Kondycjonery sygnału są niezwykle istotnym elementem łączącym poziom obiektu z poziomem sterowania i zasadniczo spełniają cztery funkcje:
- wzmacnianie – np. w aplikacjach, gdzie odległości między urządzeniami obiektowymi i systemem sterowania są duże,
- konwersja – kiedy standard sygnału urządzenia obiektowego jest inny od standardu kart we/wy sterownika,
- filtrowanie – kiedy linie sygnałowe narażone są na zakłócenia indukowane przez prądy płynące w sąsiednich przewodach lub generowane przez sygnały wysokiej częstotliwości (np. od przemienników częstotliwości),
- separacja galwaniczna – gdy potencjały uziemienia urządzeń obiektowych i systemu sterowania są różne.
W aplikacjach, w których występują strefy zagrożenia wybuchem kondycjonery dodatkowo spełniają ważną rolę barier oddzielających obwody iskrobezpieczne i nieiskrobezpieczne zapewniając jednocześnie wymagany poziom bezpieczeństwa.
O niezawodności zasilania w procesach ciągłych pisał też Daniel Dolny LINK
NOWOŚĆ: Kompaktowe kondycjonery sygnału MINI Analog Pro Ex i
W kwietniu 2023 Phoenix Contact zaprezentował nową grupę kondycjonerów sygnałów z rodziny MINI Analog Pro przeznaczonych do współpracy z obwodami iskrobezpiecznymi.
Co sprawia, że urządzenia te pozwolą nam zaoszczędzić cenne miejsce w szafie sterowniczej i skrócić czas jej montażu, ułatwią diagnostykę i serwis oraz zapewnią niezawodną i bezpieczną transmisję sygnałów między czujnikami i urządzeniami wykonawczymi a systemem sterowania?
Unikalna, kompaktowa konstrukcja obudowy
Szerokość zaledwie 6,2 mm to oszczędność nawet do 65% miejsca w porównaniu do urządzeń o szerokości 17,5 mm. Charakterystyczny kształt choinki umożliwia wprowadzenie wszystkich przewodów od góry, co ułatwia okablowanie w ciasnych przestrzeniach. Z łatwością można ocenić, do którego zacisku podłączony jest przewód. MINI Analog Pro oferuje również dużą powierzchnię opisową i przejrzystą sygnalizację stanu urządzenia za pomocą diod LED, co znakomicie ułatwia diagnostykę.
Przyłącza wtykowe FASTCON®
Przyłącza systemu Fastcon® mogą być wyposażone w zaciski śrubowe lub zaciski w technologii Push-in. Mają trzy pozycje robocze:
- styk wetknięty, obwód elektryczny załączony,
- styk wypięty, obwód elektryczny rozłączony,
- pozycja pośrednia – obwód elektryczny rozłączony, ale pozostaje połączenie mechaniczne.
Dodatkowo przyłącza wyposażone są w system kodowania, który eliminuje ryzyko błędu przy ponownym łączeniu rozłączonych wcześniej obwodów.
System łączników T-BUS
Montowany na standardowej szynie DIN system łączników T-BUS umożliwia w zależności od wybranego rozwiązanie grupowe zasilanie od 16 do 115 urządzeń MINI Analog Pro. Pozwala wymieniać pojedyncze moduły bez przerywania zasilania innych urządzeń. Nie wymaga stosowania specjalnych szyn, a linie zasilające i sygnałowe zabezpieczone są przed wpływem czynników zewnętrznych. Wykorzystanie modułu monitorującego umożliwia uzyskanie informacji o stanach awaryjnych takich jak przerwa lub zwarcie, zanik zasilania czy przekroczenie zakresu pomiarowego.
Pomiar prądu
Unikalne rozwiązanie pozwala na pomiar natężenia w pętli prądowej bez jej rozłączania, co skraca czas diagnostyki.
Szeroki zakres zastosowań
Kondycjonery sygnału i przetworniki pomiarowe MINI Analog Pro posiadają wiele międzynarodowych dopuszczeń Ex do stosowania we wszystkich strefach Ex i dla wszystkich grup substancji. Ponadto dopuszczenie górnicze, rozszerzony zakres temperatur pracy od -40°C do +70°C oraz udokumentowane spełnienie wymagań dotyczących pracy na wysokości do 5000 m umożliwiają zastosowanie w szczególnie wymagających środowiskach. Wszystkie kondycjonery sygnałowe Ex i z rodziny produktów MINI Analog Pro posiadają certyfikat SIL i stanowią doskonałe rozwiązanie dla wszystkich aplikacji do SIL 3 (1oo1). Więcej o SIL pisaliśmy na blogu LINK
Chcesz dowiedzieć się więcej o kondycjonerach Phoenix Contact, odwiedź naszą stronę:
Kondycjonery sygnału z SIL, PL i ochroną przeciwwybuchową | Phoenix Contact
Autor: | Piotr Zaremba – Menedżer Produktu IF |