Zoptymalizowane systemy obudów dla Raspberry Pi

From |

Temat komputerów jednopłytkowych dziś nie jest już nowy, a w środowisku przemysłowym wręcz powszechnie wykorzystywany. Wydajne i łatwo adaptowalne systemy wbudowane od dłuższego czasu są czymś więcej niż tylko niewidocznymi minikomputerami. W systemach automatyki spełniają szereg funkcji sterowania i komunikacji. Głównymi obszarami zainteresowania użytkowników systemów wbudowanych jest niezawodność elektroniki oraz elastyczność w możliwościach ich wykorzystania.

Projektowanie w oparciu o SBC pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na prace projektowe, co oprócz korzyści ekonomicznych, pozwala szybko reagować na zmieniający się rynek. W zakresie obudów do elektroniki oraz ustandaryzowanych interfejsów do przesyłania sygnałów, danych i zasilania, Phoenix Contact oferuje niezawodne rozwiązania oparte na normach dla różnych wymagań rynkowych

Obudowy Raspberry Pi z serii RPI-BC i UCS-RPI

Universal Case System „UCS”

Każdy projekt, niezależnie od wykorzystania gotowego komputera SBC czy indywidualnie zaprojektowanej elektroniki, do skutecznej ochrony wymagać będzie obudowy. Dostępne jest wiele systemów produkowanych specjalnie pod wymogi projektowe lub standardowych, wymagających dodatkowych modyfikacji, zarówno do zastosowań wewnętrznych jak i zewnętrznych. Ważne jest, aby obudowa umożliwiała szybkie zmiany dotyczące specyficznych wymagań klientów, jak i, co jest coraz ważniejsze, umożliwiała wyróżnienie się wyglądem na tle konkurencji. Modułowy system obudów UCS bardzo ułatwia wybór potrzebnego rozwiązania.

Integracja różnych technik i standardów przyłączeniowych zapewnia systemowi UCS wysoką elastyczność i funkcjonalność.

Obudowa UCS składa się z dwóch identycznych elementów tworzących korpus obudowy oraz zdejmowanych paneli bocznych. Jeśli potrzebna jest większa przestrzeń montażowa przy zachowaniu tej samej powierzchni, przy użyciu odpowiednich akcesoriów możliwe jest rozbudowanie systemu do wersji o 20mm wyższej. Dalsze modyfikacje są możliwe m.in. przez użycie elementów w różnych wariantach kolorystycznych. Zdejmowane panele boczne, łatwe w obróbce, umożliwiają tworzenie różnych wersji projektu dostosowanych do użytych w nim interfejsów. Umożliwia to zastosowanie wymaganych połączeń zasilania, transmisji sygnałów i danych w dowolnej konfiguracji. Przy użyciu adapterów na szynę DIN i dalszych akcesoriów, np. nóżek lub uchwytów naściennych, obudowa do elektroniki UCS może mieć jeszcze bardziej uniwersalne zastosowanie – również w szafie sterowniczej.

Dedykowana obudowa UCS-RPI.

System UCS oferuje dwa sposoby montażu PCB. Aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię płytki drukowanej, jest ona mocowana bezpośrednio do wkładki narożnej. Jeśli rozmiar obudowy jest większy od PCB, dedykowane akcesoria umożliwiają montaż płytki w dowolnie wybranej pozycji. Jeśli jest taka potrzeba, umożliwi to również montaż większej ilości płytek PCB w jednej obudowie.

Dedykowana obudowa UCS-RPI to idealne rozwiązanie dla elastycznego i szybkiego projektowania systemów w oparciu o komputery Raspberry PI i nie tylko.

Możliwość interaktywnej obsługi z wykorzystaniem wbudowanych 7-calowych wyświetlaczy dotykowych.

Modułowe obudowy BC

Modułowe obudowy do elektroniki serii BC umożliwiają tworzenie systemów o geometrii zgodnej z normą DIN 43880 opisującej montaż urządzeń w rozdzielnicach instalacyjnych. Odpowiednia konstrukcja zatrzasków podstawy umożliwia również bezpośredni montaż naścienny. Górna pokrywa obudowy posiada dwa warianty: przezroczysta pokrywa otwierana ręcznie, z umieszczoną za nią płytką z tworzywa sztucznego do montażu wyświetlacza oraz elementów obsługowych lub wersja pełna, szara. Jak w przypadku systemu UCS tak i tak i dla systemu BC firma Phoenix Contact oferuję możliwość wykorzystania pokryw ze zintegrowanymi wyświetlaczami i klawiaturami. Elementy obudowy można łatwo zamocować zatrzaskowo, co pozwala na zgodny z normami montaż bez użycia narzędzi.

RPI-BC: Opcjonalne interfejsy i dodatkowe PCB.

Obudowa RPI-BC umożliwia wykorzystanie dodatkowych płytek PCB, z wygodnymi w użytkowaniu sprężynowymi złączami PTSM, co rozszerza zakres zastosowań. Analizując realizację wymaganych połączeń warto zwrócić uwagę na możliwości skorzystania z dedykowanego systemu połączenia magistrali, który umożliwia skomunikowanie wszystkich modułów tworzonego systemu. Jest to 8 lub 16-biegunowy łącznik o złoconych stykach montowany na szynie DIN do komunikacji szeregowej i równoległej. Jego wykorzystanie znacząco skraca czas oprzewodowania aplikacji oraz umożliwia rozłączenie wybranego modułu, nie przerywając pracy ciągłej całego systemu.

System magistrali HBUS na szynę nośną.

Personalizacja

Wyróżnienie produktu na tle konkurencji to ważny element całego procesu projektowania urządzeń. Warto pamiętać, że dla zaprezentowanych rozwiązań Phoenix Contact oferuje szereg usług, które pomagają spersonalizować urządzenie, bez konieczności korzystania z usług firm zewnętrznych. Najczęściej oferowane usługi to: zmiana koloru obudowy, nadruki oraz dodatkowe otworowanie umożliwiające między innymi wyprowadzenie sygnalizacji na front urządzenia czy dodatkowe połączenia nieprzewidziane w standardowym produkcie. Czasami możliwa jest również ingerencja w kształt obudowy, co dodatkowo pomaga wyróżnić produkt.

Rynek systemów wbudowanych będzie nadal silnie się rozwijał, zwłaszcza w obliczu zmian, jakie przynoszą Przemysł 4.0 i Internet Rzeczy. W tym dynamicznym środowisku producenci urządzeń elektronicznych potrzebują rozwiązań elastycznych i uniwersalnych. System UCS, BC i liczne technologie połączeń oferują producentom ogromny potencjał do realizacji kreatywnych projektów. Modułowe konstrukcje i ustandaryzowane techniki połączeń obniżają koszty produkcji i umożliwiają producentowi urządzenia szybkie i łatwe sprostanie wymaganiom rynku.

Dowiedz się więcej 👉  www.phoenixcontact.pl/Obudowy

Subskrybuj Newsletter Elektronika i bądź zawsze na bieżąco 🙂

Autor:Paweł Zientarski – Menedżer Obszaru Biznesu – złącza i obudowy do elektroniki, rynek dystrybucjiemail: pzientarski@phoenixcontact.pl
GSM: +48 694 485 087
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

One thought on “Zoptymalizowane systemy obudów dla Raspberry Pi

  1. exact solution

    Ten artykuł nie tylko zagłębia się w aspekty techniczne, ale także zapewnia praktyczny wgląd w wybór odpowiedniego rozwiązania mieszkaniowego w oparciu o indywidualne potrzeby. Jasne i zwięzłe zestawienie różnych opcji, wraz z zaletami i wadami, jest niezwykle pomocne dla każdego, kto zagłębia się w świat projektów Raspberry Pi.

    Szczególnie doceniam dbałość autora o szczegóły i przyjazne dla użytkownika podejście, dzięki czemu jest ono dostępne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych entuzjastów. Dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą i rzucenie światła na kluczowy aspekt konfiguracji Raspberry Pi. Twój wkład jest nieoceniony dla społeczności entuzjastów Pi

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.