PC Worx Engineer – klucz do PLCnext Technology

From |

Wraz z premierą pierwszego sterownika należącego do platformy PLCnext Technology – AXC F 2152 – udostępniono nowe oprogramowanie służące do konfiguracji i programowania sterowników: PC Worx Engineer (PCWE).

Narzędzie zostało znacznie rozbudowane i rozwinięte w stosunku do poprzedniej wersji. W tym poście znajdziecie  opis najważniejszych zmian i nowości, które oferuje PC Worx Engineer.

Układ okna programu PC Worx Engineer

Pierwszą innowacją, rzucającą się w oczy zaraz po uruchomieniu w PCWE, jest całkowita zmiana wyglądu edytora projektu. Układ okna programu został przearanżowany, by zwiększyć ergonomię oraz intuicyjność pracy.

Układ okna PCWE można podzielić na trzy sekcje konfiguracyjne (każda wyróżniona innymi kolorami ikonek i ramek) oraz jedną główną sekcję roboczą.

pc worx engineer wygląd ekranu głównego

Opis:

  1. Sekcja instancji (kolor zielony) – znajdują się tutaj elementy wykorzystywane w aktualnym projekcie, m.in. konfiguracja sprzętowa sterownika, działające programy, ekrany wizualizacji oraz aktywne magistrale komunikacyjne.
  2. Sekcja typów (kolor niebieski) – zawiera wszystkie komponenty, które mogą zostać użyte w projekcie. Są to zarówno kody programów napisanych przez użytkownika, jak i zewnętrzne biblioteki, urządzenia fizyczne i elementy wizualizacji.
  3. Sekcja diagnostyki (kolor fioletowy) – obejmuje funkcje kontrolne, pomocne przy tworzeniu i debuggowaniu projektu, takie jak: rejestr błędów kompilatora, okna obserwacji wartości zmiennych, logi systemowe.
  4. Główne okno edycji – po wybraniu opcji z sekcji instancji lub sekcji typów w tym miejscu można edytować właściwości, konfigurować urządzenia, pisać programy. Poszczególne okienka edycji będą zabarwione zgodnie ze schematem kolorystycznym sekcji, do której należą.

Autokompilator

PC Worx Engineer został wyposażony w mechanizm automatycznej kompilacji wprowadzanych zmian. Dzięki temu podczas przygotowywania projektu programista na bieżąco otrzymuje ostrzeżenia i informacje o popełnionych błędach.

pc worx engineer kompilator

Jeśli podczas edycji projektu w sekcji diagnostyki wybrana jest opcja ERROR LIST, będą tam wyświetlane wszystkie uwagi dotyczące aktualnego projektu. Po dwukrotnym kliknięciu na informacje o błędzie zostaniemy przeniesieni do ekranu, którego dotyczy dany błąd. Dodatkowo, jeśli pomyłka nastąpiła w kodzie programu, to problematyczny element zostanie oznaczony na czerwono, w zależności od używanego języka programowania na przykład poprzez podkreślenie lub ramkę w tym kolorze.

Wizualizacja

Nowe oprogramowanie umożliwia tworzenie wizualizacji działających na webserwerze sterownika PLC dostępnym poprzez przeglądarkę internetową. Wizualizacja może składać się z wielu ekranów, zawierać elementy nawigacyjne, obiekty wyświetlające dane oraz sterujące.

Dzięki oparciu o HTML5 i JavaScript dostęp i używanie wizualizacji jest możliwe na dowolnym urządzeniu posiadającym współczesną przeglądarkę internetową po wpisaniu adresu IP sterownika w pasku adresu. Ekrany wizualizacji zostaną automatycznie przeskalowane tak, aby w optymalny sposób wyświetlały się na ekranie urządzenia, z którego korzystamy.

Symulator

Mechanizm symulacji działania programu umożliwia testowanie przygotowanego projektu bez potrzeby posiadania fizycznego sterownika PLC.

pc worx engineer

W oknie, które służy do wgrywania programu na sterownik należy wybrać opcję Simulation. Dalsze postępowanie jest dokładnie takie samo, jak w przypadku korzystania ze sterownika PLC. Za pomocą symulatora oprócz aplikacji sterującej można również testować działanie wizualizacji działającej na sterowniku.

Wiele innych

Poza najciekawszymi nowościami opisanymi powyżej, PC Worx Engineer zawiera dziesiątki innych usprawnień ułatwiających pracę z projektami. Warto dodać, że aplikacja jest stale rozbudowywana – możemy więc spodziewać się kolejnych wartościowych dodatków.

Autor: Konrad Sobczyk– Młodszy Specjalista ds. Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *