Phoenix Contact na elektrycznym koniu jedzie

From |

Na fali proekologicznego uniesienia oraz podążając za trendami dotyczącymi najnowszych rozwiązań w dziedzinie transportu. We flocie pojazdów firmy Phoenix Contact, pojawił się nowy, silny gracz o napędzie elektrycznym.

bmw i3 phoenix contact

BMW i3, bo o nim właśnie mowa, nie przypomina anemicznego słabeusza, a raczej prawdziwego sprintera z elektryczną duszą. Pod maskę trafiła jednostka o mocy 125 KW co w przeliczeniu na konie mechaniczne wynosi 170 KM. Większy w stosunku do silników spalinowych moment obrotowy przekłada się bezpośrednio na dynamikę pojazdu. Mimo dość znacznej wagi wynikającej z obecności baterii, samochód do 100 km/h przyspiesza w ciągu 7,5 sekundy. Podobnymi wynikami może pochwalić się 170 konne BMW 118i, jednak zapewniając znacznie większy komfort podróżowania. Zainstalowany system rekuperacji energii pozwala na odzyskiwanie i tym samym doładowywanie akumulatorów podczas hamowania.

Każdego „stwora” trzeba kiedyś karmić

PIT_6743Niewielki zasięg w stosunku do samochodów ze spalinowymi jednostkami napędowymi okupiony jest koniecznością częstego ładowania akumulatorów. Zasięg przy pełnym akumulatorze i uwzględniając dość oszczędną jazdę wynosi około 150 km. Dystans nie jest powalający jednak według badań jest wystarczający dla osób używających samochodów do codziennych dojazdów praca/dom, gdzie średnia odległość wynosi około 40 km. Koszt pokonania 100 km to rząd około 5 złotych.

W porównaniu z cenami paliwa jest kuszącą alternatywą dla samochodu z silnikiem spalinowym.

Co w stacji ładowania piszczy?

Samochód zasilany jest ze stacji ładowania, w której zainstalowane zostały moduły kontrolujące parametry prądu ładowania. Elementy te pozwalają na optymalizację i dynamiczne dostosowanie do układów zasilania pojazdów elektrycznych.

Zastosowanie różnorodnych interfejsów komunikacyjnych pozwala na pełną integrację z systemami zarządzającymi zużyciem energii. Tym samym sterownik ten udostępnia rozwiązania nieocenione w przypadku publicznych punktów szybkiego ładowania.

  • Sterowniki optymalnie dopasowane do każdego przypadku zastosowania
  • Łatwe wdrożenie inteligentnego zarządzania ładowaniem
  • Ładowanie AC zgodne z normą IEC 61851-1 i ładowanie DC zgodnie ze specyfikacją DIN 70121
  • Zintegrowany interfejs komunikacyjny do systemów infrastrukturalnych i rozliczeniowych

Wyprowadzenie zasilania z punktu ładowania możliwe jest dzięki zastosowaniu różnego rodzaju rozwiązań przyłączeniowych oferowanych przez Phoenix Contact, takich jak gniazda i wtyczki.

Wtykowe systemy sprawdzają się niezależnie od tego, czy mówimy o ładowaniu z sieci prądu przemiennego, czy o szybkim ładowaniu z sieci prądu stałego.

Standaryzowane gniazda ładowania mogą być stosowane w skrzynkach naściennych (Wall Box) oraz kolumnach ładowania. Portfolio uzupełniają dalsze akcesoria, takie jak pokrywy i ramy do nabudowania.

bmw i3 phoenix contactPojazdy elektryczne to wciąż pieśń przyszłości, jednak firma Phoenix Contact bierze czynny udział w kreowaniu oraz wdrażaniu nowych proekologicznych rozwiązań dla lepszego jutra, nie jako główny producent tego typu pojazdów lecz pośrednio jako dostawca rozwiązań do infrastruktury obsługującej.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.