Wave Trophy – Bez spalin do celu!

From |
wave trophy logo

Źródło: http://www.wavetrophy.com

Za nami piąta edycja rajdu WAVE Trophy, wyścigu, w którym biorą udział wyłącznie pojazdy o napędzie elektrycznym. Prekursorem tego typu zmagań był Louis Palmer, który jako pierwszy w latach 2007/2008 okrążył glob pojazdem napędzanym energią słoneczną. Tym samym udowadniając, że te rozwiązania stanową realną alternatywę dla samochodów wykorzystujących silniki spalinowe.

Krótka historia Wave Trophy

WAVE- jest anagramem angielskich słów World Advanced Vehicle Expedition. Sama inicjatywa rajdu jest wspólnym mianownikiem, który łączy entuzjastów idei samochodów elektrycznych. W 2010 roku trzy drużyny wyruszyły w pierwsze zmagania samochodów z takim właśnie napędem: „80 dni dookoła świata”, zwany „Zero Race”. Rosnąca popularność inicjatywy sprawiła, że rok później wzięło udział 24 drużyny z różnych krajów. Wtedy też oficjalnie wyścig przyjął nazwę WAVE – World Advanced Vehicle Expedition. Główną ideą jaka przyświeca organizatorom WAVE TROPY jest promocja alternatywnych, proekologicznych rozwiązań stosowanych w transporcie.

Pogoda nie zawsze łaskawa

Górska pogoda czasem krzyżowała plany organizatorom zmuszając ich do zmian przebiegu trasy. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w 2012 roku, kiedy mimo pozornie pięknej, wrześniowej aury, spadł śnieg i malownicza droga do przełęczy Susten w Alpach została zamknięta. Rajd udało się ukończyć objazdem, ale dodatkowo podjęto decyzję o przesunięciu terminu kolejnych zawodów na czerwiec.

Phoenix Contact na fali

2013

zespół phoenix contact frank & frank na wave trophyTa edycja była dla nas szczególnie ważna – po raz pierwszy udział wzięła ekipa z Phoenix Contact.

Dwóch naszych pracowników, wielkich pasjonatów samochodów elektrycznych: Frank i Frank zadebiutowali i zwyciężyli! Startowali w samochodzie RENAULT Fluence ZE.

2014

Pojawiły się nowe zasady – organizatorzy WAVE Trophy wprowadzili klasyfikację pojazdów:

  • Exclusive WAVE
  • Popular WAVE
  • Light & e-bike WAVE

Dodatkowo w czasie rajdu zespoły zdobywały punkty za niestandardowe zadania jak: czas, popularność, wnętrze i komfort pojazdu czy blog.

frank i frank - zwycięzcy wave trophy 2014

Źródło: https://www.facebook.com/FrankuFrank

I znów nasza drużyna na podium – Frank i Frank, tym razem w samochodzie VW e-golf wygrali w kategorii Popular WAVE!

 

 

 

 

2015

Aż 90 zespołów stanęło do wyścigu. Nie mogło zabraknąć Phoenix Contact, a Frank i Frank (kontyuując przygodę z VW e-golf) musieli zmierzyć się także z konkurencją z własnych szeregów: Phoenix Contact E-Youngsters (VW e-up!).

Rajd to wyzwanie i zabawa – codziennie odbywały się konkursy. Oceniano m.in. pojemność bagażnika, łatwość ładowania, szybkość jazdy slalomem, ale też najładniejsze zdjęcie czy dekorację samochodu. Wszystko to miało znaczenie w klasyfikacji generalnej rajdu WAVE Trophy.

Trasa rajdu Wave Trophy 2015

trasa rajdu wave trophy

Źródło: http://www.wavetrophy.com

Uczestnicy pokonali królewski etap z Berlina do Berna, o długości około 1000 km, jadąc zaledwie 30 godzin, udowadniając tym samym, że pojazdy elektryczne są już teraz przystosowane do codziennego użytku.

Reprezentacje Phoenix Contact

Frank i Frank

frank i frank - zespół phoenix contact

Frank „Industrie 4.0” Knafla
Frank „Technik” Schröder

Twitter

E-Youngsters

Phoenix Contact-E-Youngsters

Alex „Strateg” Biegler
Jann „Praktyk”Albrecht

Autor: Agnieszka Kuba – Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej
Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.