Stacja w objęciach IEC 61850

From |

switche, moduły I/O, moduły PRP zgodne ze standardem IEC 61850Wprowadzanie do elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej rozwiązań komunikacyjnych opartych o sieci LAN wykorzystujących standard Ethernet, trwa od kilku lat.

 

Głównymi czynnikami determinującymi ten stan rzeczy są:

  • konieczność zwiększenia szybkości działania i transmisji danych pomiędzy urządzeniami IED,
  • zwiększenie bezpieczeństwa tego typu aplikacji,
  • ujednolicenie protokołów komunikacyjnych wykorzystywanych do tej pory w elektroenergetyce,

Zastosowanie tego typu standardu komunikacyjnego dla wszystkich urządzeń EAZ i SSiN, znacznie upraszcza strukturę samej aplikacji, co pośrednio przekłada się na koszt jej budowy.

Jeden standard w znacznym stopniu eliminuje późnienia związane z koniecznością konwersji protokołów.

Ponadto tego typu rozwiązania zrywają z koncepcja hierarchicznej struktury drzewa i pozwalają na zastosowanie topologii ringu komunikacyjnego. Pierścień komunikacyjny w znacznym stopniu podnosi odporność aplikacji na uszkodzenia wynikające z zerwania połączenia pomiędzy urządzeniami w ringu.

schemat komunikacji IEC 61850

Rezygnacja z komunikacji opartej o rozwiązania master/slave i zastąpienie ich komunikacją typu klient/serwer (Raporty MMS), oraz pomiędzy urządzeniami IED ( komunikat GOOSE), przyczyniła się znacząco do zwiększenia przepustowości i zmniejszenia opóźnień w torach komunikacyjnych.

Ze strony czysto sprzętowej tworzenie aplikacji wykorzystujących urządzenia IEC 61850 nie wymaga w gruncie rzeczy specjalnych switchy sieciowych. Funkcje te są w stanie obsłużyć każde tego rodzaju urządzenie sieciowe. Standard IEC 61850 pozwala dodatkowo na transmisję danych bezpośrednio pomiędzy urządzeniami z pominięciem urządzeń wyższego rzędu, takich jak koncentratory danych. Zabieg ten eliminuje zjawisko „wąskiego gardła” , które determinuje znaczne opóźnienia w pracy samego systemu. To właśnie szybkość tego typu struktur sprawia, że są niezastąpione u układach automatyki zabezpieczeniowej, czyli tam gdzie wymagana jest natychmiastowa reakcja ze strony systemu.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *