Technologia SKEDD – czy to się przyjmie?

From |

Jak dziś podłączamy przewody w urządzeniach elektronicznych do PCB? Albo złączem wtykowym, albo bezpośrednio do terminali przyłączeniowych, pojedynczymi żyłami. Pierwsze rozwiązanie ma taką zaletę, że łatwo jest cały kabel przyłączyć/odłączyć w razie potrzeby. Drugie rozwiązanie jest tańsze – nie ma gniazda, ale za to trzeba za każdym razem operować wszystkimi żyłami kabla indywidualnie. Czy jest coś pomiędzy? Tak. Złącze krawędziowe nasadzane na brzeg laminatu. Elementy stykowe łączą się z goldpadami płytki. Rozwiązanie dość fajne, bo nawet nie potrzeba nic  lutować. Ograniczeniem tu jednak jest możliwe położenie przyłącza (na krawędzi). A co jeśli potrzebowalibyśmy go gdzieś na środku laminatu?

I tu przydatne będzie przyłącze wykonane w technologii SKEDD, jaka została zastosowana w złączach SDC 2,5 oraz SDDC 1,5 firmy Phoenix Contact
złącze SDC 2,5

Z pozoru wyglądają one jak standardowe, lutowane terminale przyłączeniowe z przyłączem push-in. Niech was jednak nie zwiodą pozory. Te elementy mocuje się na PCB bez użycia cyny. Wystarczy je wcisnąć w odpowiednio zaprojektowane miejsce i zaryglować, chroniąc dzięki temu przed przypadkowym odłączeniem. Rozprężne piny na spodzie złącz gwarantują elektryczne połączenie z metalizowanymi otworami w płytce drukowanej. Brak lutowania umożliwia łatwe odłączenie bez konieczności rozszywania złącza z przewodów.
Ale czy w ogóle tak funkcjonalność może być przydatna?  Oczywiście!

Poniżej trzy przykłady zalet technologii SKEDD w aplikacji:

  1. Tniemy koszty! Brak gniazda to nie wszystko. Liczy się także oszczędność przy montażu. Nie trzeba nakładać kolejnego komponentu nie trzeba uruchamiać procesu lutowania na fali (a zdarza się już dziś dużo projektów, gdzie tylko złącze jest przewlekane, reszta montowana powierzchniowo).
  2. Można zlecić na zewnątrz przygotowanie wiązki kablowej. Nie zawsze warto zajmować się wiązkami kablowymi we własnej firmie. Czasem lepiej zlecić to komuś, kto ma odpowiedni park maszynowy oraz kompetencje. Nam pozostanie wpięcie wtyku z kablem prosto w płytkę – podczas montażu gotowego urządzenia.
  3. Serwis! Nie ma co ukrywać, że urządzenia czasem się psują. Zbieg niespodziewanych okoliczności, błąd urządzenia, ukryta wada komponentu – wszystko może się wydarzyć. Co wtedy? Łatwiej jest odpiąć kable, wymontować płytkę i zamienić ją na nową (lub wmontować naprawioną), niż odkręcać pojedyncze przewody od terminali. Ze złączami w technologii SKEDD jest to możliwe. Niby terminal, a jednak złącze wtykowe!

Chcecie się sami przekonać? Zamówcie bezpłatną próbkę. Nic tak nie przekonuje jak samodzielne sprawdzenie jak działa nowa technologia 🙂

Zapraszamy tu: www.phoenixcontact.pl/skedd

Autor: Piotr Andrzejewski – DC&IFC Product Manager
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.