Technologia połączeń w szafach sterowniczych – Push-in

From |

Dążysz do optymalizowania pracy związanej z montażem szaf sterowniczych? Jeśli tak, to dobrze wiesz jak ważnym elementem jest wybór technik połączeń, a następnie dobranie złącza o odpowiednim zastosowaniu.

Istotna jest nie tylko szybkość i łatwość montażu, ale również pewność połączenia. Duży postęp w tym kierunku wykonał Phoenix Contact, ponieważ po podstawowym typie złącz opartych na połączeniach śrubowych, wprowadziliśmy złącza sprężynowe.

Wykorzystanie tej techniki, pozwoliło na zaoszczędzenie  około 20% czasu na montażu. Jednak wciąż konieczne było odpowiednie narzędzie montażowe, aby nie uszkodzić sprężyny. Ponadto rozwiązanie to obarczone jest możliwością błędnego podłączenia przewodu. Z tego powodu wymyśliliśmy nowe rozwiązanie Push-in.

Push-in ma zalety podstawowego złącza sprężynowego, ale dzięki pomarańczowemu przyciskowi, zyskało na bezpieczeństwie obsługi, pewności prawidłowego podłączenia przewodu oraz jeszcze skróciło czas montażu o kolejne 5%. Można odłączyć przewód za pomocą dowolnego przedmiotu, którym wciśniemy pomarańczowy przycisk. Jest on z materiału izolacyjnego, dzięki czemu nie ma zagrożenia porażenia nawet kiedy na złączu jest potencjał.

Po wciśnięciu pomarańczowego przycisku, możesz umieścić w złączu również przewody bez tulejki.

Połączenie to jest odporne na drgania i wstrząsy, a rozwiązanie ma złącza typu PT od 1,5 mm2 do 35 mm2 oraz odmianę PTPOWER od 35 mm2 do 185 mm2. Co oznacza, że w rozwiązaniu PT możesz podłączyć przewody od 0,14 mm2, a do każdej złączki można stosować rozmiar tulejki o przekroju danego złącza (przykładowo PT 4 możemy podłączyć przewód 4 mm2 z tulejką plastikową, a bez tulejki o stopień wyżej, czyli 6 mm2).

Budowa taka sprawia, że sprężyna dociskowa nie jest narażona na uszkodzenie i dzięki temu jej siła docisku jest stała przez cały czas użytkowania złącza. Rozwiązania jakie proponuje Phoenix Contact, pozwalają na wprowadzanie przewodów od góry lub z boku, w zależności jakie masz możliwości przestrzenne w szafie sterowniczej.

Cała gama rozwiązań pozwala na różne zastosowania. Począwszy od złącz wielopoziomowych, które posiadają nawet do 4 poziomów (przy większej ilości sygnałów można zastosować PTRV, ale o nich w kolejnej części opisu 🙂).

Więcej informacji o złączach wielopoziomowych znajdziesz tutaj 👉 Złączki przelotowe, złączki wieloprzewodowe i złączki wielopoziomowe | Phoenix Contact

W układach, w których przewidujesz pomiary i testy, możesz wykorzystać złącza z możliwością rozwierania układów za pomocą odłączników nożowych z dźwigienką lub bez. Wtedy w takiej przerwie można umieścić element oporowy, elektroniczny (np. diodę), zabezpieczenie obwodu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj 👉 Złączki odłącznikowe i złączki z odłącznikiem nożowym | Phoenix Contact

W układach pomiarowych można stosować ich odmiany z możliwością zwierania przekładników prądowych po ich wtórnej stronie i bezpiecznym odpięciem układów pomiarowych lub zabezpieczających.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj 👉 Złączki przekładnikowe do komfortowych układów testowych | Phoenix Contact

Kiedy jest trudny dostęp z podłączeniem przewodów, możesz zastosować odmiany tych złącz z wtyczkami, które również mogą być w technice łączeniowej Push-in.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj 👉 Wtykowe złączki szynowe | Phoenix Contact

To rozwiązanie również pozwala na podłączenie przewodów na kilku poziomach. Wtyczki umożliwiają podpięcie przewodów poza miejscem docelowym i wetknięcie tak przygotowanej wtyczki wraz przewodami do złącza.

Wtyczki takie mogą być również dowolnie konfigurowane. Umożliwia to np. na umieszczenie w jednym zestawie różnych potencjałów, zerowego jak i ochronnego przewodu. Dodatkowe ich zakodowanie, pozwoli uniknąć nam pomyłki przy wkładania do złącza.

Rozwiązaniem dla większych przekrojów jest grupa złącz typu PTPOWER.

Pomarańczowy przycisk zmienił się  w dźwignię, aby łatwiej było podłączyć grubsze przewody. Zakres przekroju jest od 35 mm2 do 185 mm2. Rozwiązanie to ma dokładnie takie same zalety, co omawiane złącza powyżej.

Przy wystarczająco sztywnym przewodzie, możesz go umieścić w zamkniętym złączu bez używania narzędzi. Można również zamontować poprzez wsunięcie przewodu do złącza i za pomocą dźwigni załączyć przez dociśnięcie sprężyn do odizolowanej części przewodu.

Do wysunięcia przewodu należy za pomocą płaskiego wkrętaka przesunąć dźwignię do góry.

Podczas zamykania i otwierania jest słyszalny klik, a  prążki na przycisku i na obudowie muszą się pokryć. Jest to jednoznaczne z odpowiednim położeniem styków (sprężyny – otwarte – zamknięte). Ta wizualna i dźwiękowa sygnalizacja pomaga uniknąć błędów montażowych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj 👉 Przyłącze Push-in | Phoenix Contact

O innych możliwościach złącz w technologii Push-in w kolejnej części już za tydzień…

Autor:Mariusz Giertych – Menadżer Produktu Połączenia Przemysłoweemail: mgiertych@phoenixcontact.pl
gsm: +48 602 652 168
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.