Przy stosowaniu różnego rodzaju ograniczników przepięć niezwykle istotna jest ich odpowiednia konserwacja i regularne przeglądy. Tylko dzięki temu ich praca będzie ciągła i nieawaryjna, a to przełoży się bezpośrednio na zyski zakładu produkcyjnego.
Norma PN-EN 62305 mówi, że każdy ogranicznik przepięć powinien być sprawdzany przynajmniej raz w roku oraz po każdym podejrzeniu uderzenia pioruna w obiekt podlegający ochronie prądowej. Po kontroli ograniczników przepięć należy spisać odpowiedni raport, w którym uwzględnione zostaną wszystkie kwestie dotyczące statusu odpowiedniego zabezpieczenia urządzeń w przedsiębiorstwie.
Okresowe przeglądy
Ograniczniki przepięć mogą być też okresowo sprawdzane za pomocą urządzenia CHECKMASTER 2. Narzędzie przygotuje także wszelkie dane potrzebne do sporządzenia raportu. Regularne badania pozwolą na szybkie zlokalizowanie ograniczników, które w niedługim czasie od sprawdzenia mogłyby ulec uszkodzeniu. Norma PN-EN 62305 mówi o sprawdzaniu ograniczników nie rzadziej niż co 12 miesięcy.
Więcej o testach przeczytasz w poście Prewencja w praktyce, czyli jak usunąć przepięcia w instalacjach zasilania maszyn i linii technologicznych.
Jak zapobiegać przestojom?
Najlepszą formą zapobiegania jest stosowanie certyfikowanych ograniczników przepięć. Doskonałą, a nową formą zapobiegania awariom jest też tzw. predykcja. Na czym ona polega?
ImpulseCheck, czyli system stworzony specjalnie z myślą o monitorowaniu ograniczników przepięć, pozwala na prognozowanie stanu zużycia danego ogranicznika. Dzięki temu system jest w stanie przewidzieć, w jakim czasie będzie trzeba wymienić ogranicznik w układzie zasilania (wkładkę) na nowy. Dodatkowym atutem jest możliwość połączenia systemu ze smartfonem aby mieć dostęp permanentny do informacji. To znacząco usprawni pracę i ochronę obiektu.
Certyfikowane ograniczniki przepięć
Bardzo istotnym aspektem przy wyborze ograniczników przepięć są ich certyfikaty. Najlepsze będą oczywiście produkty atestowane przez niezależne laboratoria aby potwierdzić ich zgodność ze spełnianiem aktualnej deklarowanej wersji normy PN-EN 61643-11. Aby mieć pewność najwyższej jakości i zgodności deklarowanych parametrów, warto zdecydować się na zakup ograniczników posiadających certyfikat nadawany przez akredytowane laboratorium DEKRA/KEMA.
Ciekawostka: aby ogranicznik typu 1 otrzymał certyfikat musi przejść pozytywnie 44 różne testy.
Ograniczniki SEC – zalety
Ograniczniki przepięć SEC posiadają wiele zalet, m.in.:
- oferują 5 lat bezwarunkowej gwarancji na wszystkie wkładki SEC,
- gwarantują najniższy poziom ochrony przed przepięciami, dzięki połączeniu w układzie 3+1 w sieciach TN-S/TT w stosunku do popularnych w układzie 4+0,
- posiadają certyfikaty KEMA/DEKRA, potwierdzające deklarowane parametry
- oferują możliwość monitorowania ich „stanu zdrowia” ograniczników on line systemem ImpulseCheck
- oferują uprzedzające sygnalizowanie końca sprawności dzięki systemowi CHECKMASTER 2,
- wkładki z możliwością odwrotnego włożenia
- zawierają podwójne zaciski dla instalacji w układzie ”V” zapewniające optymalne poziomy ochrony w szafach sterowania.
- rodzina SEC to najmniejsze ograniczniki typu 2 przy dopuszczalnym braku dobezpieczenia aż do 315A.
- SEC zawiera iskierniki bez prądu następczego
- zawiera rozwijane od dwudziestu lat oryginalne kombinacje typu 1 i typu 2
Zabezpiecz swój zakład przed przepięciami
Spotkaj się z naszym specjalistą ds. ochrony przed przepięciami! Przyjedziemy i sprawdzimy zabezpieczenia, od rozdzielni głównej po szafy zasilania i sygnałowe maszyn.
Jak wygląda wizyta z rekomendacją i co zyskasz o wizycie?
- raport opisujący jak podwyższyć dyspozycyjność aparatów w szafach automatyki oraz dystrybucji zasilania bazujący na wymaganiach Dzienników Ustaw i Norm,
- zalecenia dotyczące instalacji konkretnych typów ochronników przed przepięciami wraz z poziomem zabezpieczeń nadprądowych dla każdego ważnego punktu instalacji,
- ważne wskazówki instalacyjne.
Więcej na
www.phoenixcontact.pl/besafe