Automatyka bujająca w obłokach

From |

Przemyślane połączenie wielu złożonych technologii IT znajdujących zastosowanie we współczesnym przedsiębiorstwie otwiera drzwi do przemysłu w wersji 4.0. Mieszanka różnego rodzaju rozwiązań komunikacyjnych prowadzi do powstania „inteligentnej fabryki”, co w znacznym stopniu pozwala na zwiększenie samooptymalizacji, co może brzmieć nieco jak science-fiction, jednak obecnie staje się faktem.

Phoenix Contact oferuje rozwiązanie dedykowane właśnie dla tego typu aplikacji. PROFICLOUD, bo właśnie o nim mowa przenosi PROFINET w środowisko chmury obliczeniowej. Połączenie sprawdzonych technologii automatyki przemysłowej wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi w znacznym upraszcza sterowanie oraz zarządzanie rozległymi lub rozproszonymi aplikacjami.

proficloud by phoenix contactCo oferuje technologia?
PROFICLOUD pozwala na dostęp do danych procesowych umieszczonych w różnych lokalizacjach na całym świecie. Obecnie aby zrealizować tego typu funkcje niezbędna była kosztowna integracja rozproszonych systemów wykorzystujących protokół PROFINET w jedną duża strukturę. Zabieg ten wiązał się z zastosowaniem skomplikowanych połączeń sprzętowych oraz kosztownego inżynieringu. Technologia w znacznym stopniu upraszcza ten proces, ponieważ jedyny warunek to dostęp do Internetu. Połączenie z globalną siecią pozwala na połączenie rozproszonych urządzeń z chmurą obliczeniową, tworząc w ten sposób jedno wirtualne urządzenie, komunikujące się za pomocą bezpiecznego protokołu TLS.

Aby w pełni wykorzystać dobrodziejstwo nowej technologii, należy lokalną sieć PROFINET wyposażyć w Gateway, który powiązany jest z chmurą obliczeniową. Rozwiązanie to pozwala emulować środowisko, w którym elementy chmury dostępne są jako urządzenia lokalne. Ten zabieg eliminuje koszty związane z serwisowaniem tego typu obiektów, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasów przestoju maszyn. Serwis oraz programowanie urządzeń umieszczonych w chmurze nie odbiega od tego w sieci lokalnej.

PROFICLOUD otwiera nowe możliwości, które pozwalają połączyć ze sobą wiele informacji, które jako pojedyncze pozornie nie mają wpływu na przebieg produkcji, ale globalnie pozwalają na jej znaczną optymalizację oraz archiwizację. I tak oprócz aktualnych taryf za energię elektryczną lub czasu lokalnego z aplikacją PROFINET można również zintegrować dane meteorologiczne. Możliwości są prawie nieograniczone.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *