Na fali proekologicznego uniesienia oraz podążając za trendami dotyczącymi najnowszych rozwiązań w dziedzinie transportu. We flocie pojazdów firmy Phoenix Contact, pojawił się nowy, silny gracz o napędzie elektrycznym.
BMW i3, bo o nim właśnie mowa, nie przypomina anemicznego słabeusza, a raczej prawdziwego sprintera z elektryczną duszą. Pod maskę trafiła jednostka o mocy 125 KW co w przeliczeniu na konie mechaniczne wynosi 170 KM. Większy w stosunku do silników spalinowych moment obrotowy przekłada się bezpośrednio na dynamikę pojazdu. Mimo dość znacznej wagi wynikającej z obecności baterii, samochód do 100 km/h przyspiesza w ciągu 7,5 sekundy. Podobnymi wynikami może pochwalić się 170 konne BMW 118i, jednak zapewniając znacznie większy komfort podróżowania. Zainstalowany system rekuperacji energii pozwala na odzyskiwanie i tym samym doładowywanie akumulatorów podczas hamowania.
Każdego „stwora” trzeba kiedyś karmić
Niewielki zasięg w stosunku do samochodów ze spalinowymi jednostkami napędowymi okupiony jest koniecznością częstego ładowania akumulatorów. Zasięg przy pełnym akumulatorze i uwzględniając dość oszczędną jazdę wynosi około 150 km. Dystans nie jest powalający jednak według badań jest wystarczający dla osób używających samochodów do codziennych dojazdów praca/dom, gdzie średnia odległość wynosi około 40 km. Koszt pokonania 100 km to rząd około 5 złotych.
W porównaniu z cenami paliwa jest kuszącą alternatywą dla samochodu z silnikiem spalinowym.
Co w stacji ładowania piszczy?
Samochód zasilany jest ze stacji ładowania, w której zainstalowane zostały moduły kontrolujące parametry prądu ładowania. Elementy te pozwalają na optymalizację i dynamiczne dostosowanie do układów zasilania pojazdów elektrycznych.
Zastosowanie różnorodnych interfejsów komunikacyjnych pozwala na pełną integrację z systemami zarządzającymi zużyciem energii. Tym samym sterownik ten udostępnia rozwiązania nieocenione w przypadku publicznych punktów szybkiego ładowania.
- Sterowniki optymalnie dopasowane do każdego przypadku zastosowania
- Łatwe wdrożenie inteligentnego zarządzania ładowaniem
- Ładowanie AC zgodne z normą IEC 61851-1 i ładowanie DC zgodnie ze specyfikacją DIN 70121
- Zintegrowany interfejs komunikacyjny do systemów infrastrukturalnych i rozliczeniowych
Wyprowadzenie zasilania z punktu ładowania możliwe jest dzięki zastosowaniu różnego rodzaju rozwiązań przyłączeniowych oferowanych przez Phoenix Contact, takich jak gniazda i wtyczki.
Wtykowe systemy sprawdzają się niezależnie od tego, czy mówimy o ładowaniu z sieci prądu przemiennego, czy o szybkim ładowaniu z sieci prądu stałego.
Standaryzowane gniazda ładowania mogą być stosowane w skrzynkach naściennych (Wall Box) oraz kolumnach ładowania. Portfolio uzupełniają dalsze akcesoria, takie jak pokrywy i ramy do nabudowania.
Pojazdy elektryczne to wciąż pieśń przyszłości, jednak firma Phoenix Contact bierze czynny udział w kreowaniu oraz wdrażaniu nowych proekologicznych rozwiązań dla lepszego jutra, nie jako główny producent tego typu pojazdów lecz pośrednio jako dostawca rozwiązań do infrastruktury obsługującej.
Autor: | Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego |