Dział Budowy Maszyn funkcjonuje w naszej firmie od 2005 roku. To, jak się rozwinął przez te 13 lat, robi wrażenie! Przez ostatni rok załoga powiększyła się dwukrotnie, a obszar produkcyjny czterokrotnie!
Poniżej 10 faktów dlaczego nasz dział Budowy Maszyn jest jedyny w swoim rodzaju!
Co to właściwie oznacza? Zaczynamy od naszej nieograniczonej wyobraźni a następnie wymyślamy jak pomysł przekuć w konkretną koncepcję. Praca więc wymaga kreatywności, ale także umiejętności rozwiązywania problemów i pracy zespołowej.
W dziale budowy maszyn rozwijane i wdrażane są nowe technologie w procesach produkcyjnych. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań automatyki przemysłowej i robotyki powoduje, że tworzone przez nas maszyny muszą być niezwykle precyzyjne.
Przykład? W celu realizacji elastycznych i wydajnych systemów podawania i montażu stosowane są szybkie manipulatory i roboty, również te współpracujące z ludźmi. Dla realizacji funkcji precyzyjnej kontroli jakości produkowanych artykułów wykorzystywane są zaawansowane systemy wizyjne. Tolerancja, z jaką montowane i kontrolowane są poszczególne komponenty, jest niekiedy 10 razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa!
Nasza pierwsza maszyna powstała w 2008 roku i pracuje do dziś. Łącznie zbudowaliśmy już kilkadziesiąt różnych automatów i półautomatów.
Zarówno projekt każdej maszyny, jak i wykonanie tworzymy od podstaw. To sprawia, że nasze maszyny są niepowtarzalne. W dodatku efekty pracy są widoczne i można je zobaczyć na naszych działach produkcyjnych.
Jedną z takich perełek jest Yumi – robot, który może współpracować z człowiekiem bez dodatkowych zabezpieczeń. To czwarty tego typu robot w Polsce, a jako pierwsi wykorzystaliśmy go na produkcji!
W naszej firmie wykorzystywany jest także Tripod – maszyna, której przyspieszenie wynosi 113 m/s^2, co odpowiada przeciążeniu rzędu 12 g (1 g to siła grawitacji). Dla przykładu wahadłowiec Apollo 16 podczas wejścia w atmosferę miał 7.19 g, a 12 g odpowiada maksymalnemu przyspieszeniu podczas skrętu w myśliwcu odrzutowym.
Więcej o tym, jak powstają nasze maszyny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=NXxkF9iyRUc
Phoenix Contact Wielkopolska jest częścią międzynarodowej grupy Phoenix Contact. Nasi pracownicy z działu Budowy Maszyn współpracują na co dzień z Działem Budowy Maszyn w Blombergu. Praca jednak nie wymaga częstych podróży i delegacji.
W dziale Budowy Maszyn spotkamy osoby pracujące na stanowiskach:
- Administrator Projektów,
- Menedżer Projektów,
- Specjalista ds. zaopatrzenia,
- Specjalista ds. Bezpieczeństwa Maszyn,
- Konstruktor,
- Konstruktor – elektryk,
- Programista Automatyk,
- Elektromechanik,
- Starszy elektromechanik.
Praca jest bardzo różnorodna, a dodatkowo dzięki zespołowej realizacji projektów maszyn i urządzeń, nasi pracownicy mogą rozwijać się w obrębie wielu dziedzin, również tych, które nie wynikają bezpośrednio z piastowanego stanowiska.
W strukturze działu oprócz działu Zarządzania Projektami i Zaopatrzenia, Konstrukcji Maszyn i Konstrukcji Oprzyrządowań znajduje się również Grupa Serwisowa, której zadaniem jest wsparcie działów produkcyjnych w naprawach, remontach i modernizacjach maszyn i urządzeń pracujących na produkcji. Jest to praca pełna wyzwań. Dlaczego?
Obszar działań Grupy Serwisowej obejmuje wszystkie działy produkcyjne, ale też działy wspierające, takie jak Narzędziownia i Dział Metali. Dodatkowo Grupa Serwisowa wspiera spółki działające w kooperacji z Naszą Firmą, np. SIP Karpicko. Jest to w sumie około 150 automatów montażowych i setki oprzyrządowań. Z grupy zagadnień technicznych, którymi zajmuje się Service Team wymienić można: systemy wizyjne, komputery przemysłowe, sterowniki PLC, roboty przemysłowe, rozproszone systemy sterowania, systemy nadzorujące proces produkcyjny (np. Hydra, BDE), procesy zgrzewania i zalewania.
Poniżej garść informacji, dzięki którym poznasz nas bliżej 🙂
- Najdłuższy staż pracy w dziale ma…. Elwis i Robert – programiści-automatycy
- Mózg operacji to… Darek Kierownik działu Konstrukcji Maszyn
- Najbardziej zapatrzeni w maszynę są…. Dawid (Specjalista ds. zaopatrzenia), Adam (Elektromechanik) Tomek (Konstruktor) i Bartek (Programista-automatyk ST)
- Tytanami konstrukcji są Konstruktorzy Piotr i Andrzej.
- Zawsze wszystko wie… Konstruktor Piotr
- Szef wszystkich szefów to… Damian Kierownik Działu Budowy Maszyn (Komentarz Kierownika: „Przepraszam, ale to Pan Krzysztof Jarzyna ze Szczecina jest szefem wszystkich szefów” :)
- Imprezę zawsze rozkręca… Dawid i Dj Falus
- Najlepszy pseudonim w dziale to… Dj Falus, Keczupik, Rozwiertak, Czibamba lub Pulpecik, Padre, Gucio
- Działowy znachor to… ekipa od herbatek u konstruktorów – Bzdzigost z Lechi
- 3D masterzy to… konstruktorzy Mariusz, Krzysztof i Szymon
- Najkrócej w naszej firmie jest… Paweł, który pracuje w dziale od grudnia 2018.
Powierzchnia warsztatu po relokacji w 2018 roku zwiększyła się czterokrotnie i zajmuje obecnie 656 m2, co umożliwia jednoczesną pracę kilku zespołów budujących maszyny i urządzenia. Dzięki większej powierzchni oraz nowoczesnemu wyposażeniu warsztatu, uruchamianie nowych urządzeń przebiega sprawniej.
Od początku istnienia naszego działu zakończono łącznie 2417 projektów, których poziom zaawansowania technologicznego rośnie z roku na rok. Przed nami jednak nadal wiele wyzwań i rozwijających projektów!
Oto kilka z nich:
- Maszyna PT 2,5 3L – automat montażowy z integracją dwóch linii wykrawających belki prądowe. Belki prądowe nie są podawane z podajników wibracyjnych lecz są bezpośrednio wykrawanie na wykrojniku z taśmy i podawane do stacji montującej.
• Maszyna kontrolna do rodziny artykułów PT – maszyna, która zawiera 8 zaawansowanych systemów wizyjnych oraz kontroluje szeroki asortyment ok. 350 różnych artykułów. pierwszy raz zastosujemy system transportu międzyoperacyjnego firmy TAKTOMAT.
• Półautomat kontrolny dla rodziny artykułów SP-THR – wyposażony w dwa zaawansowane systemy wizyjne. Pierwszy z nich kontroluje poprawność pozycji wszystkich pionów w artykule, natomiast drugi kontroluje prawidłową pozycję pusherów. Kontrolowane artykuły są przekładane za pośrednictwem robota typu SCARA. Proces jest zakończony odkładaniem skontrolowanych artykułów do maszyny blistrującej.
• Maszyna montażowa PTFIX 1,5 – maszyna na etapie montażu oparta o pierwszy raz zastosowany system transportu międzyoperacyjnego (typ LTM firmy AFAG).
• Urządzenie do kontroli prawidłowych wymiarów półfabrykatu – wykorzystanie profilometru skanującego i kontrolującego kształt zewnętrzny zespolonych komponentów (sprężyna i kontakt) Dokładność pomiarów: +/- 0.02.
I uznaliśmy, że nią warto podzielić się w kolejnym artykule!