Uniwersalne obudowy do systemów Embedded

From |

Czy funkcjonalne urządzenie w estetycznej obudowie zawsze wymaga drogich rozwiązań szytych na miarę? Czy chcąc uzyskać stosunkowo ekonomiczne rozwiązanie, producent musi być skazany na kompromisy opakowując dopieszczony w każdym technicznym detalu wytwór swojej inżynierskiej pracy w wątpliwej jakości i urody pudełko? Odpowiedź brzmi „nie!”.

Rozwiązania systemów złożonych z modułów cieszą się dość dużą popularnością. Zarówno  proste komputery jednopłytkowe jak Raspberry Pi, platforma Arduino na mikrokontrolery Atmel, czy bardziej zaawansowane systemy np. na płycie w formacie mini-ITX z procesorem Intel mogą stanowić dobrą bazę do rozbudowanego urządzenia. Oczywiście w grę wchodzi nie tylko dopracowanie software, ale także połączenie z dodatkowymi modułami, które mają pełnić konkretne funkcje. Mogą to być na przykład moduły komunikacji bezprzewodowej lub kablowej (Bluetooth, Wi-Fi, ZigBee czy RS485) czytniki RFID, , zegary czasu rzeczywistego, pamięć masowa (dysk HDD, SSD…).

Konstrukcja obudowy serii UCS z uwidocznionymi sposobami montowania PCB.

Konstrukcja obudowy serii UCS z uwidocznionymi sposobami montowania PCB.

W przypadku braku konkretnego modułu zachodzi konieczność zaprojektowania go i wykonania na oddzielnej PCB. Na końcu dochodzimy do zadania umieszczenia wszystkiego w jednej, zgrabnej obudowie, która nie tylko zapewni bezpieczne pomieszczenie całości (bywa, że również z zasilaczem),  ale także zagwarantuje wygodny dostęp do gniazd przyłączeniowych, możliwość zamocowania na ścianie, szynie lub stabilnego postawienia na płaskiej powierzchni. I na koniec-  dobrze, żeby całość wizualnie prezentowała się zarówno profesjonalnie i po prostu ładnie.

Jaką funkcjonalność powinna zapewnić dobra uniwersalna obudowa?

  • Przede wszystkim łatwość montażu PCB w jej wnętrzu. Najnowsze obudowy serii UCS umożliwiają wykorzystanie pełnej powierzchni – płytkę przykręca się do elementów montowanych w narożnikach obudowy, co pozwala na jej łatwe wyjmowanie w celach serwisowych. Po skręceniu obu połówek, płytka jest stabilnie zamocowana. Dla płytek niezajmujących całej przestrzeni przewidziano łatwo wklejane, stabilne słupki pozwalające na dowolne ustawienie modułów.
  • Kolejną pożądaną cechą jest możliwość bezproblemowego wyprowadzenia gniazd. W przypadku tej serii obudów realizuje się to poprzez plakietki z tworzywa, wsuwane pomiędzy pokrywy. W nich można dowolnie wycinać miejsce na porty znajdujące się np. na krawędzi komputera jednopłytkowego, a także montować dodatkowe gniazda, łączone z modułami wewnątrz przewodami.
  • Istotne jest także stabilne mocowanie urządzenia. Dobrze, żeby uniwersalność obudowy pozwalała zarówno na zastosowanie gumowych nóżek do płaskiego postawienia na blacie, możliwość zastosowania podstawki dla ustawienia pionowego, wytrzymałych uszu do przykręcenia urządzenia do ściany lub sufitu, zaczepy do układania urządzeń w stosy oraz pewne mocowanie na szynie NS 35 (za pomocą elementu, który wsuwa się zamiennie zamiast jednej ze ścianek).
  • Łatwość projektowania urządzenia. Niezwykle przydatnym narzędziem staje się konfigurator dostępny online. Pozwala on na swobodny dobór odpowiedniej obudowy do wymaganej wielkości PCB (można także wybrać predefiniowany, standardowy typ płytki, jak np. Raspberry Pi, Pico-ITX, Nano-ITX). Konfigurator zasugeruje potrzebne elementy obudowy, a na końcu oprócz listy komponentów projektant może pobrać rysunki 3D, aby we własnym programie łatwo wrysować wszystkie moduły i uzyskać wizualizację tworzonego urządzenia.
    Zarówno w pokrywach, jak i w bocznych ściankach, w miarę potrzeb, łatwo można zintegrować wyświetlacze, radiatory czy na przykład proste klawiaturki przycisków.
    Obudowy standardowo dostępne są w dwóch kolorach – jasnoszarym oraz czarnym. Przy mniejszych seriach dowolną kolorystykę klient może uzyskać poprzez samodzielne lakierowanie elementów obudowy.
Seria składa się z obudów o czterech wielkościach, dwóch wysokościach i dwóch kolorach, co daje aż 32 dostępne warianty.

Seria składa się z obudów o czterech wielkościach, dwóch wysokościach i dwóch kolorach, co daje aż 32 dostępne warianty.

Seria UCS idealnie nadaje się do aplikacji typu automatyka budynków, sieci bezprzewodowe, małe serwery usług, routery, switche Ethernet, IoT, kontrolery HVAC, urządzenia pomiarowe, sprzęt laboratoryjny itp. Zakres ich zastosowania jest naprawdę szeroki, a wspomniane ułatwienia likwidują większość ograniczeń dla konstruktora. Dzięki tej najnowszej serii obudów produkowanych przez Phoenix Contact można tworzyć w pełni funkcjonalne aplikacje, których dodatkowo nikt nie powstydzi się umieszczać na widoku.

Autor: Piotr Andrzejewski – DC&IFC Product Manager
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *