Termotrasfer, UV-LED a może laser?

From |

Co łączy te technologie? Wszystkie trzy znajdziesz w naszych drukarkach! Systemy oznaczania od Phoenix Contact wykorzystują, trzy nowoczesne technologie druku i w zależności od tego na jakim materiale drukujemy, w jakich aplikacjach działamy, i w jakich ilościach drukujemy w naszej ofercie znajdzie odpowiedni system znakowania.

Ale zacznijmy od początku:

Technologia termotransferowa

Opis uzyskujemy poprzez podgrzanie pigmentu, który znajduje się w taśmie barwiącej. Taśma barwiąca przesuw się pod rozgrzaną głowicą, a pigment przywiera do przesuwającego się pod spodem materiału opisowego.

Technologia termotransferowa w drukarchach phoenix contact

drukarka termotransferowaTechnologię tą znajdziecie w naszych drukarkach: Thermofox, Thermomark Card, Thermomark Roll, Thermomark Prime,Thermomark Rollmaster, Thermomark W2.

Drukarki serii Thermomark są to bardzo uniwersalne rozwiązania, które zapewniają kompleksowe oznakowanie szaf sterowniczych. Służą do wykonywania wysokiej jakości nadruku na oznacznikach z różnych materiałów i w różnych formatach, etykietach i koszulkach termokurczliwych.

Jej głównymi zaletami są:

 • użytkowanie nie wymagające konserwacji,
 • szybkie opisywanie z wysoką jakością,
 • czysta procedura wydruku,
 • wysoko trwałość taśmy barwiącej. brak problemu z „zasychającym tuszem”
 • nie wielkich rozmiarów sprzęt drukujący,
 • duża rozdzielczość 300dpi.

Technologia UV-LED

W tej technologii do opisu wykorzystujemy specjalny fluid w skład którego wchodzą trzy składniki : pigment, fotoinicjator, spoiwo. Fluid jest nanoszony na materiał opisowy za pomocą dysz a  w wyniku działania promieniowania UV fotoinicjator wchodzi w reakcję ze spoiwem w wyniku czego dochodzi do polimeryzacji pigmenty – w efekcie uzyskujemy bardzo trwały i wytrzymały opis. Te technologia posiada jeszcze jeden bardzo ważną cechę – bardzo szybkie utrwalenie wydruku. Opis nie wymaga dodatkowego wygrzewania, a dzięki temu materiał nie ulega odbarwieniu oraz termicznemu odkształceniu. Jednym słowem możemy jeden materiał zadrukowywać wielokrotnie.

druk uv led od phoenix contact

Technologię UV-LED znajdziecie w naszej drukarce Bluemark ID Color.Dzięki niej oznaczniki są natychmiast gotowe do użycia i nie rozmazują się. Szybka technika druku umożliwia wykonanie nadruku na 10 000 szyldzików na godzinę. Dzięki technice UV-LED drukarka nie potrzebuje czasu na rozgrzewanie, jest przyjazna dla środowiska i cicho pracuje.

Jej głównymi zaletami są:

 • bardzo szybki wydruk dużej ilość oznaczników,
 • proces wydruku bez emisji trujących rozpuszczalników oraz ozonu,
 • bardzo niski pobór energii,
 • bardzo trwały opis który sprawdza się w każdej gałęzi przemysłu,
 • automatyczny podajnik materiałów opisowych (do 40 kart UC),
 • możliwość drukowania na aluminium.

Technologia laserowa

Jest metoda bezdotykowego oznaczania z wykorzystaniem wiązki lasera. W zależności od materiału i efektu jaki chcemy uzyskać mam kilka sposobów znakowania:

 • grawerowanie laserowe – wiązka lasera usuwa materiał w wyniku czego uzyskujemy wgłębienie zwane grawerunkiem,
 • odpuszczenie termiczne – wiązka lasera oddziałuje na powierzchnie metalu, w wyniku działania termicznego zmienia się kolor metalu a powierzchnia pozostaje gładka,
 • odbarwianie – wiązka lasera rozgrzewa miejscowo materiał a zachodzący w materiale proces powoduje, że materiał się odbarwia,
 • wypalanie (ablacja) – proces w którym wiązka lasera zdejmuje wierzchnią warstwę materiał np. dla anodyzowane aluminium, folie do znakowania laserowego.

druk laserowy od phoenix contact

Technologię tą znajdziecie w naszej znakowarce laserowej Topmark NEO. Stosowanie systemu TOPMARK NEO pozwala w elastyczny sposób spełniać wysokie wymagania z zakresu oznaczania przemysłowego. Nowoczesna technologia laserowa umożliwia wykonywanie trwałych oznaczeń i wyróżnia się bardzo prostą obsługą — dzięki fabrycznej konfiguracji nie jest konieczna znajomość obsługi drukarek laserowych.

Jej głównymi zaletami są:

 • możliwość opisywania materiałów : stal szlachetna, aluminium, ABS, poliakryl, poliwęglan,
 • automatyczny podajnik na 80 kart UCT,
 • rozpoznawanie materiału UCT, umożliwia szybkie i efektywne oznaczanie,
 • prosta obsługa dzięki oprogramowaniu Clip Project Marking,
 • fabrycznie nastawiane zoptymalizowane parametry laserowe dla każdego typu materiału

Do każdego z oferowanych systemów drukowanie posiadamy obszerną ofertę materiałów do oznakowania zacisków, przewodów i urządzeń. W ten sposób każdy system drukowania pozwoli spełnić wszystkie zadania związane ze znakowaniem w rozdzielnicy i wokół niej. Oprócz tego oferowane materiały są dopasowywane do urządzeń i poddawane wszechstronnym badaniom i kontrolom, aby zapewnić niezmiennie wysoką jakość oznakowania.

Podsumowując niezależnie na jaki system drukowania Phoenix Contact się zdecydujesz, masz pewność, że dokonałeś właściwego wyboru.

Autor:

Aktualizacja:

Tomasz Baj – Menedżer ds. aplikacji narzędzia i systemy opisywania

Wiktor Jędrzejak – Młodszy Menadżer Produktu

 

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

2 thoughts on “Termotrasfer, UV-LED a może laser?

 1. Tomasz Pestka

  Witam,
  Poszukuję drukarki etykiet roll2roll wąska wstęga (szer do 10cm), do nadruku taśmy aluminiowej.
  Trzeba nadrukować kod QR zawierający zmienną numerację.
  Proszę o informację, czy posiadacie Państwo w ofercie taki sprzęt.
  Pozdrawiam
  Tomasz Pestka

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *