamiast tego przymocować bezpośrednio do ramy. Urządzenia można pozycjonować bardzo elastycznie pod względem wysokości i orientacji, a ich rozmieszczenie można dostosować do indywidualnych potrzeb. Rozwiązanie to spełnia zatem wszystkie wymagania dotyczące wygodnego i odpornego na zmęczenie stanowiska pracy. Do ramion i kolumn nośnych przymocowane są prowadnice, w których można umieścić dodatkowe akcesoria, takie jak systemy prowadzenia przewodów.

Nic nie działa bez danych i oprogramowania

Oprócz wszystkich tych innowacyjnych i elastycznych funkcji, system pomocy pracownika najlepiej sprawdza się, gdy używane jest wraz z oprogramowaniem Wire Assist.

Takie połączenie to niezawodny sposób na zwiększenie produktywności. Intuicyjne oprogramowanie steruje urządzeniami i prowadzi użytkownika przez cały proces prefabrykacji przewodów. To znacznie zmniejsza wysiłek ręczny i minimalizuje źródła błędów. Graficzny interfejs jest intuicyjny i przejrzysty dzięki czemu praca jest bardzo łatwa.

Kompleksowe informacje i spójny przepływ danych bez przerw w działaniu systemu, pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze podczas realizacji projektu. Informacje o okablowaniu niezbędne do automatycznego zakończenia etapów procesu, są eksportowane z programów CAE i importowane do Wire Assist.

W celu zachowania przejrzystości, zwłaszcza w przypadku rozległych i wieloaspektowych projektów oraz aby zapewnić możliwie efektywną obróbkę przewodów, oprogramowanie zostało wyposażone w funkcje filtrowania i sortowania. Na przykład przewody tego samego typu i rozmiaru można produkować bezpośrednio jeden po drugim, eliminując niepotrzebne zmiany materiału.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy jest to w pełni wyposażony system wspomagania pracownika Clipx Wire Assist, obejmujący serię Thermomark E, spełniający najwyższe wymagania w zakresie wydajności i ergonomii, czy też typowy stół warsztatowy z narzędziami ręcznymi, narzędziami automatycznymi i systemami znakowania – ważne jest, aby obróbka przewodów była optymalnie dostosowana do indywidualnego środowiska produkcyjnego i jego specyficznych wymagań. Dzięki elastycznym rozwiązaniom programowym, które można dostosować do danej sytuacji i wykorzystywanych urządzeń, możliwe jest usprawnienie projektów oraz redukcja czasu i kosztów. Intuicyjne oprogramowanie prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces, od obróbki przewodu po okablowanie, zapewniając w ten sposób niezawodność i płynność procesu produkcyjnego.

Dowiedz się więcej 👉 Efektywna produkcja szaf sterowniczych

autor:Wiktor Jędrzejak – Menadżer Produktuemail: wjedrzejak@phoenixcontactpolska
GSM: +48 784 977 519

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.