System RFID w stacjach ładowania

From |

Zastanawiasz się po co jest potrzebna karta RFID do ładowania pojazdów elektrycznych? Jak działa technologia RFID? Jak wykonać system RFID w stacji ładowania? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące kart RFID do ładowania pojazdów elektrycznych.

Jak działa technologia RFID?

Technologia RFID (Radio-Frequency Identification) jest jedną z technologii, która sprawia, że proces ładowania pojazdów elektrycznych jest bardziej wygodny i dostępny. System RFID składa się z dwóch komponentów: tagu RFID i czytnika RFID. Tag RFID zawiera unikalny identyfikator wbudowany w przedmiot np. kartę dostępu. Natomiast czytnik RFID emituje fale radiowe, które zasilają tag RFID i zbierają z niego dane. Radiowa identyfikacja odbywa się bez konieczności kontaktu fizycznego – wystarczy, że znacznik będzie znajdować się w zasięgu anten RFID.

Dlaczego stosuje się karty RFID w procesie ładowania EV?

Uwierzytelnianie użytkownika

Karty RFID oferują bezpieczną formę uwierzytelniania użytkownika. Konfigurując karty dostępu i zezwalając tylko tym, którzy je posiadają, na ładowanie, blokujesz niechcianym użytkownikom możliwość podłączenia i ładowania.

Efektywność i wygoda

Karty RFID umożliwiają szybkie i wydajne rozpoczęcie sesji ładowania. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika, a proces ładowania się rozpocznie. Użycie karty RFID może być szybsze niż otwieranie specjalnej aplikacji w teefonie.

Jak wykonać system RFID w stacji ładowania?

Bardzo prosto, wystarczy, że budując z stację ładowania skorzystasz z oferty czytników RFID (Sterowniki ładowania AC | Phoenix Contact) oraz sterowników od Phoenix Contact. Później to już tylko szybkie podłączenie i konfiguracja.

Podłączenie

Przykład podłączenia czytnika CHARX RFID/NC do sterownika ładowania AC: Charx Sec 3…( Sterowniki ładowania AC | Phoenix Contact)

Konfiguracja

Zarządzanie sterownikami Charx Sec 3…..odbywa się zapośrednictwem strony konfiguracyjnej (webserwera sterownika) dostępnej z sieci lokalnej za pomocą dowolnej przeglądarki. Aby skonfigurować interfejs komunikacyjny czytnika RFID, należy wykonać następujące czynności:

  • W „Release charging” wybrać metodę zwolnienia ładowania w kontrolera ładowania:
  • wybrać model użytego czytnika RFID

Warto dodać, że możliwe jest użycie jednego czytnika RFID dla wielu punktów ładowania

Podsumowanie

Czy potrzebuję karty RFID do naładowania mojego samochodu elektrycznego? Technicznie rzecz biorąc nie, możesz obsługiwać stację ładowania EV również bez niej. Oczywiście, karty RFID oferują dużą wygodę podczas ładowania EV, ale istnieją również alternatywne sposoby autoryzacji ładowania. Warto zauważyć, że niektóre ładowarki EV w ogóle nie oferują możliwości korzystania z kart RFID.

Ostatecznie wybór zależy od twoich osobistych preferencji. Niektórzy właściciele samochodów elektrycznych wolą korzystać z kart RFID, podczas gdy inni preferują zarządzanie za pomocą aplikacji. Wybierz opcję, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom i wygodzie.

Autor:Rafał Sypniewski –– Menedżer obszaru biznesu E-mobility 

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.