W tym wpisie dowiesz się w jaki sposób dobrać najlepsze rozwiązania UPS dla swojej aplikacji. Poniżej zaprezentowano trzy dostępne rozwiązania: modułowe, z zintegrowanym zasobnikiem energii oraz moduły UPS z wbudowanym zasilaczem.
Artykuł ten nawiązuje do serii wpisów mówiących o różnych rozwiązaniach zwiększających bezpieczeństwo zasilania, która rozpoczęła się artykułem o zasilaczach serii QUINT4: Rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo zasilania układów automatyki cz.1
Rozwiązanie modułowe UPS
1) Wybierz zasilacz np. z serii QUINT POWER
2) Wybierz moduł UPS np. z serii QUINT UPS (do wyboru z dodatkową komunikacją np. po Ethernet czy Profinet oferując pełne informacje o aplikacji w tym stanie zasobnika energii)
3) Wybierz zasobnik energii:
- UPS-BAT/LI-ION litowo-jonowe dla wysokiej żywotności i długiego czasu podtrzymania
- UPS-BAT/VRLA i VRLA-WTR oparte na technologii AGM dla maksymalnego czasu podtrzymania (akumulatory ołowiowo-kwasowe)
Moduły UPS z zintegrowanym zasilaczem
Połączenie modułu UPS i zasilacza w tej samej obudowie to rozwiązanie oszczędzające miejsce. Do stworzenia całego zestawu UPS wystarczy dodatkowo jedno urządzenie magazynujące energię.
- TRIO UPS: rozwiązania dla 24 V DC
- MINI UPS: rozwiązania dla 24 i 12 V DC
Rozwiązania modułowe i z zintegrowanym zasilaczem można poznać szczegółowo na stronie phoenixcontact.pl wpisując w wyszukiwarkę kod: #1990
Tabela doboru zewnętrznych zasobników energii
Kiedy potrzebujemy podtrzymać obciążenie 7 A przez 1 godzinę wynik widzimy w czerwonym polu co oznacza akumulator UPS-BAT/VRLA/24DC/12AH. W tym przypadku najlepszym/najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem będzie moduł UPS z modeli QUINT4-UPS/24DC/24DC/20… w których dostępna jest pełna sygnalizacja i możliwości komunikacyjne (np. Ethernet czy Profinet). Dla pełni możliwości w przypadku budowania zestawu na bazie serii QUINT4 należy zastosować zasilacz np. QUINT4-PS/1AC/24DC/20.
Moduły UPS z zintegrowanym zasobnikiem energii
Rozwiązanie oszczędzające miejsce, moduł UPS i zasobnik energii są połączone w tej samej obudowie (rozwiązania dedykowane dla podtrzymania niewielkich obciążeń przez krótki czas).
- QUINT-UPS: zasobnik w technologii AGM (ang. Absorbed Glass Mat)
Moduły z zasobnikami energii wykorzystującymi kondensatory
Rozwiązanie polecane w każdej sytuacji, gdzie wystarczy podtrzymanie przez krótki czas niewielkich obciążeń. Dzięki tego typu modułom otrzymujemy rozwiązanie bezobsługowe i można zapomnieć o problemie wymiany akumulatorów co kilka lat.
- QUINT4-BUFFER moduły buforowe z kondensatorami elektrolitycznymi do krótkiego podtrzymania (od 200 milisekund do kilku sekund). Wysoki prąd wyjściowy 20-40 A jest odpowiedni do zasilania dużych obciążeń.
- QUINT4-CAP moduły UPS z kondensatorami dwuwarstwowymi (ultra kondensatorami) do podtrzymania niewielkich obciążeń od kilku sekund do kilku minut. Możliwość ustawienia parametrów za pomocą bezpłatnego oprogramowania „Power Management Suite” poprzez USB, m.in. wyłączenie komputera, sygnalizacja itp.
Szczegółowy wpis o bezobsługowych modułach z kondensatorami znajduje się tutaj: Bezobsługowe moduły UPS/buforowe magazynujące energię w kondensatorach | Poli (phoenixcontact.com)
W ofercie znajdują się również moduły UPS AC dla osób zainteresowanych modułami wpisując w wyszukiwarkę na stronie phoenixcontact.pl kod: #1988 zostaniemy przekierowani do wszystkich obecnie dostępnych modeli.
Autor: | Radosław Gruszka – Product Manager – Ochrona przed przepięciami | email: rgruszka@phoenixcontact.pl GSM: 532 950 339 |