Bezpieczny, zdalny dostęp

From |

Osoby pracujące w utrzymaniu ruchu stają w obliczu konieczności dokonania naprawy lub analizy problemu w aplikacjach, które mogą leżeć w znacznej odległości od miejsca, w którym na ogół pracują. Co wtedy? Rodzą się pytania:

  • Czy konieczne jest odbycie podróży służbowej?
  • Czy może są inne narzędzia, które pozwolą na redukcję związanych z tego typu operacją kosztów?
  • Jak zrealizować zdalny dostęp aby był on pewny i bezpieczny dla użytkownika i samego procesu technologicznego?

Nic prostszego! Phoenix Contact ma i na to sposób 🙂

Dostępne jest rozwiązanie oparte na mGuard’ach, które może wykorzystywać zarówno sieć ADSL, jak również GSM – lub każdą z osobna.

W pierwszym przypadku mamy redundantne połączenie i mamy praktycznie 100% pewność naszego połączenia.

schemat komunikacji mguard

W przypadku drugim (kiedy nie mamy dostępu do internetu), skorzystamy z dostępu do sieci za pomocą jednego z operatorów GSM. Jedynym, drobnym ograniczeniem jest konieczność stosowania karty SIM ze stałym adresem IP, ale w krajach UE , Ameryki Północnej oraz wielu krajach azjatycki, dostępność takich kart jest bezproblemowa.

Wkładamy kartę SIM i podłączamy antenę GSM:

karta sim w mguard

Po włożeniu karty SIM w pierwszy slot i wpisaniu jej kodu PIN, na froncie urządzenia mGuard zaświeci się zielona dioda „SIM 1”. Powyżej trzy diody pokażą nam siłę sygnału GSM, jaki odbierany jest przez nasze urządzenie. Dla stabilnej pracy i przesyłania danych, potrzeba jest siła sygnału co najmniej dwóch diod (dobra).

A jak można skonfigurować nasze urządzenie mGuard?

Najprościej możemy to zrobić używając interfejsu WWW. W dowolną przeglądarkę wprowadzamy adres IP naszego urządzenia i uzyskujemy tym samym dostęp do opcji konfiguracyjnych (adres dostępu, nazwa użytkownika i hasło startowe dostępne są w instrukcji obsługi). Możemy dowolnie ustawić zarówno rodzaj pracy – czy nasze urządzenie ma pracować jako zapora sieciowa lub router, ale też wybieramy rodzaj używanej sieci oraz aktywujemy (lub nie) tunel VPN. Wyjście „na zewnątrz” za pomocą karty SIM – wpisujemy stały adres IP, który otrzymaliśmy wraz z kartą od dostawcy internetu.

Pozostaje nam jedynie cieszyć się, że nasza maszyna nie wymaga wizyt serwisanta, bo większość załatwimy na odległość.

Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – CIS & I/O
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.