Nowe możliwości przy tworzeniu listew pomiarowych i zabezpieczeniowych

From |

Szukasz możliwości zoptymalizowania prac związanych z montażem i obsługą listew pomiarowych oraz zabezpieczeniowych.? Pomocne w tym będzie najnowsze rozwiązanie Phoenix Conatct.

Ważnym elementem jest nie tylko szybkość i łatwość montażu, ale pewność połączenia. Dużym postępem w tym kierunku po podstawowym typie złącz opartych na połączeniach śrubowych, było wprowadzenie złącz sprężynowych.

Techniki połączeń: od śrubowych po Push-X

Wykorzystanie tej techniki, pozwoliło na zaoszczędzenie około 20% czasu na montażu. Jednakże dalej wymagało posiadania odpowiedniego narzędzia, aby nie uszkodzić sprężyny, ponadto rozwiązanie to obarczone jest możliwością błędnego podłączenia przewodu.

Z tego powodu zostało opracowane rozwiązanie Push-in, które skracało czas montażu w porównaniu do klasycznego śrubowego o 25 %. Technika połączeń Push-in jest stosowana w wielu rozwiązaniach złącz Phoenix Contact.

Rozwijając kolejne serie produktów, zmodyfikowaliśmy ten typ połączeń i stworzyliśmy nowy kierunek pod nazwą Push-X.

Nowa technika Push-X pozwala skrócić czas montażu o 50%

Jest to możliwe, ponieważ nawet najcieńszy przewód można podłączyć bez tulejki i bez użycia jakiegokolwiek narzędzia.

Dzięki innemu ułożeniu sprężyny, modyfikacji pomarańczowego przycisku i dodaniu pewnego elementu, stworzyliśmy złącze, które zadziała dopiero w momencie odpowiednio głęboko wsuniętego przewodu.

Zapewnia to pewne i powtarzalne połączenie, ze stałym dociskiem sprężyny.

Ponadto do sprawniejszego montażu pomocne jest to, że w momencie załączenia słychać charakterystyczne kliknięcie, ponadto pozycja przycisku z wciśniętej (pozycja gotowości złącza do podłączenia przewodu) przechodzi w pozycje równą obudowie.

Pozycja ta jest odwrotna niż przy rozwiązaniu Push-in, z tego względu dla wyraźnego rozróżnienia obu technik, w Push-X przycisk ma wyraźny znak X.

Przewód można odłączyć, podobnie jak w Push-in, za pomocą dowolnego przedmiotu, którym wciśniemy pomarańczowy przycisk. Ważne aby to zrobić do charakterystycznego kliknięcia i zablokowania przycisku w pozycji wciśniętej. Po tak wykonanej czynności, złącze jest gotowe do wprowadzenia ponownie przewodu.  Przycisk jest z materiału izolacyjnego, dzięki czemu nie ma zagrożenia porażenia nawet kiedy na złączu jest potencjał.

Mając taką możliwość szybkiego łączenia, użyliśmy tej techniki do nowych złącz przeznaczonych dla podłączania przekładników prądowych w układach licznikowych lub/i zabezpieczeniowych.

Rozwiązanie dedykowane do układów pomiarowych i zabezpieczeniowych

Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie ze złączami w wersji Push-in i tak powstało złącze XTVMEA 6.0

Rozwiązanie to jest dedykowane do układów pomiarowych i zabezpieczeniowych.

Za pomocą dwóch połączonych ze sobą złącz i zintegrowanymi odłącznikami, możesz odłączyć licznik lub zabezpieczenie pomiarowe od wtórnej strony przekładników prądowych.

W momencie rozwierania układu pomiarowego równocześnie zwierają sie obwody wtórne przekładników. Jest to szybka i bezpieczna czynność, usprawniająca działania na obiekcie. Użycie tego rozwiązania uniemożliwia wykonanie niedozwolonej czynności, która mogłaby spowodować uszkodzenie przekładników lub porażenie obsługującego.

Wykorzystanie tych złącz nie tylko skraca montaż, ale usprawnia też późniejszą eksploatację i ewentualne prace serwisowe.

Dzięki zastosowaniu mostka poprzecznego na dwóch złączach prądowych, masz możliwość bezprzerwowego zwierania obwodów wtórnych przekładników prądowych.

Układ pracy, kiedy oba złącza są w pozycji zamkniętego obwodu prądowego. W tej pozycji obwód prądowy zamyka się poprzez licznik lub zabezpieczenie.

Po przejściu w pozycję pośrednią, następuje bezprzerwowe zwieranie wtórnych obwodów przekładników prądowych.

Po całkowitym przesunięciu dźwigni, obwody wtórne przekładników prądowych są zwarte i można wymieniać, testować liczniki lub zabezpieczenia.

Jeżeli teraz podłączysz amperomierz poprzez adaptery i rozdzielisz łączniki, zamykając drugi obwód prądowy, możesz zrobić pomiar prądu w układzie pomiarowym, zabezpieczeniowym.

Mocowanie dodatkowego wyposażenia

Kolejnym elementem usprawniającym pracę, jest możliwość wykorzystania z każdej strony trzech rzędów do mocowania dodatkowego wyposażenia.

Dzięki temu możesz swobodnie, oprócz mostków do zwierania wtórnych obwodów przekładników prądowych, zainstalować na stale adaptery do podłączenia mierników oraz z wykorzystaniem złącza PE (XTVMED 6-PE), które jest w kształcie i rozmiarze złącz prądowych, zamontować mostki do układu trójkąt gwiazda.

Dla dopełnienia układu listwy pomiarowej czy zabezpieczeniowej, wykorzystamy złącza odłącznikowe gdzie możemy zamontować wtyk bezpiecznikowy w celu zabezpieczenia układu napięciowego.

W ten sposób otrzymujesz niezawodny, bezpieczny i łatwy w obsłudze układ do pomiarów i zabezpieczeń.

Więcej informacji Złączki do przekładnika pomiarowego z przyłączem Push-X | Phoenix Contact


Autor: Mariusz Giertych – Menedżer Produktu – połączenia przemysłowe

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *