Nowoczesne urządzenia elektryczne/elektroniczne takie jak falowniki, zasilacze impulsowe czy sterowniki oświetlenia są nie tylko odbiornikiem ale jednocześnie źródłem zakłóceń o wysokiej częstotliwości. Chociaż niektóre zakłócenia EMC są skutecznie eliminowane w tych urządzeniach dzięki specjalistycznym filtrom, pozostałe zakłócenia mogą rozprzestrzeniać się i wzmacniać poprzez przewody zasilające i sterujące. Taka sytuacja może prowadzić do nieprzewidywalnych problemów w działaniu sterowników, zasilaczy, czujników oraz urządzeń wykonawczych. W rzeczywistych aplikacjach często nie jest możliwe zastąpienie sprzętu powodującego zakłócenia mniej uciążliwym. Jednak zwykle można zapewnić prawidłowe działanie wrażliwego sprzętu, stosując filtry EMC tłumiące zakłócenia bezpośrednio przed wrażliwymi urządzeniami.
Zakłócenia rozprzestrzeniają się poprzez przewody zasilające i mogą powodować awarie wrażliwego sprzętu znajdującego się w pobliżu. Zakłócenia generowane przez pojedyncze źródło zazwyczaj nie wpływają bardzo negatywnie na inne urządzenia. Jednak w systemach zasilania często używa się wielu urządzeń powodujących zakłócenia o wysokiej częstotliwości. Stopień tych zakłóceń może być tak duży, że inne wrażliwe urządzenia mogą doświadczyć tymczasowych lub trwałych awarii.
Uniwersalne filtry EMC do montażu na szynie DIN do ogólnych zastosowań w aplikacjach z dużą ilością zakłóceń o wysokiej częstotliwości na liniach zasilających:
FIL-1S-1
Filtry EMC typu FIL-1S-1 (do 230 V AC, do 220 V DC, 1…20 A) są używane do ochrony wrażliwego sprzętu jednofazowego przed zakłóceniami o wysokiej częstotliwości.
- Jednostopniowe filtry EMC w obudowie z tworzywa sztucznego (dla obwodów AC i DC)
- Dodatkowy zacisk PE do instalacji zoptymalizowanej pod kątem EMC
- Warianty produktu z zaciskami śrubowymi i zaciskami sprężynowymi
SFP2-1S-1 Filtry EMC z wbudowanym SPD
Filtry EMC typu SFP2-1S-1 (120 V AC, 230 V AC, 5…20 A) są dodatkowo wyposażone w zintegrowane ograniczniki przepięć. Te filtry sieciowe są stosowane, gdy wrażliwe urządzenia jednofazowe wymagają ochrony przed przepięciami których często jest dużo w środowisku przemysłowym.
- Jednostopniowe filtry EMC w obudowach metalowych; z dodatkową ochroną przeciwprzepięciową typu 2 lub typu 3 (tylko dla AC)
- Warianty z zaciskami śrubowymi i zaciskami sprężynowymi
Należy pamiętać że zakłócenia o wysokiej częstotliwości występują nie tylko w sieci zasilającej, ale także w obwodach sygnałowych. Przykładowo zakłócenia mogą być wprowadzane do obwodów sygnałowych galwanicznie, indukcyjnie lub pojemnościowo dlatego warto pamiętać o odpowiednim prowadzeniu przewodów. W dzisiejszych czasach zakłócenia o wysokiej częstotliwości są powszechną przyczyną awarii systemów sterowania. Obwody sygnałowe o napięciu do 24 V mogą być efektywnie chronione przez filtry EMC typu TTC-6-SFP-24AC-PT – 1316312
Dwie typowe aplikacje w których stosowane są filtry EMC
Roboty są wykorzystywane w wielu zastosowaniach przemysłowych, a ich silniki napędowe są sterowane przez przetworniki częstotliwości. Wysokoczęstotliwościowe zakłócenia generowane przez przetworniki częstotliwości mogą wpływać na wrażliwy sprzęt elektroniczny takie jak sterowniki czy panele HMI. Filtry sieciowe typu FIL-1S-1 są używane do ochrony przed zakłóceniami wysokoczęstotliwościowymi na przewodach zasilających. Ze względu na często równoległe instalacje przewodów zasilających z obwodami sygnałowymi, zakłócenia wysokoczęstotliwościowe mogą być wprowadzane do obwodów sygnałowych. Tutaj z pomocą przychodzą filtry EMC dedykowane do ochrony obwodów sygnałowych typu TTC-6-SFP-24AC-PT.
Oświetlenie LED jest obecnie powszechnie stosowane w aplikacjach przemysłowych w celu oszczędzania energii, oświetlenie tego typu wymaga sterownika. W zależności od ich konstrukcji technicznej, sterowniki LED mogą być istotnym źródłem przewodzonych zakłóceń o wysokiej częstotliwości. Filtry EMC typu FIL-1S-1 są używane do ochrony przed zakłóceniami o wysokiej częstotliwości na przewodach zasilających.
Jeżeli filtry EMC są właściwie dobrane i zainstalowane mogą:
- tłumić zakłócenia do poziomu, który jest (najlepiej) tak niski, że inne urządzenia nie ulegają zakłóceniom ani uszkodzeniu
- zmniejszyć podatność na zakłócenia sprzętu – jeśli odpowiedni filtr EMC jest częścią obwodu wejściowego wrażliwego urządzenia.
Czego filtry EMC nie potrafią:
- łagodzić ani tłumić zakłóceń o niskiej częstotliwości (tj. harmonicznych lub interharmonicznych, zwykle <=2 kHz)
- blokować impulsów od przepięć – z wyjątkiem specjalnych filtrów EMC, które są wyposażone w elementy chroniące przed przepięciami po stronie wejściowej i wyjściowej.
- złagodzić wszystkich przewodzonych zakłóceń w sieci elektrycznej
Więcej informacji na temat filtrów można znaleźć na stronie 👉 Filtry EMC do bezpiecznego zasilania elektrycznego
utor: | Radosław Gruszka – Menadżer Produktu | email: rgruszka@phoenixcontact.pl gsm: +48 532 95 03 39 |