Energia wiatru to siła, którą od zarania dziejów do swych potrzeb zaprzęgał człowiek. Tak jak przed wiekami służyła do napędzania statków czy przetwarzania płodów rolnych jakim było ziarno. Tak samo i dziś stanowi niewyczerpalne źródło tak cennej energii. Rozwój technologiczny pozwolił na lepsze wykorzystanie tego jakże efemerycznego czynnika roboczego.
Ustalenia z Kioto dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przekładają się na duże zainteresowanie budową farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Taki stan rzeczy ze strony, nie bójmy się tego słowa, lobby proekologicznego jest godny pochwały.
Czy energetyka wiatrowa to remedium na globalny problem cieplarniany i energetyczny zarazem? Czy podlewanie wszystkiego ekologicznym sosem jest słuszne?
W tym przypadku od zawsze ścierają się ze sobą dwie frakcje. Z jednej strony ekolodzy, którzy chwalą tego typu rozwiązania i ludzi odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemów elektroenergetyczny. Druga grupa nie jest zwolennikiem energetyki wiatrowej.
Jakie są największe wyzwania w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z wiatru?
- Mało kto z tak zwanej opinii publicznej wie, że każda jednostka wytwórcza wymaga bilansowania mocy zainstalowanych turbin przez elektrownie zawodowe. Tym samym popadamy w błędne koło. Chcąc być ekologiczni działamy na niekorzyść środowiska.
- Kolejny czynnik to kapryśność czynnika roboczego jaki stanowi wiatr, która to przekłada się bezpośrednio na zmiany obciążeń oraz wprowadzanie do systemu groźnych fluktuacji napięcia oraz częstotliwości. W przypadku silnych porywów wiatru może dojść do wypadania całych zespołów wytwórczych z krajowego systemu elektroenergetycznego, co 4 listopada 2006 roku doprowadziło do dużego blackoutu w Europie. Resuscytacja systemu zajęła kilka dni i pociągnęła ogromne straty.
Konkluzja nasuwa się jedna: umiar i rozwaga w każdej dziedzinie to podstawa. A jaka jest wasza opinia na ten temat? Za która z opcji się opowiadacie? Podzielcie się z nami swoimi opiniami.
Autor: | Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego |