Procesy, struktury i koszty są bardziej niż kiedykolwiek w centrum uwagi firm produkcyjnych. Zgodnie z mottem „oszczędnością i pracą ludy się bogacą”, optymalizacji wszystkich procesów i dostosowania ich do przyszłych wymagań klientów jest teraz bardzo wymagana. W tym środowisku produkcja lepsza, szybsza i bardziej opłacalna jest wyzwaniem, szczególnie dla małych i średnich firm. Każdy krok od planowania przez produkcję po testowanie jest złożony, ale zawsze można go zoptymalizować. Poszukując rozwiązania z obszaru okablowania, oznaczania i montażu, które stanowi ponad 80% czasu całej prefabrykacji szaf, pragniemy z jednej strony zapewnić płynną produkcję, a z drugiej, zwiększyć produktywność i niezawodność całego procesu. Takim zbiorem rozwiązań może być system WIRE Assist, który nie tylko wspiera programowo pracownika, ale też jest wyposażony w narzędzia do wydajnego przygotowywania przewodów i okablowania.
Kluczem do wydajnej produkcji jest planowanie. Kompletne dane o odpowiedniej jakości i spójny przepływ danych bez przerw w systemie, umożliwiają oszczędny i czasowy proces projektowy. Po zdefiniowaniu funkcji w programach CAE (np.: EPLAN, ZUKEN), dane przesyłane są do systemów projektowania, takich jak Project Complete. Na tej podstawie oprogramowanie automatycznie generuje listwy zaciskowe – ze wszystkim, co się z nimi wiąże – jak złącza, oznaczenia, mostki i wsporniki końcowe. Oprogramowanie Project Complete wykorzystuje te informacje do tworzenia dokumentów produkcyjnych za naciśnięciem jednego przycisku. Alternatywnie listwy zaciskowe można również zamówić w stanie gotowym do montażu, korzystając z funkcji zamawiania online w Project Complete.
W przypadku budowy przemysłowych szaf sterowniczych wiele etapów pracy jest nadal wykonywanych ręcznie. Szczególnie duży potencjał tkwi we wstępnej obróbce i okablowaniu przewodów – te czasochłonne czynności stanowią około połowy czasu pracy konstruktora rozdzielnicy. System wspomagany oprogramowaniem prowadzi użytkownika przez proces półautomatycznej produkcji i tym samym usprawnia cały łańcuch. Urządzenia w tym systemie, jak automaty do obróbki przewodów czy drukarki przemysłowe, są sterowane bezpośrednio. Wszystkie informacje potrzebne do dalszego przetwarzania i okablowania są optycznie wzbogacone i wyświetlane na monitorze w łatwo zrozumiały sposób.
Podstawą systemu jest stół warsztatowy z regulacją wysokości. Regulacja wysokości służy nie tylko do jednorazowego dostosowania do wysokości ciała i/lub aktywności pracownika, ale uwzględnia również rozszerzone wymagania ergonomiczne dotyczące możliwości zmiany pozycji siedzącej i stojącej podczas pracy. Kompaktowy system asystujący pracownikowi jest mobilny i może być używany w sposób zdecentralizowany tam, gdzie wymagana jest praca. Modułowa konstrukcja stołu warsztatowego daje użytkownikowi dużą swobodę w projektowaniu swojego stanowiska pracy. Maszyny narzędziowe i urządzenia drukujące nie muszą być umieszczane na powierzchni blatu, ale można je przymocować bezpośrednio do podstawowej konstrukcji za pomocą akcesoriów, aby zaoszczędzić miejsce. Stół można elastycznie ustawić pod względem wysokości i orientacji pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Spełnia on wszystkie wymagania dotyczące wygodnego i niemęczącego miejsca pracy.
Więcej informacji na www.phoenixcontact.pl
autor: | Wiktor Jędrzejak – Menadżer Produktu | email: wjedrzejak@phoenixcontactpolska gsm: +48 784 977 519 |