Dziś lekka odskocznia od tematów które ostatnio bardzo często gościły na łamach naszego bloga, a mianowicie ochrona przeciwprzepięciowa, narzędzia i IEC 61850. Wciąż jednak pozostajemy w obszarze energetyki zawodowej. Z racji zbliżającego się Energetabu pozwolę sobie rzucić nieco światła na temat jednego z naszych produktów dedykowanych właśnie temu obszarowi przemysłu.
FAME (Fast and Modular Energy System), bo o nim właśnie mowa, zadebiutował w 2011 r. na targach w Hanowerze. Początkowo dedykowany wyłączanie na rynek rosyjski, obecnie zaczyna znajdować coraz częściej zastosowanie w aplikacjach elektroenergetycznych na całym świecie.
Główne zalety to prostota, pewność połączenia, a w głównej mierze bezpieczeństwo wykonywanych operacji zarówno dla obsługi jak i dla samego systemu. Funkcja automatycznego wyprzedającego zwarcia przekładnika zapewnia przeprowadzenie testów w sposób bezproblemowy i szybki.
FAME 1 — system pomiarowo-kontrolny
System składa się z listwy pomiarowej, wtyku pomiarowego i wtyku roboczego. Pomiaru dokonuje się poprzez automatyczne wyprzedzające zwarcie będące równoległą sekwencją łączeniową w poszczególnych blokach (przekładniki prądowe, przekładniki napięciowe, sygnały).
Funkcja styku zwiernego
Dzięki funkcji styku zwiernego systemu FAME 1 podczas normalnej pracy stosuje się wtyk roboczy.
Zwarcie przekładnika
W przypadku wymiany urządzenia zabezpieczającego lub kontroli przekaźnika przekładnik prądowy zostaje zwarty za pomocą podłączonego w poprzek mostka w sposób wyprzedzający względem momentu rozłączenia sygnału. Podłączone przekładniki są skutecznie zabezpieczone przed zniszczeniem.
Tryb pomiaru
Jeśli mostek zostanie podłączony wzdłuż wtyku pomiarowego, aparaturę pomiarową można wpiąć do toru prądowego poprzez gniazda pomiarowe 4 mm.
Gniazda pomiarowe rozmieszczone z naprzemiennym przesunięciem umożliwiają zastosowanie bezpiecznych przewodów pomiarowych według CATIII i CATIV/1000V zgodnych z normą EN61010-031 przy ograniczonej ilości miejsca. Przy opcjonalnym zastosowaniu mostków wtykowych oraz tulejek pomiarowych można zrealizować wszystkie układy połączeń stosowanych w układach kontrolno-pomiarowych oraz wymuszalnikach napięciowo-prądowych. Podłączone poziomo zapewniają zwarcie wyprzedzające, podłączone pionowo tworzą połączenie przelotowe we wtyku.
Funkcja styku rozwiernego
Dzięki funkcji styku rozwiernego systemu FAME 2 podczas normalnej pracy nie jest potrzebny dodatkowy wtyk roboczy.
Tryb normalny
Do bezpiecznej pracy przekładnika nie jest konieczny dodatkowy wtyk roboczy. Opcjonalnie miejsce podłączania może być zabezpieczone zaślepką chroniącą przed manipulacją osób niepowołanych.
Przy zastosowaniu wtyku roboczego zwarcie przekładnika zostaje automatycznie zniesione i przekładnik działa normalnie.
Zwarcie przekładnika
Po wyciągnięciu wtyku zintegrowany zestyk łączeniowy automatycznie wywołuje wyprzedzające zwarcie poprzez podłączony mostek. Podłączone przekładniki są skutecznie zabezpieczone przed zniszczeniem.
Tryb kontroli
Podczas podłączania wtyku pomiarowego najpierw do obwodu prądowego włącza się podłączony do wtyku amperomierz. Następnie następuje automatyczne zniesienie zwarcia przekładnika.
FAME 2 — system pomiarowo-kontrolny
Ulepszoną wersję tych przełączanych złączek szynowych stanowi wtykowy system pomiarowo kontrolny FAME. Dzięki modułowemu systemowi ręczne czynności pomiarowe można wykonywać teraz automatycznie, szybko i bezpiecznie. Ten modułowy system pasuje do każdej aplikacji i można go zintegrować bezpośrednio w panelu szafy sterowniczej lub zamontować na szynie nośnej.
Za pomocą wtyku pomiarowego dzięki trzem różnym długościom sprężyn stykowych sekwencję łączeniową poszczególnych funkcji można wykonywać z bezpiecznym odstępem czasowym w jednej operacji łączeniowej. Wtyki można w prosty sposób skonfigurować i zamówić na stronie internetowej.
Opatentowany mechanizm obrotowy ułatwia wyciągnięcie wtyku pomiarowego z listwy. Maksymalne bezpieczeństwo zapewnia sygnalizacja optyczna i wymuszona blokada w różnych pozycjach łączeniowych.
Krok 1 Wtyk zablokowany — przekładnik i sygnały odseparowane
Krok 2 Wtyk częściowo odblokowany — połączenie przekładnika
Krok 3 Wtyk całkowicie odblokowany — połączenie przewodów sygnałowych
Postępująca decentralizacja wytwarzania energii, w szczególności poprzez dostarczanie energii ze źródeł odnawialnych, powoduje zwiększenie liczby rozdzielnic i interfejsów, które wymagają regularnych przeglądów. Dlatego tez każde rozwiązanie, które usprawni, przyspieszy i do tego zapewni wysokie bezpieczeństwo obsłudze oraz infrastrukturze bez pomnażania kosztów będzie nieoceniona pomocą. Jeśli chcecie zasięgnąć większej ilości informacji, na temat prezentowanego rozwiązania lub innych komponentów z naszej oferty, zapraszamy na nasze stoisko na targach ENERGETAB.
W następnym poście przyjrzymy się nieco infrastrukturze służącej do ładowania pojazdów elektrycznych. Dodatkowo przeprowadzimy mały test stacji ładowania rozmieszczonych na terenie Wrocławia oraz jego sąsiedztwie.
Autor: | Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego |